Connect with us

Argëtim

E dini se cilat shtete kanë më së shumti flori? / Lexoni listën!

Published

on

Ky metal i çmuar dikur ishte aq jetik sa vlera e monedhave globale lidhej drejtpërdrejt me vlerën e arit.

Ndërsa ‘Standardi i Artë’ mund të mos ekzistojë më, ari është akoma masivisht i rëndësishëm politikisht dhe ekonomikisht.

 

Ka pothuajse 34,000 ton ar në pronat zyrtare në të gjithë botën, por cili vend pretendon për përqindjen më të madhe?

10) Hollanda: 612.5 ton

Me vetëm 3.7 ton më shumë ar, sesa India, Hollanda zë vendin e 10-të në Grafikun zyrtar botëror të mbajtjes së arit me 612.5 ton ar në stoqet e tij. Në vitin 2014, pronat e arit tërhoqën vëmendjen e mediave, pasi u raportua se banka qendrore holandeze kishte dërguar 100 ton ar në Amsterdam nga Nju Jorku; përveç atyre dy lokacioneve, Hollanda gjithashtu ka dyqane ari në Otava dhe Londër.

9) Japonia: 765.2 ton

Japonia mban në magazinë 765.2 ton ar, mbi 150 ton më shumë se Hollanda. Ajo gjithashtu ka venat e veta prej ari që rrjedhin nëpër tokën e saj, të cilat janë minuar në një shkallë të vogël për shekuj. Kërkimet e fundit eksploruese të arit kanë rezultuar pozitive dhe Japonia tani po kërkon të shfrytëzojë ato rezerva më tej.

8) Zvicra: 1,040 ton

Stoqet e arit lëvizin në katër shifra tani, ndërsa Zvicra mban 1,040 ton. Pjesa më e madhe e këtij ari mbahet në tokën vendase, por një pjesë e tij ruhet në Bankën e Anglisë dhe Bankën e Kanadasë. Në vitin 2014 u mbajt një referendum për të vendosur nëse gjithë ari duhet të ruhej në Zvicër, nëse Banka Kombëtare Zvicerane duhet të ketë të drejtë të shesë rezervat e saj të arit dhe nëse duhet të mbajë të paktën 20% të pasurive të saj në ar.

7) Kina: 1,885,5 ton

Kina ka 1,885.5 ton ar në rezervat e saj. Është gjithashtu prodhuesi më i madh i arit në botë, përpara Australisë dhe Rusisë, dhe kërkesa lokale për ar është rritur nga pasuria në rritje e klasës së saj të mesme.

6) Rusia: 2,168.3 ton

Rusia nuk mund të marrë sa duhet nga ky metal i çmuar dhe ka rritur rezervat e saj të artë me pothuajse 400 tonë vetëm në dy vitet e fundit, duke e lejuar atë të kapërcejë Kinën në renditje. Plus, ajo ka një industri minierash prej minierash ari që do të thotë se ky vend i pasur me metale nuk ka nevojë të mbështetet në importe.

5) Franca: 2.436 ton

Franca ka grumbulluar 2.436 ton ar, shumica e kësaj thuhet se e fituar gjatë viteve 1950 dhe 1960. Megjithëse disa janë mbajtur jashtë vendit, shumica e kësaj ari thuhet se mbahet në Banque de France në Paris. Disa qindra ton ari francez u shitën në pjesën e hershme të këtij shekulli, por rezervat e tij kanë mbetur të qëndrueshme që nga 2009.

4) Italia: 2,451.8 ton

Italia mban vetëm pak më shumë ar se Franca me 2,451.8 ton. Për dallim nga shumica e vendeve, ku rezervat e arit zotërohen nga shteti dhe menaxhohen nga bankat e tyre qendrore, ari i Italisë në të vërtetë është në pronësi të Banca d’Italia, dhe mbahet në Romë, në Bankën Kombëtare Zvicerane, Bankën Federale të Rezervave në New York dhe Bankën e Anglisë. Qeveria italiane kohët e fundit bëri bujë kur tha se nuk do të shesë një gram të rezervave të arit për të mbushur vrimat e buxhetit.

3) Fondi Monetar Ndërkombëtar: 2,814 ton

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) është një grup prej 189 vendeve që punojnë për të nxitur bashkëpunimin monetar global. Kur u themelua në 1944 u vendos që 25% e abonimeve fillestare të kuotave dhe rritjet e mëvonshme të kuotave duhet të paguheshin me ar. Kjo mbetet burimi kryesor i 2,814 ton arit që ajo mban.

2) Gjermania: 3.369.7 ton

Gjermania është mbajtësi i dytë më i madh i arit në botë me 3.369.7 ton prej tij. Shqetësimi për arin e tij që ishte nën kontrollin sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë çoi në shpërndarjen e stoqeve në të gjithë botën. U mendua të ndahej midis Bankës Federale të Rezervave në New York, Bankës së Anglisë dhe Banque de France. Kohët e fundit, të paktën gjysma e kësaj sasie është në shtëpi, në Frankfurt.

1) Shtetet e Bashkuara të Amerikës: 8,133.5 ton

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi me më shumë ar në botë. Ka 8.133.5 ton shufra ari. Kjo është pothuajse aq sa Gjermania, FMN dhe Italia. Pjesa më e madhe e këtij ari mendohet të mbahet në depozitat në të gjithë Amerikën, siç është kasaforta  famshme e Fort Knox./scantv

Continue Reading

Argëtim

Piktura e Marilyn Monroe thyen rekord në ankand

Published

on

By

Piktura e Marilyn Monroe thyen rekord në ankand

Një pikturë tepër e famshme e ikonës së kinematografisë, Marilyn Monroe, e realizuar nga piktori Andy Warhol, u shit në ankand për 195 milionë dollarë, duke u bërë kështu piktura më e shtrenjtë e shekullit XX e shitur ndonjëherë.

Piktura në fjalë u realizua në vitin 1964 nga Warhol, i cili përdori një fotografi po aq të famshme të aktores si frymëzim. Vlera marramendëse është gjithashtu shuma më e madhe e paguar ndonjëherë për një vepër arti amerikane.

Shtëpia e ankandeve “Chrstie” në Nju-Jork, kishte parashikuar se piktura do të shitej për rreth 200 milionë dollarë. Çmimi përfundimtar arriti në 170 milionë dollarë, por duke shtuar tarifat dhe taksat, vlera totale arrin në 195 milionë.

Piktura amerikane më e shitur deri dje ishte realizuar nga miku dhe rivali i Warhol, Jean-Michael Basquiat, një kafkë e krijuar në vitin 1982, e shitur për 110,5 milionë dollarë.

Ndërsa piktura e shekulli XX më e shitur para veprës së Warhol, ishte “Les Femmes d’Alger” nga Pablo Picaso, e realizuar në vitin 1955, e shitur për 179,4 milionë dollarë bashkë me taksat dhe tarifat.

Continue Reading

Argëtim

Ndërpritet gjyqi për vrasje pasi majmuni ka vjedhur prova në Indi

Published

on

Një gjyq për vrasje në Indi u desh të ndalohej kësaj jave në rrethana të çuditshme pasi një majmun vodhi disa pjesë kryesore të provave përpara se çështja të arrinte në gjykatë.

Sipas Times of India, majmuni ishte në gjendje të rrëmbejë një pako provash që përmbante 15 prova – duke përfshirë një thikë, arma e dyshuar e vrasjes.

Gjatë një seance paraprake, policia e Jaipurit iu desh të pranonte në gjykatë se që nga vrasja në vitin 2016, një majmun rrëmbeu provat ndërsa ato po transportoheshin.

Rrëfimi i tyre erdhi me shkrim në gjykatë pasi ata ishin urdhëruar të paraqisnin provat që do të përdoreshin në këtë rast.

Për më tepër, policia tha se polici i cili ishte përgjegjës për mbrojtjen e provave ndërsa ato po zhvendoseshin për mbajtje të sigurt në fshatin Malkhana u pezullua dhe më pas ndërroi jetë.

Rasti në fjalë përfshin vrasjen e Shashikant Sharma, trupi i të cilit u zbulua pranë stacionit të policisë Chandwaji në Jaipur, Rajasthan.

Familja e tij e kishte raportuar të zhdukur tre ditë para se të gjendej trupi i tij. Pasi u gjet, ata protestuan duke bllokuar një rrugë kryesore në qark.

Nën presionin e komunitetit, policia arrestoi dy burra pesë ditë më vonë – Rahul dhe Mohanlal Kandera – të dy nga Chandwaji. Ata u akuzuan për vrasje.

Provat kryesore në këtë rast, duke përfshirë një thikë që besohet se është përdorur nga të dyshuarit për të vrarë Sharma, u mblodhën dhe u vendosën në një pako provash, gati për t’u përdorur në gjykatë kur çështja të shkonte në gjyq.

Megjithatë, sipas NDTV të Indisë, provat po mbaheshin përkohësisht nën një pemë nga polici për shkak të mungesës së hapësirës në objektin e auditimit në Malkhana.

Pikërisht atëherë, tha policia në përgjigjen e saj me shkrim në gjykatë, majmuni rrëmbeu 15 provat dhe iku.

Prokurori publik thuhet se ka reaguar me zemërim ndaj paaftësisë së policisë, duke sugjeruar se arsyetimi i tyre është i pazakontë. Gjykata shprehu gjithashtu zhgënjimin e saj.

Një letër i është dërguar super-mbikëqyrësit të Policisë Rurale të Jaipurit duke i kërkuar të sqarojë ngjarjet dhe se si një majmun ishte në gjendje të vidhte provat.

Continue Reading

Argëtim

Sa kohë ju duhet për të gjetur fjalën ‘SPOT’?

Published

on

By

Sa kohë ju duhet për të gjetur fjalën ‘SPOT’?

Përveçse është një burim argëtimi, zgjidhja e enigmave dhe gjëegjëzave ka një sërë përfitimesh.

Zgjidhja e enigmave dhe lojërave të trurit forcon lidhjen midis qelizave të trurit, gjë që ndihmon në përmirësimin e kujtesës.

Madje lojërat logjike trajnojnë trurin tuaj për të parë qasje të ndryshme ndaj problemeve.

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, enigmat vizuale ndihmojnë në “stërvitjen e muskujve të syve”.

Andaj sot kemi një detyrë të veçantë për ju. A mund ta gjeni fjalën “SPOT” midis disa dhjetëra fjalëve “STOP”? /Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale