Connect with us

Lajme

“Sherifët lokalë”, filmi i IRL për këshilltarin e BDI-së, Nefi Useini

Published

on

Gazetarët e projektit hulumtues nga IRL filluan shfaqjen e serialit ‘Sherifët lokalë’ me këshilltarin famëkeq të BDI-së, Nefi Useinin, transmeton in7.

Siç thotë autorja e projektit, Sashka Cvetkovska, ky serial synon të tregojë përmes investigimeve të problemeve lokale, absurditetin në të cilin ka rënë sistemi, i cili që nga pavarësimi e këndej po lundron në korrupcion të thellë, i cili është penetruar në çdo pore të jetës shoqërore.

Kështu është edhe historia e Nefi Usaini, ai portretizon jo vetëm një kriminel të zakonshëm, por edhe një sistem të kalbur të ndërtuar në atë mënyrë sa që duket normalitet shkelja e ligjit, shkruan ‘IRL‘, përcjell in7. Nefi Useini nuk është njeri i zakonshëm. Ai mund të bëjë krime (përfshirë këtu edhevnjë varg vjedhjesh serioze) dhe të mos vuaj asnjë dënimin me burg. Ai mund të marrë pjesë në përleshje qensh dhe të postojë video prej tyre në rrjetet sociale pa frikë se do kërkohet nga policia.

Në sjelljen e Nefit, pushteti gjyqësor, ai ekzekutiv dhe legjislativ nuk sheh asnjë problem, poashtu edhe partitë politike, deputetët, këshilltarët dhe kryetarët e komunave nga kjo nomenklaturë qeverisëse, por edhe nga ajo e kaluara. Me ndihmën e tyre ai mbetet mbi ligjin. Marrëdhëniet e biznesit të tij, përveç me Bashkësinë Fetare Islame (BFI), Useini ka edhe me qeverinë turke. Në Ohër ai është këshilltar dhe ka fuqinë të vendosë për pasurinë më të madhe kulturore dhe natyrore, thuhet në serinë e ILR-së.

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale