Connect with us

Lajme

Të akuzuarit në rastin e PSP-së, TNT sot dalin përpara gjykatësve

Published

on

Sot në Gjykatën Themelore Publike në Shkup duhet që të zhvillohet seancë gjyqësore për rastin e PSP-së, të quajtur ‘TNT’, transmetoni in7.

Rasti TNT ka të bëjë me rrënimin e kompleksit afaristo banesor të biznismenit Fijat Canovski. Të akuzuar në këtë lëndë janë:
Ish kryeministri Nikolla Gruevski,
Ish ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski, si dhe
Ish kryetari i Komunës së Gazi Babës, Toni Trajkovski.

Sipas aktakuzës së ngitur nga Prokuroria Speciale Publike, të akuzuarit në vitin 2011 kanë bërë vepër penale të nxitur nga urrejtja politike, duke rrënuar kompleksit “Kosmos” të Fijat Canoskit.

Rasti gjendet në procedurë dëshmuese, ndërsa përfaqësues i akuzës është prokurori i PSP,Burim Rustemi.

Ndërkaq, dje, Prokuroria Themelore Publike (PTHP), ka njoftuar se ka ftuar edhe prokurori Burim Rustemi që të dëshmojë për rastin “Zhvatja”, por pa precizuar detaje për kohën se kur do të thirret, pasi prokurori, Rustemi për sot kishte të zhvillonte seancë gjyqësore të rastit TNT./in7.tv.

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale