Connect with us

Argëtim

Shkencëtarët zbulojnë se pse qajmë kur presim qepë

Published

on

Qepët janë një perime unike – duket se i bën njerëzit të trishtohen. Shumica e njerëzve kanë lot që rrjedhin poshtë fytyrës, sapo e prenë.

Shkencëtarët janë interesuar për këtë tipar të qepës për vite me radhë.

Duke studiuar qepët, shkencëtarët zbuluan se i njëjti proces kimik zhvillohet në qepën e bardhë dhe asaj violetë, por me një rezultat të ndryshëm.

Qepa e bardhë dhe violetë janë anëtarë të familjes zambakut – një grup bimësh me lule të gjata.

Kur copëtoni ose gatuani një kokë qepë të bardhë, një enzimë e veçantë bie në kontakt me një përbërës tjetër kimik në qepë.

Kjo enzimë konverton këtë përbërës kimik në alicin – një substancë që i jep qepës aromën e zemëruar që mbetet në gishta dhe frymën tuaj. Po kështu, kur qepët janë prerë, një enzimë që është pothuajse e njëjtë me atë që prodhon alicin në qepë, fillon të veprojë.

Kjo enzimë reagon me një përbërës kimik në qepë dhe krijon një përbërës tjetër kimik, të quajtur faktori lakrimal. Pika të vogla të faktorit lakrimal, të padukshme për syrin e lirë, fluturojnë drejt syve të personit që pret qepën, duke bërë që sytë të fillojnë të lotojnë.

Shkencëtarët kanë menduar se pse qepa e bardhë prodhon alicin, ndërsa qepa violetë faktorin lakrimal.

Supozimi është se ky është një lloj mekanizmi mbrojtës. Alicin vret jo vetëm bakteret, por edhe kërpudhat. Në këtë mënyrë mund të mbrojë kokën e qepës nga kalbja. Faktori lakrimal parandalon kafshët kureshtare të hanë qepët e reja.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Argëtim

Minus 500 Euro, restoranti britanik i hap “luftë” Nusret për biftekun me ar

Published

on

Një restorant që gatuan biftek po konkurron restorantin e famshëm të Nusret.

Ai po gatuan biftekun e famshëm me ar të Nusret për 500 Euro më pak.

Reakless Steak and Lobster House në Portsmouth u ofron klientëve biftekun më trend në Instagram për 500 euro më pak. Pronari Scott Mattheës mendon se Salt Bae duhet të ketë një fitim të madh nga biftekët, edhe pse ato kanë shije të njëjtë me të tijët.

“Shumë vende nuk do ta bëjnë këtë sepse kushton tre herë koston e mishit për ta lyer atë me ar, ne vendosim 20 deri në 25 gjethe në secilën. Për të, kjo do të jetë rreth 500 euro fitim në secilin biftek. E di që Londra është pak më e shtrenjtë, por 500 euro më shumë për një biftek? është saktësisht e njëjta gjë këtu – ata përdorin të njëjtin lloj të nënprodukteve /ë mishit nga ku marrim tonat. Ne ndjekim gjithçka në trend dhe e vendosim direkt në menunë tonë”, tha 35 vjeçari./albeu.com

Continue Reading

Argëtim

Ja cilat janë pasaportat më të fuqishme në botë

Published

on

By

Kompania londineze Henley & Partners, e cila ofron këshillim për shtetësinë ka publikuar një listë të rishikuar të pasaportave “më të fuqishme” në botë, sipas të cilave pasaportat e Japonisë dhe Singaporit janë të parat në listë, pasi me to mund të udhëtosh në 192 vende pa pasur nevojë për vizë.

Pasaporta e Kosovës është më e dobëta në rajon .

Kur bëhet fjalë për vendet e rajonit, më së miri qëndron Sllovenia, pasaporta e së cilës është në vendin e 11 -të dhe qytetarët e së cilës mund të udhëtojnë në 181 vende pa pasur nevojë për vizë.

Pas tyre vjen Kroacia, pasaporta e së cilës është në vendin e 18 -të, Serbia në vendin e 39 -të, Maqedonia e Veriut në vendin e 47 -të, Mali i Zi në vendin e 48-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 54 -të dhe Kosova në vendin e 108-të.

Raporti i fundit i Henley është një tregues se hendeku global në lirinë e udhëtimit nuk ka qenë kurrë më i madh.

Continue Reading

Aktuale