Connect with us

Lajme

MPPS planifikon të hap strehimore të reja për viktimat e dhunës familjare

Published

on

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Mila Carovska, dje pasdite ka vizituar strehimoren për personat viktimë të dhunës familjare në Koçan.

Ekipi profesional i strehimores e ka informuar ministren rreth rasteve të dhunës familjare që janë vendosur në këtë strehimore.

Strehimorja në Koçan është një nga katër prej tyre që funksionojnë në shtet dhe i plotëson të gjitha standardet bashkëkohore. Tre strehimoret tjera janë në Shkup, Manastir dhe Shën Nikollë.

“Deri në fund të fitit ministria planifikon të hap edhe disa shërbime të specializuara për viktimat e dhunës familjare, në disa rajone të shtetit. Qëllimi i këtyre shërbimeve është këshillimi, trajtimi dhe mbrojtja e viktmave nga gjitha format e dhunës”, thonë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale (MPPS).

Ata shtojnë se punojnë në vazhdimësi për ndihmë dhe mbrojtje të viktimave të dhunës familjare.

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale