Connect with us

Lajme

Pas Fetait edhe Stefanova distancohet publikisht nga veprimet e Janevës

Published

on

Pas Fatime Fetait edhe prokurorja tjetër e PSP-së, Lile Stefanova distancohet nga veprimet e Katica Janeva, transmeton in7.

Ajo thotë se në fillim ka qenë e përmbajtur nga puna e Janevës, dhe se nuk është me rëndësi nëse e dyshara është shefja e saj, përpara ligjit të gjithë duhet të jenë të barabartë.

Por, sidoqoftë, disa nga paraqitjet e më hershme publike të Janevës dhe të Stefanovës kanë treguar që bashkëpunimi dhe marrëdhëniet e tyre kanë qenë korekte dhe të shkëlqyera, siç edhe paraqiten në video dhe audio materialet e publikuara nga gazeta italiane La Verita. Të dy prokuroret, para shtatë maujsh, në një emision në 1 TV kanë thënë se si ekip funksionojnë shkëlqyeshëm.

“Besimi im në punën e prokurores Lile Stefanova është i njëjti që nga momenti i parë kur e kam thirrur, që do të thotë se e ka besimin e plotë nga ana ime për punën që bën”, ka thënë Janeva më 30 janar në 1TV.

“Ne i shqyrtojmë të gjitha momentet, si ato objektive poashtu edhe ato subjektive. Sidoqoftë, ne nuk kemi hasur në ndonjë gabim të veçantë tek ndonjëri prokuror i ekipit që pastaj të bëjmë vetkritikë”, ka thënë në të njëjtin emision Lile Stefanova.

Reagimi i Stefanova vjen një ditë pasi kolegia e saj Fatime Fetai, para mediave, ishte distancuar dhe kishte thënë se kushdo që ka kryer një krim duhet të mbajë përgjegjësi vet për të. Ajo ka thënë se do të vazhdojë t’i përfaqësojë lëndët e PSP në gjykatë dhe se përgjegjësia e mundshme penale e Janevës nuk duhet të jetë pengesë për ndërprerjen e punës që kanë nisur./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale