Connect with us

Lajme

Mickoski thotë se pa dijen e Zaevit nuk mund të kishte ‘Zhvatje’

Published

on

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot e ka akuzuar pushtetin dhe kryeministrin Zoran Zaev se qëndrojnë pas rastit “Zhvatja” dhe i mbrojnë të dyshuarit dhe krimin.

Në pres konferencën në selinë e partisë, Mickoski ka thënë se “Zhvatja” nuk është e mundur pa mbështetjen dhe dijeninë e Zaevit. Ka shtuar se Katica Janeva ende e udhëheq PSP-në e komprometuar dhe se duhet të shqyrtohet roli edhe i gjithë prokurorëve tjerë dhe ndihmësve për ekzistimin edhe të rasteve tjera.

Mickoski ka thënë se pse Janeva nuk është në paraburgim kur në të kaluarën PSP ka kërkuar paraburgim për shumë raste të vogla.

“Janeva nuk është në paraburgim, mund të arratiset, të ndikojë në dëshmitarët dhe të përsërit veprën. Nuk ka shtet juridik. Nëse ka, Katica do të ishte në paraburgim, ndërsa koka e oktapodit në vend se me pranga në dorë nuk do të mundej të kërcënojë gazetarë dhe të mbrojë krimin”, ka thënë lideri i VMRO-së, Mickoski.

Ai ka rikujtuar edhe në deklaratën e Zaevit se i beson Katicës dhe se është njeri me kapacitet.

Dëshironte ta avancojë për prokurorë publik republikan, ndërsa prokurorët tjerë të PSP-së të vazhdojnë në prokurorinë e re. Dëshiron që PSP-në e komprometuar ta fut në sistemin prokurorial. Atë dëshiron ta bëjë me ligj. Ajo nuk mund të kalojë”, ka thënë Mickoski.

“Zoran Zaev është në gjendje të tërhiqet nga të gjithë që të shpëtojë veten. Zaev është i obliguar të tregojë çfarë dëshmish fsheh familja e njërit nga të dyshuarit i përfshirë në lidhjen e Beogradit dhe kush janë njerëzit që janë pasuruar nga politika e valixheve. Në çka lidhet ftohja e retorikës së Zaevit ndaj Janevës dhe Boki 13”, ka deklaruar Mickoski.

Lidhur me ligjin e Prokurorisë publike ai ka shprehur shpresën se pas pushimeve vjetore do të vazhdojnë bisedimet. Kërkesat e VMRO-DPMNE-së sipas tij janë respektimi i Kushtetutës dhe ligjeve dhe jo të ndërpriten procedurat e filluara për ish anëtarë dhe aktualë të kësaj partie.

I pyetur nëse VMRO-DPMNE edhe më tej insiston në zgjedhje të parakohshme parlamentare, Mickoski ka thënë se mbetet në qëndrimin se ata nevojiten sa më shpejtë, por që për atë nevojiten 61 deputetë në Kuvend që VMRO-DPMNE dhe koalicioni nuk i ka. Prandaj, ai ka ftuar shumicën parlamentare dhe siç tha të zhgënjyerit nga sundimi i Zoran Zaevit të përfshihen në kërkesën për zgjedhje të parakohshme.

Continue Reading

Lajme

Lloga takon ambasadoren e Greqisë në RMV, Sofia Philippidoup

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga ka zhvilluar një takim pune me ambasadoren e Greqisë në vendin tonë, Sofia Philippidou. Ministri Lloga e njoftoi Philippidoun për skriningun në Bruksel dhe mbështetjen e Komisionit Evropian për progresin e arritur në fushën e reformave në drejtësi dhe sundimit të ligjit. “Greqia ka mbështetur gjithmonë ambiciet evropiane të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe është e gatshme të ofrojë ndihmë profesionale për të lehtësuar procesin”, tha Philippidou

Në takim u diskutua edhe për ndryshimet kushtetuese, ku ministri Lloga bëri të ditur se në periudhën e ardhshme, në koordinim me kryeministrin dhe presidentin e shtetit, do të formohet një grup pune që do të punojë për përgatitjen e ndryshimeve kushtetutese.

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga e informoi ambasadoren e Greqisë se Ministria e Drejtësisë do të paraqesë kërkesë të re për ekstradimin e ish agjentëve Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkoski të cilët në vitin 2017 u akuzuan për përgjime masive të mbi 20 mijë qytetarëve. “Nuk mund të ketë shtet të së drejtës derisa këta persona të përgjigjen për veprat që kanë kryer. Presim që vendet e BE-së të na ndihmojnë në zbatimin e ligjeve dhe rikthimin e besimit në sistemin e drejtësisë”, tha ministri i Drejtësisë Krenar Lloga.

Ministri Lloga dhe ambasadori Philippidou presin nga të dyja vendet intensifikimin e përpjekjeve për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Prespës. Bashkëpunimi do të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme duke organizuar punëtori, vizita zyrtare dhe takime në nivel ekspertësh për të lehtësuar procesin e negociatave me BE-në. Mbështetja e Akademisë për Gjyqtarë dhe Prokurorë Publikë në Selanik do të jetë e një rëndësie të madhe për afrimin e legjislaturës tonë me atë evropiane.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid029ogB6Npp9U4jnKowKCTDZPhTYWje4yn9JfJCLGBNuDTenECrr4miTNxnV2L44ZpBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Lloga jep lajmin e madh, mijëra qytetarë lirohen nga burgu, amnistia për shkeljet e Covid miratohet ekspress në Kuvend

Published

on

By

Ministri i drejtësisë Krenar Lloga vazhdon të përmbush një nga një premtimet e tij pasi erdhi në krye të ministrisë së Drejtësisë, shkruan Top24

Një nga premtimet e radhës është ai i ligjit për amnesti të personave që shkelën masat Kovod i cilo sot ishte në kuvend.
Pas një procedure të shkurtuar, Kuvendi miratoi Ligjin për Amnisti për shkelësit e protokolleve të Covid.
Kuvendi me 76 vota pro dhe 1 kundër miratoi Ligjin për Amnisti pas procedurë të shkurtuar. Ministria e Drejtësisë ka marrë pjesë në përgatitjen e ligjit dhe është propozuar në Kuvend nga një grup deputetësh.
Mijëra shkelës të masave Covid, të cilët nuk kanë paguar dënim dhe kanë përfunduar ose janë në prag të burgut do të amnistohen. Burgu do të zëvendësohet me një dënim me kusht.
Amnistia nuk do të zbatohet për personat juridikë, restorantet dhe kafenetë.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02tSdWkpgZz9viV1B6VHM2nJk9Xjyg7LcLMZocf6A34FAd4G3SCEVWTomQc4dNzwMDl/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Lajme

Anketë: Taravari barazohet me Ahmetin, Mexhiti i treti

Published

on

By

Izet Mexhiti rezulton personaliteti politik jo lider për të cilin qytetarët kanë mendimin më të madh pozitiv, ndërkaq zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi gëzon mendimin më të madh negativ nga qytetarët, përkatësisht rreth 60 për qind. Kështu vërteton një anketë e realizuar në gjysmën e dytë të muajit shkurt. Mexhiti radhitet në grupin e liderëve politikë duke gëzuar 43,5 për qind mbështetje, ndërsa para tij radhiten vetëm Ali Ahmeti me 48,9 për qind dhe Arben Taravari me 46 për qind. Edhe pse Mexhiti gëzon këtë mbështetje jo si një lider i një partie politike, prapa vetes lë Bilall Kasami dhe Afrim Gashin.
Konstatim nga anketimi
“Të anketuarit mendim më pozitiv kanë për Ali Ahmetin (48,9%), Arben Taravarin (46%) dhe Izet Mexhitin (43.5%), ndërkaq mendim më negativ kanë për Mendu Thaçin (58,6%) dhe Artan Grubin (58,3%). Më së paku i njohin Bashkim Hasanin dhe Kastriot Rexhepin”.
Lidhur me zhvillimet brenda BDI-së dhe veprimet e “grupit të zjarrit”, të anketuarit nxjerrin Mexhitin si eksponentin më të favorshëm për një lider të ardhshëm politik. 21,4 për qind e të anketuarve mendojnë se Mexhiti mund të jetë lider i një partie politike, ndërsa pas tij mbështetje të ulët përkatësisht nën 10 për qind gëzojnë Musa Xhaferi, Nevzat Bejta dhe Visar Ganiu.
Në lidhje me betejën brenda BDI-së, 30,5 për qind për qind e të anketuarve konsideron se lufta e grupit të zjarrit është e drejtë, ndërsa rreth 14 për qind për qind vlerësojnë se bëhet fjalë për betejë personale kundër kreut të BDI-së, Ali Ahmeti.
Konstatim nga anketimi
Grupi i zjarrit bën betejë të drejtë për reforma brenda BDI-së dhe reformave në shtet (30,5%)
Është çështje e tyre e brendshme partiake, e parëndësishme për shtetin (26,1%)
Grupi i zjarrit bën betejë personale kundër Ali Ahmetit (14%)

Continue Reading

Aktuale