Connect with us

Lajme

Qytetarët e MV me çdo kusht duan të ikin, mbi 3000 persona i dërgojnë emrat tek NASA për misionin “Mars 2020”

Published

on

Si duket qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut u ka ardhur në majë të hundës, ngecja e vendit në proceset e zhvillimit ekonomik, kështu që kanë vendour që me çdo kusht të ikin nga vendi, pa marrë parasysh edhe destinacioni se ku duan të shkojnë, shkruan in7.

Kështu gjithsej 3,322 persona nga Maqedonia e Veriut i kanë dorëzuar emrat e tyre tek NASA, për t’i dërguarnë planetin Mars në misionin që do të realizohet nga agjencia amerikane.

Misioni do të jetë në vitin 2020, ndërsa emrat e dërguar nga e gjithë bota do të vendosen në një mikroçip i cili do të montohet në roverin “Mars 2020”.

Nisja për në Mars do të bëhet nga korridori hapësinor “Cape Canaveral” në ShBA të Floridas mes 17 korrikut dhe 5 gushtit të vitit të ardhshëm.

Aplikimet mund të dërgohen deri më 30 shtator të këtij viti.

Nga rajoni, emrat e tyre i kanë dërguar 21.799 persona nga Greqia, 8.525, nga Serbia 7.113 nga Bullgaria 7.051 nga Bosnja dhe Hercegovina 6.181 nga Kroacia 4.388 nga Shqipëria 2.920 nga Kosova 2.035 nga Sllovenia 2.920 dhe më së paku nga Mali i zi 850.

Më së shumti emra deri tani kanë dërguar banorët nga Turqia 2.510.603.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale