Connect with us

Lajme

Shekerinska: 5.000 ushtarë të Maqedonisë së Veriut janë stërvitur në Vermont

Published

on

Një delegacion i lartë i Gardës Kombëtare (GK) të shtetit Vermont të SHBA-ve i kryesuar nga komandanti Gregory Knight qëndron për vizitë në Maqedoninë e Veriut, raporton Anadolu Agency (AA), përcjell in7.

Delegacioni amerikan u prit me nderime të larta ushtarake, pas çka komandanti Knight realizoi takime dypalëshe me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Maqedonisë së Veriut, Vasko Gjurçinovski, dhe me ministren e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska.

Në konferencën për media të mbajtur pas takimeve, ministrja Shekerinska tha se është e lumtur që delegacioni amerikanë është në Shkup në kohën kur shënohen dy përvjetore: Dita e Armatës së Maqedonisë së Veriut që shënohet më 18 gusht dhe 25 vjetori i vendosjes së bashkëpunimit mes dy shteteve.

“Gjatë kësaj periudhe 25-vjeçare, pothuajse 5.000 pjesëtarë të armatës tonë dhe të Ministrisë së Mbrojtjes kaluan nëpër stërvitje, ligjërata dhe konsultime të realizuara me GK të Vermontit. Vetëm këtë vit, kemi 16 aktivitete të përbashkëta në pjesën e resurseve njerëzore, në pjesën e mjekësisë ushtarake dhe në pjesën që është shumë e rëndësishme për ne, e ajo është menaxhimi me katastrofat”, tha Shekerinska.

Ajo gjithashtu tha se GK e shtetit Vermont është pjesë e arritjeve të ushtrisë së Maqedonisë së Veriut, pasi siç theksoi ajo, do të ishte i pamundur anëtarësimi në NATO nëse gjatë 25 viteve vendi nuk do të përfitonte nga GK e Vermontit,

Komandanti Knight tha se gjatë bashkëpunimit prej një çerekshekulli janë realizuar rreth 400 aktivitete të përbashkëta në Maqedoninë e Veriut dhe në Vermont, duke shtuar se ka diskutuar mundësitë për aktivitetet e radhës me ambasadoren e SHBA-ve në Shkup, Kate Marie Byrnes, e cila gjithashtu ishte e pranishme në këtë ngjarje.

“Edhe pse për 25 vite e bëjmë këtë, gjatë bisedës me ambasadoren Byrnes, ka edhe shumë gjëra që mund t’i bëjmë. E ndaj me të entuziazmin për potencialin dhe të ardhmen e këtij partneriteti dhe jemi të përkushtuar që t’i ndihmojmë Maqedonisë së Veriut që të kompletojë anëtarësimin në NATO dhe të bëhet pjesë e atij ekipi, anëtarja e 30-të, dhe të ndihmojë në vendosjen dhe mbajtjen e stabilitetit në Evropë”, tha Knight.

Gjatë vizitës së delegacionit ushtarak amerikan në Maqedoninë e Veriut, është paraparë edhe takim me presidentin e shtetit, Stevo Pendarovskin.

Continue Reading

Lajme

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Published

on

By

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Dega e Aleancës për Shqiptarët (ASH) – në Komunën e Studeniçanit në rrethinë e dytë të zgjedhjeve lokale mbështet me strukturat e saj kryetarin aktual edhe për një mandat, Azem Sadiki.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i degës së ASH-së në Karshiakë, Avdil Imeri. “Vendim shumë i lehtë për strukturat e Aleancës për Shqiptaret se kënd duhet te përkrahim më 31 tetor ne Karshiakë. Punët e mira i prekim dhe i shohim çdo ditë andaj apelojmë te çdo anëtar dhe simpatizues i ASH-së si dhe te çdo banor i komunës tonë që fuqishëm te mbështesim kryetarin aktual z. Azem Sadiki që të vazhdojnë punët e mira për banorët e Karshiakës. -Te votojmë drejt dhe pastër, #Voto11”, ka bërë të ditur Imeri.

Në anën tjetër, pak orë më parë sekretari gjeneral i Aleancës për shqiptarët (ASH), Arben Taravari i ftuar në Tv Klan-M duke folur për mbështetjen e partisë së tij për kandidatët nëpër komunat ku nuk garon ASH-ja në rrethinë e dytë, ka theksuar se anëtarësi e ASH-së në Studeniçan është për mbështetje të kryetarit aktual të komunës Azem Sadiki.

“Në Studeniçan në parim, edhe pse nuk e kemi biseduar, logjika ime është që duhet të përkrahet ai kandidat që nuk është i BDI-së. S’kemi qëndrim partie po në parim e shoh se anëtarësia më së shumti duan ta votojnë atë që nuk është BDI. Por përsëri ato le të vendosin vet”, ka theksuar Taravari.

Continue Reading

Lajme

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Published

on

By

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen të dielën (31 tetor), MPB informon se edhe të shtunën edhe të dielën do të punojnë shërbimet administrative në komunat ku do të ketë votim, ndërsa qytetarët do të mund t’i marrin letërnjoftimet.

Departamenti i Çështjeve Civile, përkatësisht drejtoritë për punë administrative të kësaj njësie organizative në kuadër të MPB-së në Kumanovë, Veles, Ohër dhe Tetovë me të gjitha njësitë rajonale në kuadër të tyre më 30.10.2021 do të punojnë në pranimin dhe lëshimin e letërnjoftimeve me orar të rregullt, prej orës 08.00 deri në 16.00.

Nga MPB njoftojnë se njëkohësisht, Departamenti për Çështje Administrative – Shkup do të punojë për pranimin dhe dhënien e letërnjoftimeve me orar të rregullt të punës nga ora 08:00 deri në 16:00 vetëm në objektin e RTVM-së më 30.10.2021 (e shtunë).

“Të dielën, më 31 tetor 2021, të gjitha njësitë organizative kompetente të listuara do të punojnë vetëm në dhënien e letërnjoftimeve të përgatitura për qytetarët me orar të punës nga ora 07:00 deri në 19:00, duke përfshirë edhe pikat e shpërndara në Shkup (Gjorçe Petrov, Beko, Butel dhe Draçevë)”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Kosovë

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Published

on

By

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Kryeministri i Kosovës Albini Kurti, ka folur në konferencë për media për kërcënimet që ka marrë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Në një postim në Facebook, një person me llogari false kishte thënë se do të paguante para për vrasjen e Kurtit.

Kurti ka thënë se nuk ndihet i kërcënuar dhe se nuk e ka ndryshuar agjendën që e kishte të planifikuar. Ai nuk ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar dhe nga kush.

“Unë nuk ndjehem i rrezikuar, por janë organet e sigurisë që i vlerësojnë rrethanat e caktuara, përndryshe unë as dje e as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”, tha Kurti.

Kurti u përgjigj edhe sa i përket pyetjes për braktisjen e institucioneve nga përfaqësuesit serb.

“Mund të ketë pretekste të imagjinuara, por nuk ka arsye që përfaqësuesit serb t’i braktisin institucionet”, tha Kurti.

Burimi

Continue Reading

Aktuale