Connect with us

Argëtim

Mos merr vendime kur je e lumtur, e trishtuar, apo e zemëruar

Published

on

Kur jemi të lumtur, të trishtuar ose të zemëruar, ne shpesh veprojmë të shtyrë nga impulsi ose euforia e momentit. Ne themi gjëra që më vonë mund të pendoheshim, ose bëjmë premtime që nuk mund t’i mbajmë. Për këtë arsye, ne nuk duhet të marrim kurrë vendime të nxituara në këto lloj momentesh.

Të paktën një herë në jetën tonë, të gjithë ne kemi qenë viktima të të ashtuquajturave rrëmbime emocionale, ose të atyre momenteve në të cilat nuk mendojmë, por rrëmbehemi nga ndjenjat dhe themi gjëra që, me kalimin e kohës, përfundojmë duke u penduar. Kjo ndodh sepse sistemi limbik i trurit përdor të gjitha burimet e pranishme, duke gjeneruar një reagim të menjëhershëm në korteksin parafrontal – zona e lidhur me reflektimin – gjë që na pengon të vendosim në një mënyrë racionale.

Në momente gëzimi, kur na ndodh diçka që na bën veçanërisht të lumtur, ne shohim njerëz dhe botë me sy të ndryshëm, nga një këndvështrim tjetër. Sidoqoftë, edhe nëse është një gjë pozitive, në ato momente duhet të shmangim bërjen e premtimeve. Lumturia, e dimë, është e përkohshme dhe kur emocioni zvogëlohet, mund të kuptojmë se kemi bërë një gabim.

E njëjta gjë vlen edhe për ndjenjat negative, siç janë zemërimi dhe trishtimi. Kur jemi të zemëruar me dikë, ne përjetojmë një seri ndjenjash dhe emocionesh konfliktuale që mjegullojnë aftësinë tonë për të arsyetuar. Këto ndjenja shkaktojnë ndryshime negative që na bëjnë të lëndojmë personin para nesh me fjalë. Në këto raste gjëja më e mirë për të bërë është të largoheni për pak. Dilni për një shëtitje, bisedoni me një mik, bëni diçka tjetër, derisa të ktheheni të qetësuar.

Edhe trishtimi na bën të shohim jetën pa shpresë, shpesh duke na bërë të marrim vendime të nxituara që do të na japin akoma më shumë keqardhje kur të kalojë momenti i errët dhe ne do të kthehemi për të parë jetën me ngjyra.

Kur e gjejmë veten në këto situata nuk jemi në gjendje të marrim vendime të mençura, sepse nuk jemi plotësisht racionalë. Në jetë duhet një ekuilibër i caktuar, i cili na lejon të ecim me vetëdije. Sekreti qëndron në gjetjen e një pike të ndërmjetme: të dëgjojmë emocionet tona pa lënë pas dore arsyen.

Në situatat e përshkruara më lart, kur emocionet tona arrijnë kulmin e tyre, ne duhet të ndalemi dhe të reflektojmë mbi qëndrimet tona. Vetëm kështu do të shmangim krijimin e plagëve që janë të vështira për t’u shëruar. Fjalët duhet të maten gjithmonë. / meb.al

Continue Reading

Argëtim

Rajoni përmbytet, çifti shkon në dasmë me një tenxhere gatimi (Video)

Published

on

Një çift indian me banim në një rajon që përjetoi përmbytje të rënda, përdori një automjet të pazakontë për të arritur në lokacionin e dasmës së tyre – një tenxhere të madhe gatimi.

Akash Kunjumon tha se ai dhe gruaja e tij, Aishwarya, ishin martuar ligjërisht më 6 tetor, por ceremonia e tyre martesore ishte planifikuar për datën 18 tetor.

Kunjumon shtoi se ceremonia fillimisht do të mbahej në një tempull në Thalavady, por përmbytjet e fundit shkaktuan që ndërtesa fetare të mbushej me ujë, kështu që ngjarja u zhvendos në një sallë aty pranë me një skenë që i kishte shpëtuar ujit.

“Megjithëse u përpoqëm të organizonim një varkë të vogël për të arritur në vend, asnjë nuk ishte në dispozicion. Njerëzit nga tempulli na rregulluan tenxheren,” tha Kunjumon për The Washington Post.

Çifti u ngjit në një tenxhere të madhe gatimi dhe videoja tregon se ata po shtyhen nëpër ujërat e përmbytjes për të arritur te salla e ngjarjeve.

“Ne udhëtuam në atë tenxhere për të paktën 20 minuta për të arritur në vend,” tha Kunjumon. Ai shtoi se vullnetarët që e shtyen tenxheren duhej të luftonin “me një rrymë të fortë” për t’i çuar ata në dasmën e tyre.

“Babai im notoi për në tempull, ndërsa nëna, gjyshja dhe motrat përdorën një tenxhere tjetër,” deklaroi Kunjumon.

Continue Reading

Argëtim

Aeroplani hodhi jashtëqitjet njerëzore mbi një burrë, ndërsa po fluturonte mbi oborrin e tij

Published

on

Një burrë dhe kopshti i tij “u spërkatën në një mënyrë shumë të pakëndshme” kur mbetjet njerëzore u hodhën nga një aeroplan.

Duke folur për forumin e aviacionit The Royal Borough Of Windsor & Maidenhead, këshilltarja Karen Davies tha se ishte “tmerruar” kur dëgjoi incidentin.

Ajo shpjegoi se si “i gjithë kopshti i tij, dhe çadrat e kopshtit, dhe ai” ishin “të mbuluar”.

Hedhja ka ndodhur në Windsor në mes të korrikut, shkruajnë mediat e huaja.

Tualetet e aeroplanit ruajnë ujërat e zeza në “kuti speciale”, por përmbajtja e tyre normalisht hidhet sapo aeroplani të ketë aterruar.

“Unë e di se një numër incidentesh ndodhin çdo vit me ujërat e zeza të ngrira nga aeroplanët, por kjo nuk ishte e ngrirë dhe i gjithë kopshti i tij u spërkat në një mënyrë shumë të pakëndshme”, tha ajo.

“Ai ishte në kopsht në atë kohë, kështu që një përvojë vërtet e tmerrshme, e tmerrshme”.

Ndërkohë John Bowden, këshilltari për Eton & Castle, e quajti atë një “shans një në një miliard”.

Ai sugjeroi që moti i ngrohtë do të thoshte se jashtëqitja mund të “dilte si më i lëngshëm”.

Continue Reading

Argëtim

Zhytësi gjen shpatën 900-vjeçare në brigjet e Izraelit

Published

on

Një zhytës amator që eksploron ujërat e cekëta në veri të Izraelit, ka gjetur një shpatë që mendohet se i përkiste një kalorësi 900 vjet më parë. Autoriteti Antik i Izraelit (IAA) tha se pasi të pastrohej dhe analizohej, do të vihej në shfaqje publike.

Shpata u zbulua nga Shlomi Katzin, në ujërat e cekëta pranë Haifa.

Kobi Sharvit, i cili drejton Njësinë Arkeologjike Detare të IAA -së, tha se vendi ku u gjet shpata, siguroi strehë gjatë shekujve për anijet gjatë stuhive. “Këto kushte kanë tërhequr anijet tregtare në shekuj, duke lënë pas gjetje të pasura arkeologjike”, tha ai.

“Shpata është e rëndë për shkak të gurëve që janë ngjitur në të, dhe gjithashtu sepse është një shpatë hekuri dhe shumë e madhe”, shtoi ai.

Continue Reading

Aktuale