Connect with us

Bota

Akuzat e Rusisë dhe Kinës/“SHBA po nxit garën e re të armëve”

Published

on

Rusia dhe Kina kanë thënë se një test i ri i raketave amerikane ka rritur tensionet ushtarake dhe rreziqet për të shkaktuar një garë armësh, disa javë pasi Uashingtoni i dha fund një pakti të armëve të epokës së ftohtë me Moskën.

SHBA dhe Rusia ndërprenë traktatin e forcave bërthamore (INF) këtë muaj pasi akuzuan njëri-tjetrin për shkeljen e marrëveshjes.

“SHBA-të padyshim kanë ndërmarrë një rrugë drejt përshkallëzimit të tensioneve ushtarake. Ne nuk do të reagojmë ndaj provokimeve”, tha për agjencinë shtetërore të lajmeve Tass zëvendësministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov. “Ne nuk do ta lejojmë veten të futemi në një garë të kushtueshme të armëve.”

Ryabkov tha që testi tregoi se Uashingtoni kishte punuar për raketa të tilla shumë kohë para tërheqjes së saj zyrtare nga marrëveshja.

Në Pekin, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Geng Shuang, tha: “Kjo masë nga SHBA do të shkaktojë një raund të ri të një gare armësh, duke çuar në një përshkallëzim të konfrontimit ushtarak.”

Ai tha se testi do të ketë një “ndikim serioz negativ” në situatën e sigurisë ndërkombëtare dhe rajonale. SHBA duhet të “heqë dorë nga mentaliteti i saj i luftës së ftohtë” dhe “të bëjë më shumë gjëra që janë të favorshme për paqen dhe qetësinë ndërkombëtare dhe rajonale”, shtoi Geng.

Raketa u lëshua nga ishulli San Nicolas i kontrolluar nga marinët amerikanë në brigjet e Kalifornisë.

Duke folur në Francë të hënën, Vladimir Putin tha që Rusia do të vendoste raketa në përgjigje të lëvizjeve të ngjashme nga SHBA. “Nëse Shtetet e Bashkuara prodhojnë sisteme të tilla, ne gjithashtu do ta bëjmë atë,” tha presidenti rus në një konferencë për shtyp para një takimi me liderin francez, Emmanuel Macron.

Moska dhe Uashingtoni kanë kritikuar për një kohë të gjatë traktatin, por Putin tha se ishte SHBA që kishte marrë vendimin për t’u tërhequr “në mënyrë të njëanshme”.

Raketa e testuar të Dielën ishte një version i raketës së lundrimit Tomahawk me aftësi bërthamore. Versioni fillestar i Tomahawk doli jashtë shërbimit pasi traktati INF u nënshkrua.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale