Connect with us

Lajme

Zaev: Do ta padis gazetarin që publikoi proseverbalin e Kamçevit

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi padi penale për gazetarin e Infomax-it, pasi portali në fjalë kishte publikuar procesverbalin e deklaratës së Orce Kamçevit, që ai kishte dhënë në Prokurorinë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion në lidhje me rastin ‘Zhvatja’, transmeton in7.

Zaev i cili sot është në Prilep për lëshimin në përdorim të eko- autobusëve në transportin publik duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve të komentojë publikimet në disa media ku në procesverbal përmenden emri i tij dhe funksionarë të lartë shtetërorë se i kanë paralajmëruar të dyshuarit në rastin “Zhvatja”, sipas Zaevit është gënjeshtër dhe manipulim.

“Unë kërkoj nga prokurori publik që të konfirmojë besueshmërinë e procesverbalit. Kjo nuk është e vërtetë. Unë mohoj çdo lidhje me Boki 13 që ka të bëjë me rastin ‘Zhvatja’. Përgjegjësi e prokurorisë është të thotë nëse është deklaruar ashtu. Është publikuar vetëm njëra anë e procesverbalit, ndërsa pjesa tjetër është treguar. Nëse gazetarët manipulojnë, do të ketë përgjegjësi. Unë i bëj thirrje Remenskit, Shekerinskës dhe Dimitrovit, së bashku me mua të paraqesim padi për të konfirmuar se ata po gënjejnë. Ruskoska duhet të thotë nëse këto pohime janë të sakta apo jo, a është gënjeshtër apo jo. Por në çdo rast, si qytetar do ta padis gazetarin që e bëri atë ”, ka thënë sot kryeministri Zaev.

Në pyetjen nëse do të kërkojë përgjegjësi politike nëse vërtetohet se nga politikanët ka të përzier në rastin “Zhvatje” ose do të pret të bartin përgjegjësi politike, Zaev ka thënë se mbi përgjegjësinë dhe drejtësinë nuk guxon të jetë askush.

“Unë personalisht nuk besoj se dikush nga funksionarët e lartë të LSDM-së është i involvuar, por ia lë hetimit ta tregojë atë. Ligji vlen për të gjithë, pa dallim nëse është funksionar. Inkurajoj hetuesinë, Prokurorinë publike, krejt gjyqësinë. Detyrë e jonë si pushtet ekzekutiv është të krijojmë kushte të hetimit të pavarur që do të jep të gjitha përgjigjet. Ajo është sfidë të gjithë të tregojmë si shtet nëse dimë të përballemi me kësi dukuri devijonte, kriminale që na ndodhin në shoqëri. Kësi raste ka kudo në botë, çështja është se si shteti përballet me ta përmes të gjitha institucioneve”, ka thënë Zaev.

Sot nëpër media ka qarkulluar lajmi se në rastin ‘Zhvatja’ janë të përfshirë edhe politikanë, në mesin e të cilëve, përveç Zaevit, janë përmendur edhe Remenski, Shekerinska dhe Dimitrov. Portali Infomax ka publikuar deklaratën e Orce Kamçevit dhënë para prokurores Vilma Ruskoska./in7.tv/

Deklarata e Orce Kamçevit për ‘Zhvatjen’- roli i Janevës, Bokit, Kiçeecit dhe implikimi i Zaevit në të (DOKUMENT)

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale