Connect with us

Lajme

Shteriev kërkon dosje shtesë nga PP-ja për Janevën

Published

on

Nga e hëna, pasi do të dorëzohen dosjet shtesë të cilat mungojnë, Këshilli i Prokurorëve Publikë do të vendosë rreth raportit të Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit për të gjitha aktivitetet e ndërmarra në parahetimin dhe hetimin për rastin “Zhvatja”.

Kryetari i Këshillit të Prokurorëve Publikë Kole Shterjev dje ka thënë se deri te ta është dorëzuar raporti, por nuk janë kompletuar dosjet që duhet t’i dorëzojë Prokuroria për ndjekje të krimit dhe korrupsionit për aktivitete që janë ndërmarrë në hetimet dhe parahetimet për rastin “Zhvatja” ku e akuzuar është edhe prokurorja speciale publike Janeva.

Raporti, i hartuar nga Prokuroria, të cilën e udhëheq Vilma Ruskovska përmban rishikim të ngjarjeve dhe veprimeve të ndërmarra lidhur me masat e deritanishme për rastin “Reket”, për të cilin janë të dyshuar edhe Bojan Jovanovski dhe Zoran Milevski.

Sipas prokurorit publik, Lubomir Joveski, Këshilli i Prokurorëve Publikë duhet të vendosë edhe për vendin njeriu i parë i PSP-së. Ai thirret në Ligjin për prokurori publike në rast të këtillë duhet të reagojë Këshilli i Prokurorëve Publikë dhe të emërojë ushtrues detyre. Kjo, sipas tij, nënkupton se zëvendësim i Janevës do të ishte ndonjë nga kolegët ose koleget e saj.

Nga ana tjetër, kryetari i Këshillit të Prokurorëve Publikë Kole Shterjov konsideron se nuk mundet të emërohet u.d. prokuror special para se t’i përfundojë mandati i Janevës.

Prokurorja Lile Stefanova, e cila e udhëheq rastin “Perandoria”, e pyetur nëse është e mundur emrëim i u.d. shef të PSP-së, dje tha se

E pyetur nëse është i mundur emërimi i u.d. shef të PSP-së, Stefanova tha ka zgjidhje për veprim të ushtruesve të detyrës, zgjidhje për veprim të prokurorit i cili e zëvendëson atë që mungon apo është i penguar të punojë. Megjithatë, ato janë ingerenca të Këshillit të Prokurorëve Publikë. Sipas saj. PSP në këtë moment ndodhet në një nga gjendjet më të vështira të ekzistimit të vet dhe prandaj bëj thirrje që politikanët dhe të gjithë faktorët në vend të ulen dhe ta sjellin Ligjin për Prokurorinë publike në mënyrë që të mos kemi ndërprerje të procedurave.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale