Connect with us

Lajme

Ende s’ka takim të grupeve punuese për ligjin e prokurorisë

Published

on

Edhe pse ishte paralajmëruar, grupet e punës të partive politike që punojnë në gjetjen ligjore për prokurorinë nuk u takuan gjatë ditës së sotme. Siç sqaruan partitë akoma nuk është caktuar dita dhe orari i takimit por koordinimet vazhdojnë.

Pritshmëritë ishin që sot do të vazhdojnë besimet mes grupeve të punës të partive. Nuk kam informacion se kur do të mbahet takimi dhe në cilin vend. Si parti presim dhe apelojmë që në seancën e parë pas përfundimit të pushimit të deputetëve do të jetë ligji për Prokurorinë Publike. Nevoja për miratimin e këtij ligji është thelbësore dhe në interes të vendosjes së shtetit ligjor në vendin tonë”-tha Kostadin Kostadinov, zëdhënës i LSDM-së.

Edhe nga VMRO-DPMNE-ja mbeten të hapur për negociatave duke thënë që pushteti, pas zhvillimeve të fundit me rastin “Reket” duhet të heqë dorë nga kërkesat e deritanishmë për bartjen e ekipit të PSP-së në Prokurorinë për krim dhe korrupsion të nivelit të lartë.

Prokurorja speciale Lile Stefanova, nga ana tjetër, u bëri thirrje politikanëve që të votojnë sa më shpejti Ligjin për Prokurori Publike për t’i hapur rrugë vazhdimit të ndjekjes së krimit.

PSP në këtë moment gjendet në njërën nga situatat më të vështirë që ka pasur që nga themelimi i saj. Prandaj iu bëj thirrje politikanëve dhe të gjitha autoriteteve në shtet të ulen dhe ta sjellin Ligjin për Prokurori Publike, që të mos kemi ndërprerje të procedurave. Jo vetëm atyre që janë në procedurë gjyqësore, ne kemi hetime serioze. Me mos sjelljen e ligjit, mungesën e autorizimeve ose vendosjen e çështjes në pikëpyetje se a kemi autorizime, u japim hapësirë të madhe kriminelëve”- pohoi Lile Stefanova, Prokurore Speciale.

Pas takimeve të gjata dhe bisedimeve pa rezultat mes grupeve të punës për të ardhmen e PSP-së, Qeveria prezantoi versionin e saj të propozim ligjit për Prokurorinë Publike i cili tashmë është në procedurë parlamentare dhe është vendosur në seancë për ditën e martë.

Continue Reading

Kosovë

Escobar: Njohja reciproke do të ishte ideale për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Published

on

Zëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka thënë të enjten se administata e presidentit amerikan, Joe Biden ka dyfishuar përkushtimin amerikan për të punuar me aleatë dhe partnerë që Ballkani Perëndimor të avancojë në rrugën evropiane.

Në një dëshmi para Nën-Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Evropë, Energji dhe Ambient, ai ka thënë se autoritetet amerikane janë duke punuar me partnerë të Bashkimit Evropian për të përforcuar mesazhin se anëtarësimi mbetet mundësi brenda afateve realiste kohore, më pas shtysë për kryerjen e reformave, si dhe për forcim të rezistencës ndaj ndikimit rus dhe kinez në prag të Evropës.

“Mesazhi më i fuqishëm që mund të japë tani BE-ja është që të caktojë nisjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, para fundit të këtij viti”, ka deklaruar Escobar.

Sipas tij, vonesat në këtë drejtim mund të nxisin dyshime dhe rrezikojnë të shkatërrojnë shpresat e një brezi të ri për të ardhmen evropiane.

Për këtë arsye, ai ka thënë se Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, kanë dalë me komunikatë të përbashkët,më herët gjatë këtij muaji, për të theksuar se anëtarësimi në bllokun evropian është rruga e vetme përpara për rajonin.

Gjatë dëshmisë së tij, ai ka përmendur edhe rëndësinë e vazhdimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga BE-ja.

Escobar ka thënë se për këtë arsye ka udhëtuar në Bruksel muajin e kaluar për të përkrahur përpjekjet e Përfaqësuesit Special të BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, që të shtyjë të dyja palët për të shtensionuar situatën për shkak të targave të makinave dhe për të gjetur zgjidhje.

Escobar i është referuar marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë më 30 shtator, sipas së cilës, makinat e regjistruara në Kosovë dhe në Serbi duhet të vendosin letra ngjitëse mbi simbolet shtetërore në targat e makinave kur të kalojnë në territorin e njëra-tjetrës.

“Së bashku e kemi bërë të qartë se dialogu është forum në të cilin të dyja palët, si të barabarta, duhet të punojnë për të zgjidhur dallimet e tyre dhe për të normalizuar marrëdhëniet, në mënyrë ideale përmes një njohjeje reciproke”./Rel/

Continue Reading

Lajme

Taravari prezanton shumicën e re në Këshillin Komunal

Published

on

Sot në komunën e Gostivarit u formua këshilli komunal, ky keshill komunal ka 31 anetar. ASH ka arritur tē siguroj shumicen me partite tjera dhe kanë 19 keshilltar, informon portali tetova1.

Arben Taravari në rrjetin e tij social facebook shkruan:

Shumicë e re në komunën e Gostivarit 19/31

Continue Reading

Lajme

436 raste të reja dhe 7 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Published

on

Gjatë 24 orëve të fundit sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë regjistruar 436 raste të reja të të infektuarve me Kovid-19.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në Shkup, 203, Manastir-23, Veles-21, Kumanovë dhe Kavadar nga 22, e kështu me radhë.

Ndërkohë nga Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) njoftojnë për 497 pacientë të shëruar dhe 7 të tjerë të cilët e kanë humbur betejën me koronavirusin

Continue Reading

Aktuale