Connect with us

Lajme

Hilet që do t’ju përmirësojnë shëndetin

Published

on

Përkundër besimit popullor, pirja e një filxhan kafe e bën fuqinë tuaj të gjumit më efektive. Ndërsa ka shumë pengesa të njohura shëndetësore, disa si këto janë relativisht të panjohura dhe duken kundër-intuitive.

Natën shkoni në tualet me një sy të mbyllur
Të shkosh në tualet në mes të natës pasi të kesh rënë në gjumë, ndonjëherë nuk është gjë e mirë. Kjo sepse pasi të zgjoheni kur ndizni dritat për të shkuar në tualet, drita e papritur e ndritshme e bën trurin të supozojë se është koha e mëngjesit, dhe kjo e ndërpret gjumin tuaj.

Prandaj duke mbajtur vetëm një sy të hapur po minimizoni sasinë e dritës që hyn në retinën tuaj dhe sinjalizon trurin tuaj.

Rrotulloni kokën për të lehtësuar dhimbjen e gjymtyrëve.
Zgjoheni në mes të natës dhe ndjesia e mpirjes në krahët tuaj po ju bezdis? Kjo për shkak se nganjëherë gjatë gjumit, ne rrokulliset dhe pa dashje flemë në krah ose në duart tona, gjë që shkakton një pengesë në rrjedhën normale të gjakut dhe çon në një ulje të sasisë së oksigjenit që merret nga ajo pjesë e trupit.

Për të lehtësuar këtë dhimbje, në vend që të përpiqeni të shtrëngoni krahët ose “zgjoheni”, provoni të lëvizni kokën nga njëra anë në tjetrën. Kjo duhet të ndihmojë në uljen e dhimbjes sepse nervat në qafë shkojnë drejt e poshtë nga koka juaj në krahët tuaj.

3. Flini në një dhomë të ftohtë

Fjetja në një dhomë të ftohtë është e mirë për cilësinë e përgjithshme të gjumit tuaj. Kjo ju ndihmon të bini në gjumë të shpejtë dhe gjithashtu zvogëlon shanset e diabetit duke ndihmuar trupin në djegien e më shumë kalori. Gjithashtu rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës, gjë që ul rrezikun e diabetit tip 2.

4. Pini kafe që të keni një sy gjumë më të mirë

Një studim japonez zbuloi se njerëzit që morën një “sy gjumë kafeje” – një sy gjumë 20 minuta pasi pinë 1-2 gota kafe – ndjeheshin më vigjilent dhe performuan më mirë në testet kompjuterike sesa ata që pinin gjumë pa pirë kafe.

5. Kollë për të shuar dhimbjen nga gjilpëra e një mjeku

Jo shumë njerëz kënaqen të jesh i prirur nga gjilpëra e një mjeku, edhe nëse kjo do të thotë që je i mbrojtur nga një sëmundje. Por ekziston një mënyrë e thjeshtë për të lehtësuar dhimbjen nga gjilpëra: kollitja. Studime të shumta kanë zbuluar se kollitja kur merrni një goditje zvogëlon ndjesinë e dhimbjes. Shkencëtarët nuk janë të sigurt pse ndodh kjo, por sugjerojnë se kollitja mund të sjellë një rritje të presionit të gjakut, gjë që zvogëlon perceptimin e dhimbjes.

6. Mos lani dhëmbët pasi të keni ngrënë

Heqja e mbeteve nga goja juaj, por nuk është gjithmonë një veprim I drejtë. Kjo për shkak se shumë nga sendet ushqimore që hamë ose pimë janë acidike (mendoni domatet, limonët, lëngun e portokallit, etj.). Larja menjëherë, mund të shpejtojë efektin e acidit në smaltin tuaj por të shkaktojë gërryerjen e tij. Prisni rreth 30 minuta pas vaktit tuaj përpara se të përdorni furçën e dhëmbëve.

7. Çamçakëzi rrit kujtesën tuaj

Një studim i kryer në Universitetin Coventry zbuloi se përtypja e çamçakëzit me aromë nenexhik mund të ulë ndjeshëm ndjenjat e lodhjes dhe ta bëjë një person më të vetëdijshëm për rrethinat e tij. Në një studim të veçantë, psikologët me bazë në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se çamçakëzi mund të përmirësojë rezultatet e provës dhe të përmirësojë kujtesën me rreth 35%. Kështu që herën tjetër, në vend që të pirë kafe, ndoshta provoni çamçakëz.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale