Connect with us

Shëndeti

Ja pse ndjeni dhimbje shpine

Published

on

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e shikimit në pajisjet e reja teknologjike.

Mund të ketë shumë arsye për posturën e keqe dhe dhimbjen kronike, por shkencëtarët na zbulojnë atë që po i bëjmë vetes.

Për shembull, a e dini se puna juaj mund të jetë shkaku kryesor i një dhimbje shpine kronike? Mungesa e pushimit është gjithashtu e keqe për posturën tuaj.

Ja cilat janë zakonet më të njohura që sipas shkencëtarëve, çojnë në një dhimbje shpine kronike:

Duhanpirja

Pirja e duhanit është një zakon i rrezikshëm në vetvete. Megjithatë, përveç të gjitha rreziqeve të tjera, pirja e duhanit mund të shkaktojë dhimbje shpine, sepse nikotina e prish rrjedhjen normale të gjakut rreth palcës kurrizore.

Një përçarje e ritmeve të qarkullimit të gjakut

Studiuesit zbuluan se gjendja e qelizave në disqet intervertebrale varet drejtpërdrejt nga sa është i qëndrueshëm cikli i ditës dhe natës.

Shkencëtarët mendojnë se kur ritmet tona të qarkullimit të gjakut ndërpriten (për shkak të moshës, pagjumësisë kronike dhe turneve të natës), këto qeliza fillojnë të funksionojnë keq, gjë që çon në inflamacion kronik dhe na bën më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës dhe dëmtimit të disqeve ndërvertebrore.

Studime të tjera treguan se disa substanca kimike anti-inflamatore në trupin tonë prodhohen më mirë gjatë ditës.

Kështu që, në mënyrë që të ngadalësoni plakjen e palcës kurrizore, duhet të mbani një plan që nuk ju bën një mumje që në mes të ditës.

Të punoni me orare të zgjatura në këmbë

Ne e kemi dëgjuar të gjithë se të qëndruarit shumë ulur është e dëmshme. Por domosdoshmëria për të qëndruar në këmbë gjatë gjithë kohës mund të jetë po aq e dëmshme për shëndetin tuaj.

Vetëm mënyra sesi qëndroni mund të ketë një ndikim të madh në gjendjen e qafës, shpinës dhe shpatullave tuaja. Qëndrimi i gabuar mund të ketë pasoja të tmerrshme kur bëhet fjalë për shtyllën kurrizore, duke shkaktuar dhimbje kronike dhe përkulje të rënda.

Muskujt dhe nyjet tona kanë nevojë për fleksibilitet në mënyrë që të qëndrojnë të shëndetshme dhe postura e keqe është një nga shenjat e para që po bëni diçka të gabuar.

Pjesën më të madhe të kohës, nëse koka ose supet tuaja janë në pozicion të gabuar, kjo do të thotë që nuk po e kontrolloni mirë pjesën e sipërme të trupit tuaj. Kjo çon në devijime dhe e bën trupin tuaj të kompensojë posturën e keqe gjatë lëvizjes. Kjo çon në stres edhe më të madh në trup.

Për të shmangur posturën e keqe, ne duhet të qëndrojmë, të rrimë dhe të qëndrojmë në mënyra që kanë më pak tendosje në muskujt dhe ligamentet tona dhe që mbështesin shtyllën  kurrizore – sidomos gjatë lëvizjes dhe sportit.

Veshja e këpucëve të gabuara

Dhimbja e shpinës mund të shkaktohet nga veshja e këpucë të parehatshme. Zvogëloni tendosjen në këmbët tuaja duke zgjedhur këpucë me cilësi më të lartë.

Nëse preferoni atlete ose dëshironi të mbani çizme kur moti është i ftohtë, vishni çorape për të zvogëluar fërkimet dhe sikletin.

Nuk po pushoni aq sa duhet

Shumë prej nesh nuk i kushtojnë vëmendje të mjaftueshme shenjave të para alarmuese, si një dhimbje shpine me shenja pak të dukshme. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme të pushoni çdo herë që të ndjeni parehati në shpinë.

Natyrisht, ju ndoshta nuk mund të pushoni gjithmonë në momente të tilla. Por mos harroni të pushoni sa më shpejt që të keni kohë, edhe nëse parehatia është zhdukur deri atëherë.

Në mënyrë që të zvogëloni tendosjen shtesë në muskujt tuaj, shtrihuni dhe ngrijini këmbët tuaja lart.

Një punë që e urreni

Shkencëtarët nga Australia kanë provuar se dhimbjet e shpinës janë përhapur gjerësisht në mesin e njerëzve që ndjehen të pakënaqur në punën e tyre. Studiuesit nuk gjetën ndonjë problem fiziologjik – dhimbja është thjesht psikologjike.

Shumë punë mendore

Ndonjëherë, truri juaj duke punuar shumë për një kohë të gjatë mund të çojë në dhimbje shpine.

Mundohuni të mendoni për diçka tjetër përveç punës dhe problemeve tuaja. Jepini vetes kohë për të pushuar: mund të përfshiheni në ndonjë sport ose të shikoni një film për të harruar problemet që ju shkaktojnë stres.

Aftësia për të menduar për diçka tjetër mund të pakësojë shanset tuaj për të patur dhimbje shpine.

Telefonat celularë

Një studim i kohëve të fundit tregoi se leximi i një mesazhi të thjeshtë mund të shtojë deri në 20 kilogram presion mbi palcën kurrizore. Vetëm mendoni për këtë: 20 kg vetëm për shkak se po shkruani e lexoni në celular!

Përdorimi i telefonave celularë çdo ditë çon në një humbje të kurbës natyrore të shpinës dhe një ngarkesë më të rëndë në këtë pjesë të shpinës, veçanërisht tek adoleshentët.

Shkencëtarët llogaritën se njerëzit përdorin mesatarisht 2-4 orë në ditë, që do të thotë se qafat tona janë të shtrënguara për 700 deri në 1400 orë në vit.

Kjo do të thotë se shumë shpejt, kirurgët do të kenë shumë më tepër pacientë – veçanërisht adoleshentët – sepse qëndrimi i vazhdueshëm i gabuar mund të çojë në lakim të rëndë dhe kronik të kurrizit. Kështu që, në një moment, ju do të kuptoni se nuk mund të qëndroni drejt – dhe kjo është e gjitha për shkak të celularit tuaj!

Natyrisht, nuk mund ta ndalojmë përdorimin e teknologjisë që e bën jetën tonë shumë më të lehtë, por të paktën mund të jemi të vetëdijshëm se si i pozicionojmë trupat tanë. Të paktën kontrolloni sjelljen tuaj kur përdonim telefonin. Shpina juaj do t’ju falenderojë.

Bëni ushtrime fizike

Mos shmangni aktivitetet sportive, sidomos ato që kërkojnë fleksibilitetin e shpinës (si yoga). Është e rëndësishme të vazhdoni të lëvizni.

Muskujt pushojnë kur lëvizin dhe shtriqen ngadalë. Gradualisht rrisni numrin e ushtrimeve dhe kompleksitetin e tyre dhe vazhdoni të lëvizni shumë.

Continue Reading

Shëndeti

Si të rikupëroheni nga helmimi prej ushqimit?

Published

on

Pasojat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo njeri. Disa përjetojnë ngërçe në stomak, kurse të tjerë diarre dhe të vjella. Gjithashtu mund të përjetohet edhe marrje mendsh dhe dehidratim. Në listën më poshtë do të gjeni ushqimet që janë provuar se u bëjnë mirë personave të helmuar nga ushqimi.

Çaji i mentes

Mentja përdoret shumë në aromaterapi. Vaji i saj ka efekt relaksues dhe qetëson trupin. Kjo cilësi e saj është perfekte për ata që vuajnë nga helmimi ushqimor, pasi lehtëson spazmat dhe dhimjen. Përgatisni një filxhan të ngrohtë çaj menteje dhe spazmat në stomak do t’ju largohen.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës në stomak qetëson traktin gastro-intestinal. Ajo ka natyrë alkaline dhe nuk i lejon bakteret të popullojnë stomakun. Është perfekte për të parandaluar edhe shumimin e mikroorganizmave që kanë shkaktar helmimin ushqimor.

Uji

Diarreja është një prej pasojave të helmimit ushqimor. Gjatë kësaj kohe, trupi humbet shumë lëngje dhe dehidratohet. Pirja e sa më shumë uji e ndihmon trupin të hidratohet përsëri. Gjithashtu eliminon toksinat dhe bakteret e tjera që do të përshpejtojnë shërimin.

Karbon aktiv (ushqimor)

Karboni aktiv është ideal për gazrat dhe substancat e padëshëriuara që dëmtojnë trupin dhe ju shpëton prej tyre.

Limoni

Bakteret mund të zhduken në praninë e aciditetit duke përshpejtuar kështu shërimin nga helmimi ushqimor. Përgatisni një lëng me limon dhe shtoni pak mjaltë ose sheqer. Mund t’i shtoni gjithashtu pak limon çajit.

Mollët

Lehtësojnë urthin dhe parnadalojnë acidin refluks. Mollët përmbajnë susbastnca që shkatërrojnë bakteret shkaktare të diarresë dhe mikroorganizmat që shkaktojnë dhimbje stomaku.

Bananet

Kaliumi ndihmon në lehtësimin e efekteve anësore të helmimit ushqimor. Ndihmon gjithashtu të merrni veten shpejt.

Borziloku

Gjethet e borzilokut të përziera me një lugë gjelle mjaltë janë një trajtim efektiv për infeksionet në fyt dhe stomak. Vetëm pas disa orësh do ta ndieni veten shumë më mirë.

Kumini

Farat e tij qetësojnë lëngjet në stomak. Shtoni disa fara në supë për të përshpejtuar procesin e shërimit.

Xhinxheri

Xhinxheri ka efekte të shkëlqyera kundër sëmundjeve të aparatit tretës. I kombinuar me mjaltin ai është një trajtim i mirë për dhimbjen dhe reduktimin e inflamacionit.

Continue Reading

Shëndeti

Pacienti më i ri me kancer lëkure në Maqedoni është 11 vjeç

Published

on

Pacineti me i ri me kancer në lëkurë tek ne është 11 vjeçar, thonë nga Klinika për sëmundje të lëkurës. Në Parkun e Qytetit të Shkupit sot kishte kontrolle falas ku u zbulua kanceri i lëkurës te 30 persona. Pa dhimbje dhe e shkurtë është procedura për të zbuluar ndryshimet e lëkurës në dermatoskop.

Ky aparat e zbulon se vallë ndryshimet në lëkurë janë beninje ose malinje. Sot qindra kontrolle falas janë bërë në Parkun e Shkupit me moton “Të mbrohemi nga dielli, të parandalojmë kancerin e lëkurës”, organizuar nga shoqata e dermatologëvr me rastin e javës për Luftë kundër kancerit të lëkurës.
Doktorët thonë se ekspozimi i gjatë në diell është shkak për paraqitjen e kancerit në lëkurë. Lëkura nuk mbrohet vetëm në plazhë, por gjatë gjithë verës, thotë doctor Silvia Duma nga Klinika e Lëkurës.
Në klinikë ka edhe ambulantë të veçantë ku kontrollohen këto ndryshime.

Qytetarët thonë se këto kontrolla janë të shkëlqyeshme dhe relaksusese pa termin. Në vitin 2022 mbi 100 mijë qytetarë të BE janë diagonstikuar me melanom.

Continue Reading

Shëndeti

Mbroni sytë dhe trurin nga lodhja e ekranit me këto tri lloje ushqimesh

Published

on

E mbyllni ditën me dhimbje koke nga përdorimi i tepërt i kompjuterit apo telefonit?

Shikimi juaj është dobësuar dhe keni vështirësi në fokusim?

Ju mund të jeni duke vuajtur simptomat ndaj ekspozimit të madh ndaj dritës së ekraneve.

Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj ekraneve të kompjuterit, televizorit apo telefonit mund të shkaktojë probleme duke filluar që nga shëndeti i syve deri tek problemet me pagjumësinë.

Muskujt e syve tuaj do të dobësohen më shpejt duke ju sjellë problem në fokusim.

Një problem ky që mund të ju shkaktojë vështirësi të përhershme në shikim.

Mënyrat më mtë mira dhe efiskase për t’u mbrojtur nga këto simptoma janë ato natyrale.

Sigurohuni të merni sa më shumë vitamina nga ushqimet.

Tri lloje Ushqime Që Mbrojnë Sytë dhe Trurin
AgroWeb.org në këtë artikull do t’ju tregojë tre lloje ushqimesh të cilat mbrojnë sytë dhe trurin

Studimet e fundit tregojnë se për të përforcuar shikimin dhe për të shamngur lodhjen duhet të konsumoni sa më shumë fruta e perime.

Përdorni ushqime që përmbajnë karotenoide dhe antioksidantë të cilat ndihmojnë në përmirësimin e shkimit dhe shplodhjen e syrit.

Ato lidhen edhe me veti të tjera kuruese siç janë parandalimi i dhimbjes së kokës, lodhjes apo pagjumësisë.

Ekspertët rekomandojnë tre lloje ushqimesh ato me ngjyrë të gjelbër, portokalli dhe të kuqe.

Perimet jeshile që përmbajnë burime të mira të karotenoideve janë lakra, spinaqi dhe brokoli.

Vitamina të tjera të vlefshme mund të gjeni edhe tek produktet shumëngjyrshe siç janë porokalli, karrotat apo patatet e ëmbla.

Tek ushqimet e kuqe rekomandohet shumë speci i kuq, domatja, salmoni apo mishi i kuq.

Continue Reading

Aktuale