Connect with us

Lajme

Janeva vendos/ Fetai nuk hiqet nga rasti Titanik 3

Published

on

Katica Janeva nuk do t’i largojë nga rasti i PSP-së Titanik 3 , prokurorët Fatime Fetai dhe Gavril Bubevski, siç kishte kërkuar mbrojtja e të akuzuarëve në këtë rast, transmeton in7.

Janeva pranoi sot një kërkesë nga avokati Elenko Milanov për të shkarkuar prokurorët Fetai dhe Bubevski.

Milanov kërkesën për largimin e Fetait dhe Bubevskit e arsyetoi me përplasjen mes prokurorëve në fjalë dhe kryeprokurores Katica Janeva.

Ai poashtu ka kërkuar nga gjykata që të shkarkojë edhe Katica Janevën nga të gjitha lëndët që ka PSP-së, duke përfshirë edhe rastin Tianik 3. Gjykatësja Marija Kletniçka e ka hedhur poshtë kërkesën si të pabazë dhe se për këtë do të informojë edhe Odën e avokatëve pasi Milanov e ka keqpërdorë të drejtën e mbrojtjes.

Seanca gjyqësore për rastin Titanik 3 është në përfundim e sipër, kurse të akuzuar janë Ejup Alimi dhe Ismet Guri nga BDI, të cilët akuzohen se si anëtar të Komisioneve Zhgjedhore Komunale në Çair, në zgjedhjet lokale të mbajtura më 2013 kanë shkatëruar mterial zgjedhor./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale