Connect with us

Kosovë

Një 29-vjeçar rrahu një 7-vjeçare ashkalike në Istog, kërkohet paraburgim për të [pamje të rënda]

Published

on

Pamje të rënda kur u sulmua K.M, 7-vjeçare, nga një person i moshës madhore.

Përmes identifikimit nga kamerat e sigurisë, të hënën L.D u arrestua, nën dyshimin se ka kryer veprën “lëndim i lehtë trupor”, raporton KTV, transmetoni in7.

E ëma e së miturës, Florentina Mehmeti, thotë që ajo kishte shkuar në dyqan për të kryer disa nevoja familjare, në kohën kur ishte sulmuar.

Mirëpo, KTV-ja mëson se 7-vjeçarja, bashkë me disa fëmijë të tjerë të komunitetit shkali, kohë pas kohe, paraqiteshin në afërsi të dyqanit për të kërkuar lëmoshë.

Ndërkaq, sipas pronarëve të vetë dyqanit, fëmijët nuk shkaktonin ndonjë problem.

Në anën tjetër, sipas prokurorit të rastit, Astrit Gashi, motivet që çuan në sulm kanë të bëjnë me përkatësinë etnike të së miturës.

Sipas policisë, rasti kishte ndodhur, pothuajse, një javë më parë dhe i dyshuari 29-vjeçar u arrestua të hënën, derisa Prokuroria tashmë ka kërkuar paraburgim për të.

“Policia e Kosovës, pas shikimit të video-incizimit, ka ndërmarrë masa të menjëhershme për arrestimin e të dyshuarit. Rasti ka ndodhur me datën 14.08.2019, në orën 14:00, në Gurrakoc-Istog. Pas një pune intenzive operativo-hetimore, sot më datë 19.08.2019, rreth orës 09:23, Policia e Kosovës- Stacioni Policor Istog, ka arrestuar të dyshuarin L.D, lindur më 1990 m/k/sh”, ka thënë Gashi.

E për organizatën Syri i Vizionit, mbetet i papranueshëm sulmi ndaj të miturës.

Kohavisioni, jozyrtarisht, mëson se 29-vjeçari kishte pasur edhe raste të tjera të ngjashme, ku kishte sulmuar persona të ndryshëm.

https://www.facebook.com/24informohu/videos/681705522347563/

Continue Reading

Kosovë

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Published

on

By

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Kryeministri i Kosovës Albini Kurti, ka folur në konferencë për media për kërcënimet që ka marrë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Në një postim në Facebook, një person me llogari false kishte thënë se do të paguante para për vrasjen e Kurtit.

Kurti ka thënë se nuk ndihet i kërcënuar dhe se nuk e ka ndryshuar agjendën që e kishte të planifikuar. Ai nuk ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar dhe nga kush.

“Unë nuk ndjehem i rrezikuar, por janë organet e sigurisë që i vlerësojnë rrethanat e caktuara, përndryshe unë as dje e as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”, tha Kurti.

Kurti u përgjigj edhe sa i përket pyetjes për braktisjen e institucioneve nga përfaqësuesit serb.

“Mund të ketë pretekste të imagjinuara, por nuk ka arsye që përfaqësuesit serb t’i braktisin institucionet”, tha Kurti.

Burimi

Continue Reading

Kosovë

U kërcënua me jetë, zbulohet mesazhi në “Facebook”: 50 mijë euro për atë që vret Kurtin

Published

on

By

U kërcënua me jetë, zbulohet mesazhi në “Facebook”: 50 mijë euro për atë që vret Kurtin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë mbrëmjen e djeshme kërcënime për jetën.
Edhe pse zëdhënësi i kryeministrit të Kosovës, Përparim Kryeziu, nuk dha detaje se nga kush është kërcënuar apo në çfarë rrethanash, mediat kosovare kanë zbuluar një postim publikuar në rrjetin social Facebook, përmes së cilës ofrohen 50 mijë euro për këdo që e vret Kurtin.

Kështu një person ka shkruar në faqen “Shes Blej Gjithçka” se do të jepte 50 milionë euro atij që vret Albin Kurtin, ndërkohë që ka listuar edhe listën e çmimeve që janë rritur në Kosovë.

Po ashtu, në po të njëjtin grup, një tjetër person ka shkruar se do t’i jepte 35 mijë euro shpërblim atij që e vret Kurtin.

Continue Reading

Kosovë

Gorani e quan “sadaka” vendimin e Kurtit për dhënien e 100 eurove

Published

on

Opinionisti Dukagjin Gorani e ka quajtur ‘sadaka’ vendimin e fundit të qeverisë së Kosovës për ndarjen e 100 eurove më shumë për muajin nëntor për pensionistët.

Komentet Gorani i bëri në emisionin Pressing në T7.

“Veprimi i fundit i qeverisë me këtë ‘sadakanë’ me këtë shpërndarjen formale të njëfarë ndihme. Kjo nuk dallon shumë prej qeverive se si kanë bërë qeveritë e mëhershme. Për këtë arsye nuk kemi nevojë me sulmu, për faktin se është duke u sjellë ngjashëm si qeveritë e tjera që i kemi pas më herët në kohëra kritike për të”, thotë Gorani.

“Manipulimi me ndihma financiare dhe rritje të rrogave që ka qenë gati njëfarë shenje dalluese e qeverisë Thaçi. Ka qenë një normë, që sado që mund të quhet e pavend, qeveritë bëjnë kësi gjëra”, shtoi ai.

“Vetëvendosjen e ka sjell në pushtet tregimi se do të jesh e ndryshme se për që qeveria e sotme e pranon që edhe ne duhet me i përdor mjetet që i kanë përdorur qeveritë tjerë meqenëse janë mjete të lejueshme, atëherë kerkush prej nesh s’kish pas problem”, shpjegon ai.

Continue Reading

Aktuale