Connect with us

Lajme

Janeva dëshmoi, po kur do të dëshmojë aktorët e drejtëpërdrejtë në zhvatje?!

Published

on

Prokurorja Speciale, Katica Janeva në dëshminë e djeshme të saj para prokurores Vilma Ruskoska ka thënë se ajo ishte e thirrur në cilësinë e dëshmitares dhe se nuk ndjehet fajtore për rastin ‘Zhvatja’, por a do të thirren për dëshmi edhe aktorët e drejtëpërdrejtë të zhvatjes, Bojan Jovanovski dhe Jordan Kamçev?

Janeva në deklarimin e saj para Ruskoskës ishte në prani të avokatit Stefan Pavleski, në cilësinë e këshilltarit ligjor. Përndryshe Pavleski është avokat i Cvetan Pandelevskit, njërit nga të dyshuarit e rastit të PSP-së, ‘IMPERIJA’.

Ajo para gazetarëve tha se ‘tani për tani nuk mundet dhe nuk guxon’ që të tregojë nëse zëri që dëgjohet në video dhe audio materialet e publikuara është i saj, se nuk e di nëse hetimi do të zgjerohet duke përfshirë edhe atë si të dyshuar, si dhe ajo nuk e di se a ka politikanë të përfshirë në rast, shkruan in7.

Tre ditë më parë i dyshuari i dytë në rastin”Zhvatja”, Zoran Mileski-Kiçeec ishte për deklaratë në prokurori.

Deri më tani deklarime për rastin ‘Zhvatja’ në prokurori, në cilësinë e dëshmitarit kanë dhënë tre prokurorë të PSP-së, Lile Stefanova, Elizabeta Josifoska dhe Burim Rustemi si dhe shefja e kabinetit të Janevës.

Në prokurori ka qenë edhe pensionerja Liljana Todorovska, e cila është nënshkruese e projektit të Bojan Jovanovski – Boki 13 “Qendra Evropiane”, dhe e cila sipas dëshmive, kishte marrë 720,000 eurosh nga drejtori i “Pelisterit”, Siljan Mickovski.

Bojan Jovanovski dhe Zoran Mileski u arrestuan më 15 korrik nën dyshimin e pastrimit të parave dhe zhvatjes. Të dy janë në paraburgim që 36 ditë.

Ndërkaq gazeta italiane La Verita në 8 gusht publikoi një video dhe më vonë edhe audio materiale në lidhje me rastin ‘Zhvatja’ dhe ‘IMPERIJA’./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale