Connect with us

Lajme

Inspektori nga Tetova e ka shitur veturën ‘Passat’ të vitit 2006 për 450 euro

Published

on

Inspektori F.Hasani nga fshati Pirok i Tetovës, i dyshuar dhe përmendur në media dhe nga partitë politike se me automjetin e tij, dy të rinj kanë shitur drogë, sot ka nxjerrë dëshmi për shitjen e automjetit.

Automjetin e tipi Passat, viti 2006, inspektori e ka shitur për 450 euro. Vlerë shumë e ulët nëse e krahasojmë me tregun real të automjeteve të përdorura, shkruan in7.

Bashkim Hasani, funksionar i BDI-së nga Gostivari, sot ka demantuar lajmet se droga e gjetur tek automjeti Pasat, me targa TE 9989 AF ka qënë e vëllait të tij. Ai ka shtuar se vëllai i tij e ka shitur automjetin në fjalë vetëm një ditë para se të kapej droga, ndërsa akuzat ndaj tij dhe vëllait të tij i ka quajtur si dashakeqe dhe tentim i dëshpëruar i opozitës shqiptare për të fituar politikisht.

Nga hulumtimi i bërë prej in7, me një kërkim të thjeshtë, vlera e automjetit Wolksvagen Passat 2.0 TDI e vitit 2006 shkon deri në 6 mijë euro. Këtë mund ta vërtetoni shumë lehtë në faqet që merren me shitblerje automjetesh.

Pse inspektori F. Hasani e ka shitur automjetin e tij kaq lirë?

A është rastësi data e shitjes sipas kontratës së publikuar, të jetë vetëm një ditë para se në automjetin “e shitur” të kapet drogë e tipit kokainë?

Infomacionet e in7 flasin se këto ditë inspektorin Hasani e ka “vizituar” edhe Kontrolli i Brendshëm i MPB-së dhe se ka mospërputhje edhe në deklaratat e dhëna nga ana e inspektorit të përmendur në ngjarje.

Pas lajmit të publikuar në in7, se në fshatin Zherovjan të Tetovës, dy të rinj janë kapur me një veturë të tipit ‘Passat’, pronë e një inspektori të SPB – Tetovë, ku është gjetur substancë narkotike e tipit “kokainë”, kanë reaguar partitë politike opozitare. Ata kanë akuzuar pushtetin se mundohet të fshehë faktet e këtij rasti dhe për presion ndaj organeve hetuese. I përmendur në akuzat e opozitës, ka reaguar Bashkim Hasani nga BDI-ja e Gostivarit, duke demantuar se vëllai i tij ka lidhje me rastin. ai publikoi kontratë me të cilën dëshmon se vëllai i tij e ka shitur automjetin një ditë para se të kapet droga./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale