Connect with us

Bota

Amerika zgjat afatin tregtar për kompaninë kineze Huawei

Published

on

Të hënën Shtetet e Bashkuara i dhanë gjigantit kinez të telekomunikacionit “Huawei” edhe 90 ditë afat për të blerë nga kompanitë amerikane, pajisje për produktet e saj elektronike. Ky vendim lë mënjanë për momentin shqetësimet lidhur me sigurinë kombëtare që paraqet kjo kompani.

Sekretari i Tregtisë Wilbur Ross i tha rrjetit televiziv Fox Business se shtyrja e afatit për “Huawei” do të ndihmonte klientët amerikanë, shumë prej të cilëve kanë rrjete në pjesën rurale të Amerikës. “Huawei” shpenzoi 70 miliardë dollarë për blerje të pajisjeve në vitin 2018, 11 miliardë nga të cilat i shpenzoi për blerë nga kompanitë amerikane.

“Ne po u japim atyre pak më shumë kohë të heqin dorë nga praktikat e gabuara të shitjeve që i bëjnë Huawei-t”, tha zoti Ross.

Megjithë shtyrjen e këtij afati, zoti Ross njoftoi futjen e 46 bashkëpunëtorë të kompanisë “Huawei” në listën e zezë të kompanive të lidhura me Huawei-n të cilat kufizohen të kryejnë transaksione me SHBA-në.

Zgjatja me 90 ditë e mundësive që kompanitë amerikane të vazhdojnë t’i shesin produkte “Huawei-t” shtrihet deri më 19 nëntor, duke i dhënë asaj mundësinë që të ruajë rrjetet ekzistuese telekomunikuese dhe të ofrojë përmirësimeve të programeve për produkte elektronike që i ka shitur tashmë.

Zoti Ross hodhi poshtë shqetësimet për atë se çfarë mund të ndodhë pas tre muajsh.

SHBA-ja e bllokoi për herë të parë “Huawei” që të bleje produkte në SHBA në fillim të këtij viti, pjesë e negociatave të gjata dhe deri më tani të pasuksesshme tregtare mes Uashingtonit e Pekinit. Por zoti Trump, pas një thirrje nga Presidenti Kinez Xi Jinping i lehtësoi sanksionet ndaj Huawei-it duke lejuar shitje të kufizuara.

Megjithatë “Huawei” nuk lejohet të blejë pjesë amerikane për produkte të reja pa licenca speciale amerikane. Zoti Ross tha se më shumë se 50 kompani kanë bërë kërkesë për heqje të këtij kufizimi, por kjo gjë nuk është pranuar./VOA/

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale