Connect with us

Bota

EDITORIAL I ‘THE GUARDIAN’/Si duhet të veprojë Kina me Hong-Kongun?

Published

on

Në Hong-Kong, udhëheqësit e Kinës janë përballur me një të vërtetë të vjetër, se me pushtetin vjen përgjegjësia.

Nuk ka dyshim se Pekini ka forcën e nevojshme për të shtypur protestat pro-demokraci në ish-koloninë e Britanisë. Njëlloj, nuk ka dyshim se do të ishte e shumë papërgjegjshme nëse bëhet kjo.

Për javë të tëra, mediat kineze injoruan trazirat e Hong Kongut. Tani, të gjithë në Kinë e dinë se çfarë po ndodh.

Pretendohet, në mënyrë false, se demonstruesit janë një pakicë e dhunshme se ata janë “terroristë” dhe se marrin urdhra nga “duar të zeza” të huaja, që do të thotë nga SHBA, Britania dhe Tajvani.

Pasiguria u shtua pa dashje edhe javën e kaluar nga Liu Xiaoming, ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Kinës në Britani. Ai paralajmëroi se Kina kishte fuqinë për të ndaluar protestat dhe se nuk do të rrinte pafundësisht thjesht duke vështruar, pa vepruar.

Implikimet për Kinën sigurisht që janë ekzistente. Ndërhyrja e çmendur e Donald Trump, e ngatërron më tej çështjen.

Shqetësimet për një ligj ekstradimi të propozuar nga Carrie Lam, kanë rikthyer disa çështje të pazgjidhura përsëri në vëmendje.

Ky problem është shkaktuar nga Kina, dhe Kina duhet ta zgjidhë.

Kina duhet të kapërcejë frikën e saj. E vetmja zgjidhje e arsyeshme është që të braktisë përdorimin e forcës dhe të fillojë një dialog të hapur, pa kushte me kritikët e saj. Kjo është ajo që bëjnë udhëheqësit e fortë dhe të përgjegjshëm.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale