Connect with us

Lajme

Tearcë banorët ende pa ujë/Miftari: Fajtor kompanitë e hidrocentraleve

Published

on

Vazhdon problemi me ujin për pije për banorët e Tearcës, qytetarët thonë se aktualisht uji që rrjedh nga çezmat e tyre përdoret vetëm për çështja teknike, ndërsa për pije ata duhet të blejnë. “Uji nuk është i pijshëm mirëpo më pas se çfarë do të bëhet nuk e dimë. Për tu larë e përdorim por për të pij nuk e përdorim.”

“Nuk është I pijshëm uji , për tu larë e përdorim, ma shumë blejmë ujë.” “Problem sa të duash vetëm se nuk punojnë, nuk është i pijshëm, e përdorim vetëm për haje, për pije jo vetëm për ushqim, për të larë po mundet.”

Mefail Miftari nga ndërmarrja Higjena Tearcë problemin për ujin për pije e hedh dy kompanive të hidrocentraleve, sipas të cilit kanë bërë pastrimin e rezervuarëve të tyre pa lejen e komunës. Pa lejën tonë e kanë pastrua bazenin e tyre. Ja ku e kam dokumentin ia kam dërgu nëpërmjet postës ato duhet të vinë këtu të japin një përgjegjësi nëse jo un do shiqoj në Ministrin e Ekologjisë nëse janë bërë këto hidrocentrale për të mirën e dikujt duhet edhe mos ti bëjnë dëm dikujt”-tha Mefail Miftari, drejtor i NP Higjena Tearcë.

Pretendimet e Miftarit i hedh poshtë kompania Sol Hydropower , në reagimin e tyre thuhet se nuk kanë pastruar rezervuarët dhe se përgjegjësia duhet të kërkohet në tjetër vend jo tek ata. Nga Shtëpia e Shëndetit Publik Tetovë thonë se gjendja gradualisht po qetësohet dhe nuk ka raste të reja masive të infektimit në popullatë.

Analizat e mostrave të ujit të marra gjatë javës së kaluar tregojnë një përmirësim dramatik në pamjen mikrobiologjike të mostrave të ujit të analizuar dhe rezultatet e marra kanë tendencë të jenë më afër parametrave të dëshiruar mikrobiologjik dhe higjienik të ujit të pijshëm të operuar nga PCE”-thonë nga Shtëpia e Shëndetit Publik. Nga Shtëpia e Shëndetit Publik Tetovë apelojnë që edhe banorët e fshatrave Gllogjë dhe Përshefcë mos ta përdorin ujin për pije, por vetëm për përdorim teknik.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale