Connect with us

Argëtim

Si të shmangni frikën nga fluturimet me aeroplan

Published

on

Në ditët e sotme, fluturimi është edhe mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë e transportit midis vendeve. Por shumë prej nesh kanë një frikë të tmerrshme për të hipur në aeroplan, pra për të fluturuarE Hënë, 19 Gusht 2019 – 18:00albinfo.ch

Pse është kjo dhe si ta trajtojmë këtë ankth?

Për shumicën prej nesh, udhëtimi ajror është bërë një domosdoshmëri, ne jetojmë mes vendeve për të studiuar, punuar, shkuar me pushime dhe për të takuar njerëz të rinj.

Administrata Federale e Aviacionit raporton se njësia e tyre e Organizatës së Trafikut Ajror administron më shumë se 42,000 fluturime dhe 2.5 milionë pasagjerë çdo ditë. Dhe ndërkohë që të gjithë këto pasagjerë lëvizin në të gjithë botën, nga ana tjetër qëndrojnë disa të tjerë të cilët kanë frikë vetëm të hipin në një aeroplan. Por ankthi nuk duhet të qëndrojë kurrë në mënyrën se si ne meritojmë ta jetojmë jetën tone, shkruan Scan.

Më poshtë do të përmendim disa mënyra se si ta përballojmë këtë ankth por eksperimentoni pak dhe gjeni se cila është mënyra që funksionon më mirë për ju, përcjell albinfo.ch.

Kërkoni të kuptoni se çfarë është kjo frikë

Frika nga fluturimi, ose aviofobia, karakterizohet nga një shmangie shpesh ekstreme e aeroplanëve, ose çdo gjë që lidhet me fluturimin, përfshirë aeroportet thotë psikologu Patricia Furness-Smith në Flying ëith Confidence. Ankthi i fluturimit mund të shkaktohet nga sërë gjërash, nga zhurmat dhe ndjesitë që lidhen me ngritjen dhe uljen, deri tek ndjenja e çuditshme që shpesh vjen me një turbullirë të papritur.

Mësoni në lidhje me frikën tuaj dhe fluturimin tuaj

Mund të rezervoni një kurs i cili adreson frikën e fluturimit ose dhe mund të gjeni në internet burime falas për të edukuar veten rreth fluturimit. Në vend që të zhyteni në fantazira joreale, mësoni se çfarë vërtet jua shkakton këtë frikë dhe mundohuni të edukoheni rreth saj. Shpesh, frika nga fluturimi ka shkaqe themelore, të tilla si frika nga hapësirat e mbyllura (klaustrofobia), frika nga turmat (agoraphobia), frika nga lartësitë (akrofobia), ose ankthi për të mos qenë nën kontroll.

Përqendrohuni në kontrollin e asaj që mundeni ta kontrolloni

Mundohuni të kontrolloni gjërat që janë nën kontrollin tuaj duke eliminuar çdo burim të lidhur me stresin sa më shumë që të jetë e mundur. Përgatituni paraprakisht për çdo gjë sa më plotësisht të jetë e mundur. Sigurohuni që keni shumë kohë për të arritur në aeroport në mënyrë që të mos stresoheni në momentin e fundit. Vishni rroba të rehatshme, merrni produkte apo ilaçe që ju nevojiten dhe sigurohuni që të qëndroni të hidratuar ndërsa jeni në aeroplan. Patricia Furness-Smith tha se rënia e lehtë e furnizimit me oksigjen natyrisht mund të rrisë një ndjenjë ankthi por nuk duhet të lejoni që ai t’ju marrë për sipër dhe t’ju drejtojë në një sulm paniku.

Përqafoni frikën tuaj

Në fakt mund të duket e kundërta e asaj që duhet të bësh por në momentin që frika fillon dhe rritet dhe ti nuk e shmang dot atëherë fillon dhe pranon atë. Jonathan Bricker, Ph.D., një psikolog nga Universiteti i Uashingtonit në Seattle, shpjegon se ankthi ka tendencë të përkeqësohet sa më shumë që përpiqesh ta heqësh.

“Sa më shumë që nuk dëshironi të ndjeheni të shqetësuar,” tha ai, “aq më shumë ajo ndjenjë do të kthehet.” Ai sugjeron një ushtrim vizualizimi ku “të paketoni mendërisht ankthin në një çantë të imagjinuar dhe ta merrni atë me vete pa ju penguar kudo që doni të shkoni”.

Një studim i kohëve të fundit gjithashtu raporton se individët që pranojnë emocionet e tyre negative kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë çrregullime të humorit siç janë ankthi dhe depresioni.

Vetëm merr frymë

Kur ndiheni sikur keni pranuar ankthin, duhet menjëherë të ndërmerrni hapa për të parandaluar përshkallëzimin e tij. Kur frika fillon, mësoni disa ushtrime të frymëmarrjes, që mund të relaksojë trupin tuaj dhe mund të ndihmojë për të qetësuar mendjen tuaj.

Një teknikë tjetër që mund t’ju ndihmojë është frymëmarrja në kuti, ku ju merrni dhe mbani frymë të thella për të lejuar që pulsi juaj të ngadalësohet dhe të lehtësojë ndjenjën tuaj të frikës. Kjo teknikë kërkon që ju të thithni ngadalë përmes hundës ajër dhe ta mbani atë frymë për 4 sekonda dhe pastaj ta nxirrni jashtë po ngadalë.

Diçka tjetër që mund t’ju ndihmojë me frikën tuaj për të fluturuar, thjesht rifiton një ndjenjë eksitimi dhe qëllimi

Studimi nga Shkolla e Biznesit Harvard në Boston, MA, shpjegon se ka më pak shkallë ndarjeje midis ankthit dhe eksitimit sesa midis ankthit dhe qetësisë, kështu që është shumë më e lehtë të mashtroni mendjen tuaj në të menduarit se zemra juaj garuese është shkaktuar nga entuziazmi juaj kur mendoni të arrini në destinacionin ku jeni nisur. “Duke u përqëndruar në qëllimin më të lartë të udhëtimit tuaj të largon frikën”, tha Bricker. Nëse mund të lidhësh rezultatin e lumtur dhe të kuptosh që vetëm disa orë shqetësim të ndahen nga ajo, kjo mund të ndihmojë për të minimizuar proporcionet e frikshme që fluturimi ka marrë në mendjen tuaj.

Vazhdoni!

Më e rëndësishmja nga të gjitha, pasi të keni marrë hapat për të përballuar frikën tuaj, të prenotoni atë fluturim dhe të hipni në të, nuk duhet të ndaleni në atë arritje të parë. Ju duhet të përsërisni dhe përsërisni, dhe me çdo fluturim të ri duhet të normalizoni ngjarjen dhe të parandaloni që ankthi të kontrollojë zgjedhjet tuaja të jetës.

Shoqata e ankthit dhe depresionit të Amerikës thonë se desensitizimi është një hap thelbësor për të kapërcyer çdo frikë të vazhdueshme, kështu që ata theksojnë që ju duhet të vlerësoni çdo fluturim, pasi kjo ju lejon të bëni fluturimin pa pasur ndjenjën e ankthit.

Pra, edhe nëse ende ndjeheni të tronditur nga përvoja juaj më e fundit në aeroplan, përpiquni të mos lejoni që t’ju pengojë të planifikoni fluturimin tuaj të rradhës.

Continue Reading

Argëtim

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Published

on

By

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Deri tani, konceptet e jahteve luksoze kanë ofruar modele të jashtëzakonshme, në formë mjelme, apo peshkaqeni, por studio e dizajnit “Lazzarini” ka prezantuar së fundmi një prej projekteve më të veçanta të para ndonjëherë.

Kompania italiane, me seli në Romë, dëshiron të prodhojë një superjaht luksoz, 69-metra të gjatë, me një “vrimë gjigante” në mes. Koncepti, i quajtur “Forma”, parashikon që jahti të lëvizë vetëm me energji të pastër. Ai është konceptuar të jetë një superstrukturë me një siluetë tepër të veçantë.

Dizajni është sa i thjeshtë, aq madhështor. Në pjesën e sipërme, është menduar të vendoset një pishinë me dysheme prej xhami, që do t’i lejojë notarët të kenë një pamje magjike të pjesës së poshtme.

Vlera për prodhimin këtij jahti është parashikuar të jetë 69 milionë euro, ose 80 milionë dollarë. Ai do të lëvizë me një motor me hidrogjen, ndërsa mund të arrijë një shpejtësi prej 24 nyjesh detare, ose mbi 44 km/h. Në çati do të ketë të instaluar panele diellorë, për të karikuar të gjitha sistemet.

Nga momenti që një prodhues vendos të vërë në zbatim projektin, do të duhen 20 muaj për ta sjellë në jetë jahtin, sipas “Lazzarini”.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Argëtim

Minus 500 Euro, restoranti britanik i hap “luftë” Nusret për biftekun me ar

Published

on

Një restorant që gatuan biftek po konkurron restorantin e famshëm të Nusret.

Ai po gatuan biftekun e famshëm me ar të Nusret për 500 Euro më pak.

Reakless Steak and Lobster House në Portsmouth u ofron klientëve biftekun më trend në Instagram për 500 euro më pak. Pronari Scott Mattheës mendon se Salt Bae duhet të ketë një fitim të madh nga biftekët, edhe pse ato kanë shije të njëjtë me të tijët.

“Shumë vende nuk do ta bëjnë këtë sepse kushton tre herë koston e mishit për ta lyer atë me ar, ne vendosim 20 deri në 25 gjethe në secilën. Për të, kjo do të jetë rreth 500 euro fitim në secilin biftek. E di që Londra është pak më e shtrenjtë, por 500 euro më shumë për një biftek? është saktësisht e njëjta gjë këtu – ata përdorin të njëjtin lloj të nënprodukteve /ë mishit nga ku marrim tonat. Ne ndjekim gjithçka në trend dhe e vendosim direkt në menunë tonë”, tha 35 vjeçari./albeu.com

Continue Reading

Aktuale