Connect with us

Lajme

Hilet që do t’ju përmirësojnë shëndetin

Published

on

Përkundër besimit popullor, pirja e një filxhan kafe e bën fuqinë tuaj të gjumit më efektive. Ndërsa ka shumë pengesa të njohura shëndetësore, disa si këto janë relativisht të panjohura dhe duken kundër-intuitive.

Natën shkoni në tualet me një sy të mbyllur
Të shkosh në tualet në mes të natës pasi të kesh rënë në gjumë, ndonjëherë nuk është gjë e mirë. Kjo sepse pasi të zgjoheni kur ndizni dritat për të shkuar në tualet, drita e papritur e ndritshme e bën trurin të supozojë se është koha e mëngjesit, dhe kjo e ndërpret gjumin tuaj.

Prandaj duke mbajtur vetëm një sy të hapur po minimizoni sasinë e dritës që hyn në retinën tuaj dhe sinjalizon trurin tuaj.

Rrotulloni kokën për të lehtësuar dhimbjen e gjymtyrëve.
Zgjoheni në mes të natës dhe ndjesia e mpirjes në krahët tuaj po ju bezdis? Kjo për shkak se nganjëherë gjatë gjumit, ne rrokulliset dhe pa dashje flemë në krah ose në duart tona, gjë që shkakton një pengesë në rrjedhën normale të gjakut dhe çon në një ulje të sasisë së oksigjenit që merret nga ajo pjesë e trupit.

Për të lehtësuar këtë dhimbje, në vend që të përpiqeni të shtrëngoni krahët ose “zgjoheni”, provoni të lëvizni kokën nga njëra anë në tjetrën. Kjo duhet të ndihmojë në uljen e dhimbjes sepse nervat në qafë shkojnë drejt e poshtë nga koka juaj në krahët tuaj.

3. Flini në një dhomë të ftohtë

Fjetja në një dhomë të ftohtë është e mirë për cilësinë e përgjithshme të gjumit tuaj. Kjo ju ndihmon të bini në gjumë të shpejtë dhe gjithashtu zvogëlon shanset e diabetit duke ndihmuar trupin në djegien e më shumë kalori. Gjithashtu rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës, gjë që ul rrezikun e diabetit tip 2.

4. Pini kafe që të keni një sy gjumë më të mirë

Një studim japonez zbuloi se njerëzit që morën një “sy gjumë kafeje” – një sy gjumë 20 minuta pasi pinë 1-2 gota kafe – ndjeheshin më vigjilent dhe performuan më mirë në testet kompjuterike sesa ata që pinin gjumë pa pirë kafe.

5. Kollë për të shuar dhimbjen nga gjilpëra e një mjeku

Jo shumë njerëz kënaqen të jesh i prirur nga gjilpëra e një mjeku, edhe nëse kjo do të thotë që je i mbrojtur nga një sëmundje. Por ekziston një mënyrë e thjeshtë për të lehtësuar dhimbjen nga gjilpëra: kollitja. Studime të shumta kanë zbuluar se kollitja kur merrni një goditje zvogëlon ndjesinë e dhimbjes. Shkencëtarët nuk janë të sigurt pse ndodh kjo, por sugjerojnë se kollitja mund të sjellë një rritje të presionit të gjakut, gjë që zvogëlon perceptimin e dhimbjes.

6. Mos lani dhëmbët pasi të keni ngrënë

Heqja e mbeteve nga goja juaj, por nuk është gjithmonë një veprim I drejtë. Kjo për shkak se shumë nga sendet ushqimore që hamë ose pimë janë acidike (mendoni domatet, limonët, lëngun e portokallit, etj.). Larja menjëherë, mund të shpejtojë efektin e acidit në smaltin tuaj por të shkaktojë gërryerjen e tij. Prisni rreth 30 minuta pas vaktit tuaj përpara se të përdorni furçën e dhëmbëve.

7. Çamçakëzi rrit kujtesën tuaj

Një studim i kryer në Universitetin Coventry zbuloi se përtypja e çamçakëzit me aromë nenexhik mund të ulë ndjeshëm ndjenjat e lodhjes dhe ta bëjë një person më të vetëdijshëm për rrethinat e tij. Në një studim të veçantë, psikologët me bazë në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se çamçakëzi mund të përmirësojë rezultatet e provës dhe të përmirësojë kujtesën me rreth 35%. Kështu që herën tjetër, në vend që të pirë kafe, ndoshta provoni çamçakëz.

Continue Reading

Kosovë

Deputetja e VV-së uron presidenten Osmani me rastin e Ditës së Presidentit

Published

on

Deputetja e VV-së Doarsa Kica Xhelili, e ka uruar në mënyrë të veçantë presidenten Vjosa Osmani në Ditën e Presidentit.

Deputetja Xhelil është shprehur e lumtur që presidenten Osmani e njeh nga afër dhe para se ta marrë pozitën e shefes së shtetit.

“Para se të jetë, dhe ta njohim si Presidente, kemi njohur Vjosën. Jo rëndom qëllon që njerëzit e njohin nga afër Presidentin apo Presidenten e tyre. Natyrshëm, Vjosa, duke qenë ajo që është, nuk përkon shumë me idenë e të bërit të gjërave ashtu që ato të jenë të pranueshme për masën domosdoshmërisht. Vjosa, duke qenë sikurse është, i bën gjërat asisoji që ajo është e bindur se i shërbejnë zhvillimit të vendit, pavarësisht gjykimit eventual të masës, por gjithmonë duke i shërbyer masës”, ka shkruar ajo.

Ajo ka shkruar se Vjosa Osmani punon shumë prandaj si përfaqësuese e Popullit thotë se nuk e ka pasë ndjesëin e përfaqësimit që nga vdekja e Presidentit Rugova.

“Prandaj Vjosa edhe mund të sulmohet. Prandaj me Vjosën edhe mund të mos pajtohen të gjithë. Por, për arsyet e njëjta, Vjosa nuk mund të injorohet – as brenda, as jashtë. Vjosa punon shumë teksa shkruan historinë e shpërfaqjes së një Kosove ku për Presidentin ngritesh në këmbë, jo për arsye institucionale, jo për arsye protokolare, por për arsye të ndjesisë së përfaqësimit dinjitoz që ky vend sot e ka, për shkak të saj, e që nuk e mbaj në mend ta kem ndjerë pas 21 janarit të vitit 2006. Vjosa, Presidentja jonë, Urime dita yte e merituar”, ka shkruar Kica Xhelili.

Continue Reading

Lajme

Ekstremisti Sheshel ftohet që të dëshmojë në Hagë

Published

on

Lideri i partisë djathtiste në Serbi, Partisë Radikale Serbe, Vojsllav Sheshel, është thirrur që të dëshmojë para Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale, që është pasues i Tribunalit të Hagës.

Sheshel konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se seanca dëgjimore është caktuar që të mbahet më 1 korrik.

Ai po ashtu tha se me shumë gjasa do t’i përgjigjet kësaj ftese.

Ftesën për marrje në pyetje e ka konfirmuar përmes një postimi në Twitter edhe ish-zyrtari i lartë i partisë së Sheshelit, Nemanja Sharoviq. Ai tha se nuk dëshiron që ta pranojë ftesën e këtij mekanizmi, sepse siç tha, nuk ishte shkruar në cirilik.

Sheshel tha për Radion Evropa e Lirë se ftesë e ngjashme u është dërguar edhe Lilana Mihajlloviqit, Ognjen Mihajlloviqit, Mirolub Ignjatoviqit, Marina Ristiqit dhe Marina Ragusit. Që të gjithë këta janë anëtarë ose ish-anëtarë të Partisë Radikale Serbe.

Ftesa për dëshmi ka të bëjë me “shkeljet e pretenduara të rregullave të Tribunalit të Hagës sa i përket mbrojtjes së identitetit të dëshmitarëve të mbrojtur dhe dokumenteve konfidenciale”, tha Sheshel gjatë një bisede telefonike me Radion Evropa e Lirë.

“I kam publikuar që të gjitha në librat e mi, mbi 50 libra. Do të publikoj të gjitha materialet e Tribunalit të Hagës nga rasti im, sepse rasti im ka përfunduar dhe ata nuk mund t’i mbajnë sekrete për 100 vjet këto informacione”, tha Sheshel.

Ai shtoi se nuk ka rrezikuar jetën e dëshmitarëve, por tha se do të vazhdojë të nxjerrë këto materiale.

Nga Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale dhe Zyra e Prokurorit të Serbisë për Krime Lufte ende nuk kanë komentuar.

Vojsllav Sheshel më 2018 ishte dënuar me 10 vjet burgim nga Tribunali i Hagës për nxitje të persekutimit, dëbimit, zhvendosjes, zhvendosjes me forcë të kroatëve në fshatin Hërtkovci më 1992.

Më 6 maj 1992, Sheshel mbajti një fjalim në këtë vend, që sipas Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale tha se ka kontribuar në persekutimin, dëbimin dhe veprime jonjerëzore.

Sheshel u la i lirë në Serbi për shkak se vuajti dënimit gjatë paraburgimit nga viti 2003 deri më 2014.

Ndryshe, Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale për vite me radhë i ka kërkuar Serbisë që të ekstradojë anëtarët e partisë së Sheshelit, Petar Jojiq dhe Vjerica Radeta, të cilët akuzohen për frikësim, kërcënim dhe ofrim të ryshfetit për dëshmitarët në rastin gjyqësor kundër Sheshelit.

Serbia ende refuzon që të ekstradojë ata, duke argumentuar se sipas një vendimi të Gjykatës së Lartë të Beogradit, nuk janë plotësuar kushtet për ekstradimin e këtyre personave. Kjo gjykatë, më 2016, tha se nuk ka baza ligjore për arrestimin dhe ekstradimin e anëtarëve të Partisë Radikale Serbe, sepse ligji vendor për bashkëpunim me gjykatën e Hagës parashikon se vetëm personat e akuzuar për krime lufte mund të ekstradohen dhe jo ata që akuzohen për minim të gjykatës. /REL

Continue Reading

Lajme

Taravari ska të ndalur,Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

Published

on

Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

✅Vazhdojnë me intensitet të lartë punimet në fshatin Balindoll për kyçjen në gypat e ri të ujësjellësit në kuadër të projektit SECO.

🤝Me përfundim të këtij projekti, problemi me furnizim të ujit për pije gjatë stinës së verës në disa fshatra dhe lagje të qytetit do të jetë i zgjidhur.

#Kujdesemi

Continue Reading

Aktuale