Connect with us

Lajme

Taktizime për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Published

on

Partitë politike vazhdojnë konsultimet për ndryshimet në kodin zgjedhor, por ende pa ndonjë marrëveshje konkrete. Nisma është paraqitur nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili pas konsultimeve, siç ka thënë, me disa partitë më të vogla, ka dal; me propozimin që Maqedonia e Veriut, në vend të gjashtë njësive zgjedhore, të ketë vetëm se një, ndërsa në vend të listave të mbyllura, partitë në zgjedhje të garojnë me lista të hapura.

Partitë, bazuar në qëndrimet e mëparshme, pranojnë nevojën për ndryshime, por derisa LSDM dhe VMRO, por dhe opozita shqiptare pranojnë që vendi të ketë një njësi zgjedhore, Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon tre njësi, në vend të gjashtë sa janë aktualisht.

“Qëndrimi im mbetet i pandryshuar. Konsideroj se duhet të kemi një Parlament me më shumë parti politike. Besoj se në të ardhmen, Maqedonia e Veriut do të jetë shtet më demokratik nëse më shumë parti politike kemi të përfaqësuara në institucionin ligjvënës”, ka deklaruar presidenti i shteti, Stevo Pendarovski, i pyetur në paraqitjen e fundit para mediave se a do të ketë sukses nisma e tij për ndryshimin e Kodit Zgjedhor.

Njohësit e çështjeve politike, thonë se këto ndryshime janë shumë të rëndësishme për partitë, andaj edhe do të taktizojnë deri në momentin e fundit. Albert Musliu, thotë se me ndryshimet e propozuar, fituesit më të mëdhenj do të jenë votuesit.

“Me listat e hapura përfitojnë qytetarët. Ata mund të shprehin direkt vullnetin e tyre, mund të përzgjedhin ata kandidatë që vlerësojnë se mund t’i përfaqësojnë në mënyrë të denjë interesat e tyre. Nga ana tjetër, me një model të tillë humb lidershipi politik pasi deri tani të zgjedhurit janë varur nga lidershipi i tyre, i cili ka vendosur se kush do të jetë në lista zgjedhore, apo kush në cilën pozitë do të zgjidhet, ndërsa me listat e hapura atë të drejtë e fitojnë qytetarët”, thotë Musliu.

Por, ai thotë se partitë, në veçanti ato shqiptare, duhet të insistojnë nëndryshimin edhe të mënyrës së votimit për diasporën, që votimi të jetë elektronik, në mënyrë që ata të mund të shfrytëzojnë të drejtën e votimit prej atje ku jetojnë.

“Është një çështje tjetër për të cilën subjekti politik shqiptar nuk insiston, mënyra e votimit. Ne kemi një diasporë shumë të madhe, por asaj i pamundësohet të votojë. Derisa në vend një votuesi i nevojitet deri në 300 metra të shkojë të votojë, kurse në shtetet tjera ku votohet vetëm se nëpër përfaqësitë diplomatike, një mërgimtari i nevojitet edhe një mijë kilometra të udhëtojë për të realizuar të drejtën e votës. Konsideroj se partitë shqiptare duhet të insistojnë që edhe kjo çështje të rregullohet, e jo vetëm çështja e numrit të njësive zgjedhore apo e listave të hapura”, thotë Musliu.

Nga sektori civil, ndërkohë kërkojnë që në debatin për ndryshimet në Kodin Zgjedhor të përfshihen më shumë parti politike dhe ekspertë të fushave të ndryshme.

“Për reformat në sistemin zgjedhor nuk mund të flasin vetëm tri, katër apo pesë parti politike. Në këtë proces duhet të përfshihen të gjitha partitë politike. Ky proces duhet të hapet për gjithë opinionin, dhe të sillen vendime e ligje në përputhje me standardet më të avancuara ndërkombëtare”, thotë Xhabir Deralla nga organizata joqeveritare “Civil”, e cila me aktivistë të saj ka mbikëqyrur shumë procese zgjedhore në Maqedoninë e Veriut.

Debati për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, po zhvillohet në rritjen e kërkesave të opozitës për zgjedhje të parakohshme parlamentare, por edhe qëndrimit të Qeverisë, se zgjedhjet do të jetë të rregullta, me mundësi të mbahen të paktën dy muaj para afatit të paraparë, në dhjetor të vitit 2020.

 

BURIMI: REL

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale