Connect with us

Lajme

Tensione në mes Fatime Fetai dhe Katica Janevës

Published

on

Prokurorja e PSP-së, Fatime Fetai, me urdhër të  Katica Janeva, ka qenë e kontrolluar dy herë sot, në momentet kur ka hyrë në vendin e saj të punës.

Kur polici që qëndron në hyrje i ka sqaruar se ai ka urdhër nga Janeva për të kontrolluar çdo të punësuar që hyn dhe del nga ndërtesa e PSP, Fetai është revoltuar dhe ka reaguar ashpër, thonë dëshmitarë për portalin sdk.mk, përcjell in7.

“Pas kontrollit të dytë, prokurorja Fetai së pari ka shikuar me tërbim kamerën e sigurisë, e cila është e lidhur me zyrën e Janevës. Ajo dukej shumë e ofenduar. Pastaj ka pështyrë në kamerë dhe ka thënë: ‘Pt’hu jazëk'”, thonë dëshmitarët.

Pas kësaj Fetai ka dashur që të marrë informacion nga Janeva në lidhje me këtë urdhër, por sekretarja e Janevës nuk e ka lejuar që të futet brenda.

Tensionet midis Janevës dhe prokurorëve tjerë kanë vazhduar që nga e hëna, thonë burime në PSP. Sipas tyre, kur Janeva u kthye nga pushimi, ajo ka thirrë në kolegjium prokurorët që punonin në atë kohë, pasi një pjesë ishin në pushime. Ajo në atë kolegjiun, sipas portalit SDK, nuk iu është përgjigjur dilemave të shumta në lidhje me shoqërinë e saj me të arrestuarin Bojan Jovanovski-Boki 13 dhe me rastin ‘Zhvatja.

Sipas të pranishmëve në mini-kolegjiumin e atij mëngjesi, Janeva u ka thënë atyre se të gjitha kontaktet me Jovanovskin kanë qenë për të mirën e institucionit që udhëheqin, pastaj ajo u ka kërkuar mbështetje dhe t’i qëndrojnë pranë asaj, për të ‘mirën e PSP-së, pasi nëse zhytet ajo do të zhyten edhe ata bashkë me të./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Lideri i opozitës hungareze: Nëse bëhem kryeministër do ta ekstradoj Gruevskin

Published

on

Lideri i Lëvizjes qytetare “Hungaria e të gjithëve” (MMM) dhe kandidat i opozitës së bashkuar hungareze për kryeministër Peter Marki – Zaj deklaroi se nëse fiton në zgjedhjet parlamentare pranverën e ardhshme, planifikon t’i ekstradojë në shtetet e tyre ish kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Nikola Gruevski dhe biznesmenin jordanez Zaif Nafa, të cilët kanë azil në Hungari.

Marki-Zaj, në një postim në Twititer theksoi se bëhet fjalë për “emigrantë kriminalistik të banuar nga (partia) FIDES” e kryeministrit hungarez aktual Viktor Orban.

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski mori azil në Hungari në vitin 2019.

Ai para tre vjetëve u largua nga vendi pas gjykimi të shqiptuar për vuajtje të dënimit me burg.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Published

on

By

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën e Sëmundjeve Ngjitëse sot në mëngjes ndërroi jetë një paciente 17-vjeçare nga Sopotnica, Demir Hisar. Vajza e re kishte sëmundje kronike dhe nuk ishte e vaksinuar.

Problemet shëndetësore kanë filluar 9 ditë para se të hospitalizohet në Klinikën Infektive në Shkup. Dje në mënyrë dramatike i janë përkeqësuar parametrat vitale, që ka rezultuar me probleme me zemrën dhe mushkëritë./TV21

Continue Reading

Bota

Pamjet tronditëse në SHBA/ Tornadot me rrufe shkaktojnë kaos, ngrenë në ajër banesat (VIDEO)

Published

on

By

Pamjet tronditëse në SHBA/ Tornadot me rrufe shkaktojnë kaos, ngrenë në ajër banesat (VIDEO)

Videot dramatike tregojnë tornadon në Luiziana dhe Teksas, që ka shkaktuar një kaos të madh mes banorëve. Një përdorues i Twitter-it teksa lëvizte me makinën e tij në Autostradën 62 pranë Liqenit Charles, Luiziana, ndau klipin tronditës rreth orës 11:30 të mëngjesit.

Nga pamjet e filmuara duket një motor me 4 rrota që fluturonte në ajër nga kushtet ekstreme të motit. Gjithashtu në Liqenin Charles, të paktën një person u plagos kur erërat 64 mph shpërthyen dritaret e një shtëpie. Shtëpi e biznese kanë hasur dëme të mëdha.

Continue Reading

Aktuale