Connect with us

Lajme

Janeva e përfundoi dëshminë e saj para Ruskoskës

Published

on

Gati katër orë ka zgjatur dëshmia e Kryeprokurores së PSP-së, Katica Janevës para prokurores Vilma Ruskoska për rastin ‘Zhvatja’.

Janeva ka thënë se ishte ftuar në cilësinë e dëshmitares dhe nuk është e ndaluar të paraqitet në bisedë informative me avokat.

Për një pjesë të madhe të pyetjeve ajo është përgjigjur në mënyrë që nuk ndihet fajtore, nuk e di se ku ndodhet aktualisht biznesmeni Orce Kamcev, dhe se me kohë do të kuptohet pse është propozuar zgjidhje me marrëveshje në rastin “IMPERIA” dhe “Poshtenska Banka”.

Për zërin e saj në regjistrimet audio ku ajo i thotë Kamçevit se “gjithçka do të jetë mirë”, Janeva kërkoi të kihet durim.

“Ju duhet të jeni të durueshëm për këtë. Nuk mund ta them këtë sepse ky është hetim dhe ju duhet ta dini që gjatë hetimit nuk ndahen informacione. Shpresoj se do të ketë gjykim ku do të jeni të pranishëm”, ka thënë Katica Janeva, Prokurore Speciale.

A prisni që hetimi të zgjatet edhe ndaj jush?

“Nuk di çfarë të them, për këtë duhet ta pyesni prokuroren”-theksoi Katica Janeva, Prokurore Speciale.

Në Prokurorinë për krim të organizuar Janeva u paraqit me avokatin Stevan Pavlevski, i cili njëkohësisht e përfaqëson Cvetan Pandelevskin, i dyshuar në rastin “IMPERIA”. Për një pjesë të Odës së Avokatëve, zgjedhja e Pavleskit paraqet konflikt interesi, pasi që ai është avokat i njërit prej të pandehurve në çështje që udhëhiqet nga Prokuroria Speciale. Përfshirja e prokurores special, Katica Janeva, në rastin Reket u demonstrua përmes bisedave telefonike të publikuara në gazetën italiane La Verita .Deri më tani në Prokurorinë për krim të organizuar kanë dëshmuar edhe kolegët e saj Lile Stefanova, Elizabeta Josifovska dhe Burim Rustemi.

 

 

 

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale