Connect with us

Lajmet kryesore

Pse sot ka kaq shumë divorce?

Published

on

Sot, divorci është një normë sociale dhe sasia e njerëzve që janë të gatshëm për të shpëtuar martesën e tyre zvogëlohet çdo vit.

Sipas studimeve të sociologëve, shkalla e divorcit po rritet në të gjithë botën. Shkencëtarët kanë analizuar mbi 40 vjet të dhëna në 84 vende dhe kanë konkluduar se numri i çifteve të divorcuara është dyfishuar.

Mesatarisht, një martesë moderne zgjat 7-10 vjet, në varësi të vendit. Sipas studimeve, arsyet kryesore që çojnë çiftet drejt divorcit janë të njëjta. Njerëzit zakonisht shpërthejnë për shkak të pabesisë, problemeve financiare, egoizmit ose mungesës së mirëkuptimit midis bashkëshortëve.

Nga studimet, sot, gratë vendosin të divorcohen më shpesh sesa burrat. Psikologët thonë se janë më emocionues, kështu që i trajtojnë çështjet më seriozisht dhe janë të prirur të analizojnë ato që po ndodhin në familjet e tyre. Meqenëse të drejtat e grave janë më të sigurta tani, ato janë të lira të zgjedhin fatin e tyre. Më poshtë, ne do të përpiqemi të kuptojmë se çfarë mund të çojë në një divorc në shekullin XXI.

Ne mund të mbijetojmë më vete sot

Arsyet ekonomike kanë një ndikim të madh në familje. Sot, kur bota ka hyrë në epokën e shoqërisë post-industriale, qenia njerëzore ka fituar një aftësi për të jetuar vetëm në rehati. Në të kaluarën, njerëzve u duhej një familje për të mbijetuar. Një person që jeton në epokën para-industriale apo edhe në atë industriale nuk mund të kujdeset siç duhet për veten e tyre nëse të gjithë ishin vetëm. Sot, njerëzit nuk kanë nevojë për ndihmën e njëri-tjetrit: të dy, si burrat dhe gratë janë në gjendje të fitojnë para.

Kështu që njerëzit nuk përpiqen të shpëtojnë martesën e tyre vetëm për të shmangur problemet e mundshme financiare që shoqërojnë një divorc. Nëse një grua nuk punon, ajo nuk ka frikë të mbetet vetëm pa paratë e burrit të saj.

Jetëgjatësia e lartë dhe monogamia

Në shoqëri, ka ende një rregull që një familje është gjë që zgjat përgjithmonë. Por, jetëgjatësia mesatare po rritet në krahasim me shekullin e 20-të, dhe ky fakt ka një ndikim në një marrëdhënie familjare. Le të imagjinojmë 2 njerëz mesatarë që duan të martohen.

Për shembull, një e fejuar është 25-28 vjet, i fejuari i saj është 28-32. Është e vështirë të besosh se ata do të jetojnë së bashku për 40-45 vjet sepse gjithçka mund të ndryshojë. Njerëzit gjejnë qëllime të ndryshme dhe është e pamundur të parashikosh se çfarë do të bëjnë në 20-30 vjet. Kështu që një marrëdhënie moderne duket kështu: njerëzit martohen, kanë fëmijë, i çojnë deri në një moshë të caktuar dhe shkurorëzohen.

Ne jemi bërë më të kërkuar

Ne jemi bërë më kritikë ndaj partnerëve tanë dhe marrëdhënieve tona. Ka disa arsye për këtë. Së pari, pasi nuk kemi nevojë për një marrëdhënie tani për të mbijetuar, tani thjesht duam të bëhemi më të mirë me të dashurin tonë nga ana jonë. Një status social dhe ambiciet e bashkëshortit tanë kanë rëndësi gjithashtu.

Nëse nuk shohim zhvillim të ndërsjellë në familje dhe e kuptojmë se nuk frymëzojmë më njëri-tjetrin, do të divorcohemi dhe kërkojmë një person më frymëzues. Së dyti, mënyra e jetesës sonë ka ndryshuar gjithashtu dhe ka një ndikim të madh në strukturën e familjes. Në botën moderne, ne nuk jemi në gjendje të kalojmë më shumë kohë së bashku pasi kushtet e punës dhe orari i punës kanë ndryshuar.

Shkencëtarja ruse Ekaterina Shulman mendon se njerëzit nga shekulli XX e shihnin njëri-tjetrin më rrallë se njerëzit nga shekulli i 21-të. Njerëzit shkonin për të punuar në mëngjes herët dhe ktheheshin natën vonë, dhe gratë gjithashtu ishin përgjegjëse për të gjitha detyrat shtëpiake dhe çiftet nuk komunikonin shumë.

Sigurisht, kjo mënyrë jetese është ende e zakonshme, por sot, veçanërisht në qytetet e mëdha, shumë njerëz preferojnë punë të largët ose pjesërisht të largët, ata fillojnë biznesin e tyre të vogël dhe thërrasin një shërbim pastrimi për të pastruar shtëpinë. Pra, është me të vërtetë e rëndësishme për ne të jetojmë me një person që ndan të njëjtat pikëpamje dhe interesa si ne. Vlera e lidhjeve familjare, si dhe kërkesat për to, po rriten.

 

BURIMI: Bright Side

Continue Reading

Lajmet kryesore

Tetë ndeshje pa fitore, shkarkohet nga pankina ish mesfushori i Milanit

Published

on

Mark Van Bommel nuk është më trajner i Wolfsburg.

Tekniku holandez mori drejtimin e skuadrës gjatë merkatos së verës, pro aventura e tij në pankinën e klubit gjerman zgjati rreth 4 muaj, pasi sot iu komunikua zyrtarisht shkarkimi.

Van Bommel u bë protagonist që në fillim, pasi pa Wolfsburgun të eliminohej nga Kupa e Gjermanisë për shkak të një zëvendësimi më shumë të kryer pikërisht nga holandezi, megjithatë starti në kampionat ishte i mirë, me fitore në katër ndeshjet e para radhazi.

Megjithatë më pas filloi malorja, me 8 ndeshje radhazi pa fitore dhe katër humbje radhazi në kampionat, më e fundit pasditen e djeshme në shtëpi ndaj Freiburg, çka bëri që drejtuesit e klubit t’i komunikojnë shkarkimin.

Continue Reading

Lajmet kryesore

ZYRTARE / Në Dibër nuk ka raund të dytë, Bekim Pocesta fiton betejën ligjore (Dokument)

Published

on

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021, njofton Gjykata Administrative Shkup, përcjell in7.

Nga Gjykata Administrative Shkup njoftojn se padia nga Koalicioni Aleanca për Shqiptarë dhe Alternativa, kundër Aktvendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 e ngritur kundër Vendimit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, PRANOHET.

Vendimi i kontestuar i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve UP1 nr. 11-27 nga data 20.10.2021, ANULOHET DHE VENDOSHET SI MË POSHTË:

PRANOHET ankesa e Koalicionit ALEANCA PËR SHQIPTARËT DHE ALTERNATIVA nga Tetova për shkelje të procedurës së votimit dhe përmbledhje të rezultateve të parashikuara me Kodin Zgjedhor.

Anulohen rezultatet e votimit për listat për kandidatët për kryetar dhe këshilltarë të Komunës së Dibrës, për vendvotimin nr.0543 në Zgjedhjet Lokale 2021.- thuhet në njoftimin zyrtarë të gjykatës administravive./in7.tv/

LINKU I DOKUMENTIT

Continue Reading

Kosovë

Shqipëria me kërkesë ndaj NATO-s që t’i kushtojë rëndësinë e duhur Kosovës kur kërcënohet nga Serbia

Published

on

By

Në ditën e dytë të takimit të ministrave të vendeve të Aleancës në Bruksel, udhëheqësit politikë diskutuan edhe për bashkëpunimin NATO-BE.

Në kuadër të këtij bashkëpunimi, Shqipëria ka kontribuuar për tre vite në misionin e NATO-s në detin Egje, por për t’u nënvizuar janë edhe prezenca e FA në Mali dhe në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në këtë sesion, ministri Peleshi u ndal edhe në rolin në rritje të Rusisë dhe Kinës në këtë rajon. “Këto dy vende po avancojnë objektivat e tyre strategjikë në rajonin tonë, nëpërmjet lidhjeve të tilla historike, kulturore, ekonomike, apo nëpërmjet influencës së tyre në vende apo pjese te rajonit”.

Ministri Peleshi përpara homologëve të tij nuk la pa përmendur edhe ngjarjet e javëve të fundit në Kosovë, për të cilat ai kërkoi vëmendje më të madhe nga Aleanca. “Ngjarjet e fundit të ndodhura në veri të Kosovës nuk janë dhe nuk duhet të trajtohen si të izoluara. Ne jemi dëshmitarë të një modeli shqetësues që na prezantohet nga pala serbe, e cila vijon të pajiset me sisteme moderne armatimi nga Rusia dhe Kina, sterviten bashkerisht dhe siç ishim dëshmitarë së fundmi, dërgoi trupa ushtarake në kufirin me Kosovën, të cilët u ‘bekuan’ edhe nga ambasadori rus në Beograd. Në këndvështrimin tonë ky është një mesazh shumë shqetësues, të cilit Aleanca duhet t’i kushtojë rëndësinë e duhur. Shqipëria të gjithë ne në NATO apo në BE, duhet të jemi të kujdesshëm që në rastin më të mirë t’i ‘kalibrojmë’ qasjet dhe deklaratat që të mos mbeten të paqarta kur ushtria serbe i afrohet kufirit të Kosovës, e cila është në të drejtën e saj dhe i duhen njohur përpjekjet për të siguruar rend dhe siguri për të gjithë qytetarët. Kosova nuk është as çerek shteti, as gjysmë shteti, por shtet në kuptimin e plotë të fjalës.”- theksoi ministri Peleshi.

Gjatë punimeve të këtij Ministeriali, Peleshi u takua edhe me ministrat e Mbrojtjes së vendeve kontribuuese në misionin e NATO-s në Letoni. Ministrat diskutuan kontributet aktuale dhe ato të planifikuara, si dhe çdo çështje që ka të bëjë me mbarëvajtjen e këtij angazhimi.

Shqipëria është një ndër vendet që kontribuon në Grup-Batalionin e NATO-s në Letoni, i cili ka në përbërje ushtarakë nga vende të tilla si: Kanadaja, Çekia, Italia, Mal i Zi, Polonia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja. Deri më tani vendi ynë ka kontribuuar në këtë mision me 1392 trupa në total.

Burimi

Continue Reading

Aktuale