Connect with us

Kosovë

Zhvillime në PDK / Bekim Jashari për Kryeministër në vend të Kadri Veselit?

Published

on

Edhe pse PDK vazhdimisht thotë se me këdo që bën marrëveshje kandidati për kryeministër duhet të jetë Kadri Veseli, sipas lëvizjeve të fundit mund të jetë dikush tjetër.

Burime të T7, kanë thënë se PDK-ja i ka ofruar Bekim Jasharit postin e kryeministrit mirëpo, ky i fundit për televizionin tregon se e ka refuzuar këtë post.

E në PDK, për këtë çështje kanë zgjedhur heshtjen.

Kryetari i Skenderajt thotë se nuk i lenë në lloç qytetarët e Skenderajt as për postin e presidentit

Partia Demokratike e Kosovës sipas burimeve të Televizionit T7 i ka bërë ofertë Bekim Jasharit për të qenë kandidatë për në prag të zgjedhjeve të jashtëzakonshme kryeministër.

Por kryetari i Skenderajt përmes telefonit ka thënë se nuk e ka ndërmend ta braktis pozitën e tij si kryetar komune.

“Mua edhe postin edhe kryeministrin me ma ofru nuk i la qytetarët e mi në lloç… në shtator edhe në tetor, me 2021 e merrni vesh çka ka me vendosë Bekimi, ma kanë dhanë besimin për me udhëheq komunën dhe nuk i la qytetarët në lloç”, ka thënë Jashari.

Megjithatë djali i heroit Hamëz Jashari, pranon se ka pasur ofertë për të qenë kandidat për kryeministër.

“Tash ka oferta prej PDK-së edhe prej AAK-së, edhe prej tjerave. Oferta ka prej krejt partive po nuk jam për me hi në asnjë derisa sa ta kry mandatin për çka e kam marrë. Ka pasë hon e don, prej maslufte. Prej maslufte ka pas oferta edhe me hi në parti edhe qeveri, po si kam pranu asniherë, jo veç unë po kam pas oferta edhe Luli edhe Murati”, ka thënë Jashari.

Ndërkohë nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca thotë se Kadri Veseli e ka kuptuar që nuk ka gjasa të jetë kryeministër, prandaj po angazhohet që ta gjejë një kandidat tjetër.

“Mund të konstatoj që kjo qenka rrenë që Kadri Veseli të jetë kandidat për kryeminstër, ai e ka kuptu që me qenë vetë s’ka gjasa, kjo shihet që e ka kuptuar ai e ka marrë vesh sa keq qëndron dhe është në kërkim të një kandidati tjetër për kryeministër”, ka thënë Konjufca.

E i kontaktuar nga T7 deputeti i PDK-së Bekim Haxhiu nuk ka pranuar të flasë për këtë temë.

Kurse në një intervistë për Ekonomia Online, Haxhiu ka thënë se Kadri Veseli është kandidat i vetëm për kryeministër.

“Në politikë hyhet për besim dhe për të fituar besimin dhe PDK është duke punuar në vazhdimësi që ta ketë besimin e qytetarëve të Kosovës sepse vendi nga një tranzicion i deritanishëm duhet të marrë rrugën e zhvillimit dhe këtë më së miri do ta bëjmë me kryeministrin e ardhshëm, Kadri Veseli”, ka thënë Haxhiu.

T7 mëson se PDK- i ka bërë ftesë edhe Halil Kastratit për të qenë në listën e kësaj partie për deputet, por ai ka refuzuar.

Drejtori i organizatës, Jetimat e Ballkanit, përmes një statusi në Facebook ka shkruar se nuk do të jetë pjesë e asnjë listën ë zgjedhjet e ardhshme ani se kishte oferta.

Continue Reading

Kosovë

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Published

on

By

Ja pse Albin Kurti iu iku sot mediave, e la të vetëm Dimitar Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ishte paraparë që te dale sot në konferencë për media bashkë me kryeministrin Dimitar Kovaçevski, mirëpo kjo nuk ndodhi, shkruan Alsat.

Kurti, iu shmang mediave duke marrë kështu menjëherë rrugën për në Prizren, derisa pritej që kjo të ishte paraqitja e tij e parë para mediave pas zhvillimeve të mbrëmshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kurti mbrëmë në orët e vona të natës, vendosi ta shtyjë për 48 orë vendimin për gjobat ndaj targave në komunat e Kosovës me shumice serbe, e kjo erdhi pas kërkesës së SHBA-së.

Kujtojmë se dje takimi Kurti-Vuciq përfundoi pa marrëveshje. /Alsat.mk

Continue Reading

Kosovë

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Published

on

By

Kalon propozimi për liberalizimin e vizave në janar të vitit 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Radio Evropa e Lirë merr vesh se pajtimi u arrit në një takim të këshilltarëve për viza të martën në Bruksel.

Kjo datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Por, ky propozim nuk kaloi në një takim të grupit punues të BE-së për vizat, që u mbajt javën e kaluar, pasi Spanja e më pas edhe Sllovakia dhe Suedia paraqitën vërejtje dhe kërkuan, siç thanë, sqarime shtesë. Arsyet e tyre nuk u bënë të qarta.

Sipas propozimit të miratuar të martën, “hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës do të nisë në kohën kur të jetë funksional sistemi i udhëtimit ETIAS, por jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”.

Miratimi i këtij propozimi do të jetë në rend dite në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, që do të mbahet të mërkurën.

Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane.

Për të arritur deri këtu, Kosovës i duhet t’i kalojë edhe disa shkallë:

Diplomatë të BE-së thonë se kalimi i propozimit është një gjë pozitive, sepse ekziston një datë konkrete për hyrjen në fuqi të liberalizimit të vizave.

Sipas tyre, nëse ETIAS bëhet funksional sipas pritjeve, përkatësisht në nëntor të vitit të ardhshëm, liberalizimi i vizave mund të hyjë në fuqi edhe më herët, më 1 nëntor, 2023.

Lidhja me sistemin ETIAS
ETIAS është një sistem digjital që synon të bëjë evidentimin e vizitorëve që hyjnë prej jashtë BE-së në zonën Schengen.
Ky sistem është dashur të nisë së funksionuari në vitin 2022, por data është shtyrë disa herë dhe tani si afat përmendet nëntori i vitit 2023.

Në një takim të grupit punues për viza të Këshillit të BE-së, të mbajtur më 13 tetor, zyrtarët francezë propozuan që liberalizimi i vizave për Kosovën të lidhet pikërisht me funksionalizimin e ETIAS-it.

Republika Çeke doli më pas me propozimin që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave të lidhej me funksionalizimin e ETIAS-it, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Me kërkesën e Spanjës, kjo datë u shty për 1 janar të vitit 2024.
Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Kjo, me gjithë faktin se Komisioni Evropian, qysh në vitin 2018, ka konfirmuar disa herë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por kanë qenë disa vende anëtare që vazhdimisht kanë shprehur rezerva.

Continue Reading

Kosovë

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Published

on

By

Albin Kurti nesër në Shkup, takohet me Kovaçevskin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nesër do të qëndroj për vizitë zyrtare në Shkup. Gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Kurti do të pritet nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ndërkohë që për në ora 11:00 është paraparë edhe një konferencë e përbashkët e dy kryeministrave. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale