Connect with us

Lajme

Nikolla Dimitrov demanton lajmin për përfshirjen e tij në rastin Zhvatja

Published

on

Ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov kat mohuar përfshirjen e tij të pretenduar në rastin ‘Zhvatja’ dhe ka kërkuar nga portali që ta largojë, siç thotë ai, këtë lajm skandaloz, përndryshe do të ngrejë padi penale për shpifje, njofton in7.

MPJ e ka publikuar reagimin e Dimitrovit, i cili më herët e kishte publikuar në profilin e tij në rrjetin social Facebook.

“Kërkoj menjëherë ‘Republika’ ta tërheqë gënjeshtrën notore se jam i përzier në rastin ‘Zhvatja’ dhe të më kërkojë falje për insinuatën e neveritshme në tekstin titulli i të cilit nuk ka lidhje me pretendimet brenda. Në të kundërtën, për herë të parë në jetë do të padis. Nuk do të lejoj propaganda të më njollosë në një rast në të cilin unë nuk kam absolutisht kurrfarë lidhje. E kam plotësisht të qartë se statusi im i fundit zgjoi shumë fantazma të cilët dukshëm frikësohen nga njerëz pa njollë krimi në karrierat e tij dhe më e rëndësishmja – njerëz të gatshëm deri në fund të luftojnë për drejtësi”, thotë Dimitrov në demant.

Ai theksoi se pret edhe propagandë dhe betejë të pandershme, por, siç thotë përgjigjja e tij gjithmonë do të jetë me dinjitet.

“Pres edhe propagandë dhe betejë të pandershme dhe përgjigjja ime do të jetë me dinjitet, por në të njëjtën kohë dhe e pamëshirshme ndaj kriminelëve dhe atyre të cilët ata i mbrojnë përmes defokusimit dhe gënjeshtrave. Hyra në politikë që ta largojmë turpin nga krimi dhe korrupsioni i dukshëm dhe asnjëherë nuk do të ndaloj në luftën me këtë errësirë. Këto tentime, përkundrazi, vetëm tregojnë se jam në rrugë të drejtë. Vazhdoni natën ta quani ditë, nuk do t’ju ndihmojë. Thash – të numërohemi. Është koha”, thekson Dimitrov në demant.

https://www.facebook.com/dimitrovnikola/posts/10162221346885451

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale