Connect with us

Lajme

Qeveria do t’i dënojë komunat, skadon afati, hiqet “Dielli i Verginës” nga pusetat

Published

on

“Dielli i Verginës”, respektivisht flamuri i parë i Maqedonisë së pavarur nga kjo javë më nuk do të përdoret në garat sportive, stemat e komunave, monumentet dhe në vendet publike. Këtë e parasheh Marrëveshja e Prespës.

“Pala e dytë nuk do ta përdorë përsëri në çfarëdo lloj mënyre dhe në çfarëdo lloj forme simbolin e paraqitur në flamurin e saj shtetëror. Në afat prej gjashtë muajsh pas hyrjes në fuqi të kësaj marrëveshje, Pala e dytë do ta nisë procedurën për heqjen e simbolit të paraqitur në flamurin e saj të mëparshëm shtetëror nga të gjitha vendet publike dhe nga përdorimi publik në territorin e saj. Artefaktet arkeologjike nuk janë të përfshira në këtë dispozitë”, thuhet në Marrëveshjen e Prespës në Nenin 8 paragrafi 3.

Me Marrëveshjen e Prespës, Qeveria e Maqedonisë detyrohet ta heqë simbolin e Kutleshit, kurse në përmendoret e asaj periudhe të vendosë tabela në të cilat do të ceket se janë pjesë e historisë dhe qytetërimit antik helen. Qeveria solli vendim me të cilin u ka porositur komunave që ta respektojnë këtë obligim.

“Qeveria u sugjeron njësive të vetëqeverisjes lokale ta respektojnë obligimin e Nenit 8 Paragrafi 3 të Marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen e dallimeve të përshkruara në Rezolutat 817 (1993) и 845 (1993) të Këshillit të Sigurisë së OKB-së, për ndërprerjen e vlefshmërisë së Marrëveshjes së përkohshme të vitit 1995 dhe për vendosjen e një partneriteti strategjik mes palëve, dhe të fillojnë me heqjen e simbolit të Diellit të Verginës nga të gjitha vendet publike dhe përdorimi publik”, thonë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut.

Komunat do të duhet t’i ndryshojnë të gjitha shenjat në të cilat figuron Dielli i Kutleshit, kurse për çdo shkelje të ligjit dhe mosrespektim të dispozitave, parashihen sanksione, thotë ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Goran Milevski.

“Unë personalisht nuk e di nëse unë dua ta përdor kush mund të më ndalojë? Me siguri se në oborret në Greqi mund të përdoret gjithçka dhe askush nuk mund ta ndalojë këtë. Njëjtë është edhe këtu, secili mund ta vendosë në pronën e tij private. Kjo nuk është inkuizicion për t’i ndjekur penalisht njerëzit, por institucionet shtetërore duhet ta respektojnë ligjin, kurse për moszbatim të ligjit, kuptohet se do të ketë sanksione”, deklaroi ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Goran Milevski.

Këtë javë, “Dielli i Verginës”, u zhduk nga pusetat në Sheshin Filipi i Dytë. Kjo shenjë qëndron në monumentet në Qendrën e Shkupit, në pustetat e ujësjellësit, në trotuaret në Shkup dhe në qytetet e tjera të vendit, në sallat sportive dhe fushat, kurse figuron edhe në stemat dhe flamujt e komunave. “Dielli i Vërginës” ishte edhe në qilimin në kabinetin e drejtorit të NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi-Shkup”, por i njëjti ishte hequr menjëherë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës.

 

BURIMI: TV21

Continue Reading

Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Published

on

By

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Një tërmet i fortë ka shkundur mëngjesin e sotëm Greqinë ndërsa është ndjerë edhe në disa shtete të tjera.

Tërmeti ra 156 kilometra në juglindje të ishullit Karpathos në Greqi dhe ishte me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter. Thellësia ishte 66.3 kilometra nën tokë.

Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në ishullin e Kretës, që javët e fundit është tronditur nga disa tërmete. Ky tërmet është ndjerë edhe në Egjipt e Izrael, kanë raportuar mediat e këtyre vendeve.

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Lajme

Paralajmërohet ngritje e përditshme e çmimit të derivateve deri në janar

Published

on

By

Paralajmërohet ngritje e përditshme e çmimit të derivateve deri në janar

Shoqata e Naftëtarëve të Kosovës ka paralajmëruar se do të ketë vazhdimisht ngritje të çmimit të derivateve deri në muajin janar, raporton Express.

Kryetari i kësaj shoqate, Fadil Berjani, ka deklaruar se edhe pse çmimet po rriten, s’ka nevojë për panik.

“Ne e kuptojmë çfarë është ekonomia jonë dhe çfarë jete kanë qytetarët. E them me përgjegjësi që është i shtrenjtë çmimi, por këtë s’e bën shoqata e naftëtarëve, por berza dhe organizata prodhuese OPEC. Kur kemi reduktim më të madh, çmimi është më i lartë. Po fillojmë që nga SHBA-ja e deri në Kosovë është panik e madhe.

Organizata prodhuese ka dalë me komunikatë se deri në janar do të ketë probleme dhe ngritje të përditshme të çmimeve. Kjo rritje është duke vazhduar dhe do të ndodhë e s’ka të ndalur. Çmimi me shumicë po rritet e ai me pakicë është real. S’po rriten çmimet në mënyrë të theksuar, por në mënyrë të lehtë. Qytetarët po shërbehen me çmim real. Në tregjet botërore rritja reflekton edhe në Kosovë. Por ne jemi më të lirët në rajon e s’ka nevojë për panik”, ka deklaruar Berjani në KTV.

Sipas tij, në vend furnizimi po bëhet me derivate cilësore e më s’po ka ankesa nga qytetarët.

Berjani ka apeluar te qytetarët që të mos frikësohen sepse “do të ketë me bollëk derivate në Kosovë”.

Continue Reading

Aktuale