Connect with us

Lajmet kryesore

“Zhvatja” do të zgjerohet te shoqata e Boki 13, do të merren në pyetje edhe funksionarë të LSDM-së

Published

on

Hetimi për çështjen “Reket” ka të paktën edhe dy pjesë, njëra prej të cilave ka të bëjë me OJQ-në Aleanca ndërkombëtare e të dyshuarit të parë Bojan Jovanovski-Boki 13, për shantazh dhe zhvatje të biznesmenëve, dhe për këtë pjesë kreu i Prokurorisë për krim të organizuar e cila e udhëheq këtë çështje, Vilma Ruskoska nuk ka dhënë detaje deri më tani, njofton SDK, transmeton in7.

Jo zyrtarisht, po merren në pyetje biznesmenët e deri më tani deklarata kanë dhënë disa persona të dëmtuar nga Boki 13 dhe Aleanca e tij, e ndër ta është edhe Ardijan Amzoski, i dëmtuar nga me prishjen e objektit “Kosmosit” të Fijat Canoskit.

Kjo pjesë s’ka asnjë lidhje me prokuroren speciale Katica Janeva, të cilës dje si e dyshuara e tretë në çështjen “Zhvatja” iu shqiptuan 30 ditë paraburgim, lajmëroi prokuroria. Planë është që disa zyrtarë të lartë të LSDM-së të thirren në pyetje, ndërsa statusi i tyre deri tani është i panjohur. Aleanca e Boki 13 ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi për të siguruar lokacione për ndërtim të shtëpive të pleqve me më shumë kryetarë komunash të partisë në pushtet, si dhe me Ministrinë për transport e lidhje. Në negociatat me disa kryetarë të komunave kanë ndihmuar edhe zyrtarë të lartë partisë dhe të shtetit, por sipas burimeve partiake, kjo s’është krim pasi asnjë nga detyrimet e memorandumit nuk ishte përmbushur. Ata vetëm kishin ndihmuar në realizimin e asaj që sipas programit të Aleancës ndërkombëtare ishte ide humane, ndërsa ndërtimi i shtëpive të pleqve me partneritetit publik-privat nuk është në kundërshtim me programin zgjedhor të LSDM-së për zgjedhjet lokale të vitit 2017.

Drejtoria për të hyra publike (DAP) do të inspektojë të premten kompanitë që kanë pas lidhje me Boki 13 dhe OJQ-në e tij Aleanca ndërkombëtare. Drejtoresha e DAP-it Sanja Llukarevska dje tha se përveç për kompaninë “BJM Media grup”, “1TV” dhe Aleancën ndërkombëtare, ata do të lëshojnë urdhëresa për kontroll edhe të personave fizikë të cilët kanë marrë para nga atje.

Më 19 gusht, në prokurori dëshmoi Liljana Todorovska, anëtare e Aleancës ndërkombëtare, në llogarinë e së cilës biznesmeni Siljan Micevski kishte paguar 720,000 euro për një projekt të supozuar. Todorovska dhjetë ditë më parë deklaroi se paratë kishte marrë në kesh dhe se ia kishte dhanë një personi tjetër nga Aleanca, pa specifikuar se për kë bëhej fjalë saktësisht.

Sipas burimeve në hetim, në momentin kur 720,000 euro ishin depozituar në llogarinë e një personi si “honorar për vepër të autioriale”, banka menjëherë e kishte alarmuar Drejtorinë e inteligjencës financiare, sipas protokolleve të zakonshme për parandalim të pastrimit të parave. Administrata për disa ditë i kishte ngrirë fondet, por pasi personi i cili e kishte bërë pagesën kishte konfirmuar se 720,000 euro ishin paguar për honorar autorial dhe se për to ishte paguar, në mënyrë të rregullt, 10 për qind si tatim personal, “autorja” kishte mund t’i tërheq pa pengesa paratë nga llogaria e transaksionit. Prokuroria nuk zbulon nëse është marrë në pyetje personi nga Aleanca ndërkombëtare i cili i ka marrë paratë nga “autorja” Todorovska.

Aleanca Ndërkombëtare u formua në 8 korrik 2017, ndërsa në mbledhjen konstitutive morri pjesë edhe Ministrja e atëhershme e punës dhe politikës sociale, e tani nënkryetare e Kuvendit Frosina Remenski, kryetari i komunës Karposh Stefan Bogoev, deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së Kostadin Kostadinovski, ndërsa pjesë e bordit drejtues është edhe nënkryetari aktual i qytetit të Shkupit dhe biznesmeni i njohur Enver Maliqi. Remenski ishte Kryetare nderi e Aleancës.

Kryetari i Komunës Maksim Dimitrievski në emër të Komunës së Kumanovës më 7 dhjetor 2017 nënshkroi Memorandum mirëkuptimi me Aleancën ndërkombëtare me vlefshmëri prej një viti, ndërsa Memorandum të njëjtë bashkëpunimi ka nënshkruar edhe Kostadinov si kryetar i Strumicës.

Përndryshe, në lëndën për zhvatjen, përpos prokurores Katica Janeva, të dyshuar janë edhe dy persona, Bojan Jovanovski i njohur me nofkën “Boki 13”dhe Zoran Milevski i njohur si Zoki Kiçeec se kanë zhvatur biznesmenë nëpërmjet Janevës. Dyshimet e prokurorisë janë se ata kanë marrë 1,5 milionë euro vetëm nga biznesmeni Orce Kamçev për t’ia lehtësuar procedurën hetimore për pastrim parash në lëndën “IMPERIJA”, ndërsa duhej të merrnin edhe 4,5 milion euro të tjera, gjithsej 8 milionë.

Gazeta italiane “La Verita” ka publikuar disa video-audio materiale, në të cilat shihet se si Boki 13 dhe Zoki Kiçeec marrin paratë prej biznesmenit Orce Kamçev në shtëpinë e tij.

Continue Reading

Lajme

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Published

on

By

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit (KRRE), miratoi vendimin, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 1,23 % në raport me vendimin e datës 12.10.2021.

Në periudhën e kaluar shtatëditore të gjitha çmimet referente në bursat botërore, mesatarisht shënojnë rritje edhe atë: te benzina për 2,197 %, te nafta për 2,842 %, te vaji ekstra i lehtë për 2,853 % dhe te mazuti për 0,554%.

Në të njëjtën periudhë kursi i denarit në raport me dollarin është më i lartë për 0,164%.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të VAJIT EKSTRA TË LEHTË PËR AMVISËRI (ЕL-1) rriten për 1,00 den/litër, në raport me çmimet e shitjes me pakicë, të përcaktuara me vendimin e e përcaktimit të çmimieve më të larta të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe të lëndëve djegëse të transportit të datës 12.10.2021.

Çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit М-1 SU rritet për 0,249 den/kilogram dhe tani do të jetë 43,010 den/kg.

Nga data 19.10.2021, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë për motorë EUROSUPER BS95 – 76,50 (denarë/litër)
Benzinë për motorë EUROSUPER BS98 – 78,50 (denarë/litër)
Naftë për motorë EURODIZEL BS (D-E V) – 68,50 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) – 68,00 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 43,010 (denarë/kilogram).

Nga KRRE thonë se këto janë çmimet maksimale të derivateve të naftës nga ora 00:01 e datës 19.10.2021.

Continue Reading

Kosovë

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Published

on

By

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Ish kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, është pajtuar me humbjen që ka pësuar dje në zgjedhjet lokale, shkruan Gazeta Metro.

Bahtiri, përmes një postimi në Facebook tha se e kishte telefonuar Bedri Hamzën, kandidatin e PDK’së që doli i pari në këto zgjedhje.

Ai shkroi se në garë është e natyrshme që dikush fiton e dikush humb dhe këtë e vendos populli.

‘’ Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten’’, shkroi Bahtiri.

Kujtojmë se Bahtiri mblodhi vetëm 34.40% të votave nga qytetarët mitrovicas.

Hamza arriti të mbledhë 53.86% të votave nga qytetarët e Mitrovicës.

Postimi i plotë:

”Në zgjedhjet e djeshme për kryetar komune, edhe njëherë treguam se zgjedhjet janë të lira dhe demokratike e me një proces pa asnjë problem.

Natyrisht në garë dikush fiton dhe dikush tjetër humb dhe kjo vendoset nga populli. Falenderoj qytetarët që për dy herë radhazi më kanë dhënë besimin mua për të udhëhequr Mitrovicën. Gjithashtu, falenderoj shumë të gjithë qytetarët që edhe kësaj radhe besuan në mua duke më votuar.

Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten.

Do të jem gjithmonë në shërbim të Mitrovicës”/gazetametro.net

Continue Reading

Bota

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi, 5 fëmijë në mesin e tyre

Published

on

By

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi

Të paktën 24 persona kanë vdekur nga vërshimet në jug të Indisë, pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë dëmtuar shtratin e ujit të lumenjve.

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve.

Ka shqetësime se numri i viktimave mund të rritet pasi disa persona janë ende të zhdukur.

Shumë shtëpi i ka marrë uji dhe njerëzit janë bllokuar në rajonin Kotajam në shtetin Kerala.

Incizimet nga ajo zonë kanë shpërfaqur një autobus me pasagjerë duke u shpëtuar pasi rrotat janë bllokuar në ujë.

Kotajam dhe Iduki janë dy rajonet e prekura më së keqi.

Disa ditë me mot të tillë kanë rezultuar edhe me rrëshqitje të dheut.

Shumë helikopterë janë duke u përdorur për të dërguar furnizime në zonat ku janë bllokuar njerëzit, kanë thënë zyrtarët.

Mijëra persona janë evakuuar dhe mbi 100 kampe të shpëtimit janë krijuar në shtetin Kerala, kanë thënë autoritetet.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë të dielën se ka folur me autoritetet e këtyre zonave rreth situatës së krijuar.

“Është ditë e rëndë që kanë vdekur shumë persona për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjeve të dheut në Kerala. Ngushëllimet e mia për familjarët”, ka thënë Modi.

Continue Reading

Aktuale