Connect with us

Lajme

Tensione në mes Fatime Fetai dhe Katica Janevës

Published

on

Prokurorja e PSP-së, Fatime Fetai, me urdhër të  Katica Janeva, ka qenë e kontrolluar dy herë sot, në momentet kur ka hyrë në vendin e saj të punës.

Kur polici që qëndron në hyrje i ka sqaruar se ai ka urdhër nga Janeva për të kontrolluar çdo të punësuar që hyn dhe del nga ndërtesa e PSP, Fetai është revoltuar dhe ka reaguar ashpër, thonë dëshmitarë për portalin sdk.mk, përcjell in7.

“Pas kontrollit të dytë, prokurorja Fetai së pari ka shikuar me tërbim kamerën e sigurisë, e cila është e lidhur me zyrën e Janevës. Ajo dukej shumë e ofenduar. Pastaj ka pështyrë në kamerë dhe ka thënë: ‘Pt’hu jazëk'”, thonë dëshmitarët.

Pas kësaj Fetai ka dashur që të marrë informacion nga Janeva në lidhje me këtë urdhër, por sekretarja e Janevës nuk e ka lejuar që të futet brenda.

Tensionet midis Janevës dhe prokurorëve tjerë kanë vazhduar që nga e hëna, thonë burime në PSP. Sipas tyre, kur Janeva u kthye nga pushimi, ajo ka thirrë në kolegjium prokurorët që punonin në atë kohë, pasi një pjesë ishin në pushime. Ajo në atë kolegjiun, sipas portalit SDK, nuk iu është përgjigjur dilemave të shumta në lidhje me shoqërinë e saj me të arrestuarin Bojan Jovanovski-Boki 13 dhe me rastin ‘Zhvatja.

Sipas të pranishmëve në mini-kolegjiumin e atij mëngjesi, Janeva u ka thënë atyre se të gjitha kontaktet me Jovanovskin kanë qenë për të mirën e institucionit që udhëheqin, pastaj ajo u ka kërkuar mbështetje dhe t’i qëndrojnë pranë asaj, për të ‘mirën e PSP-së, pasi nëse zhytet ajo do të zhyten edhe ata bashkë me të./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës në Gostivar kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.

Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale