Connect with us

Foto

Përmendoret e ‘Shkupi 2014’ me përshkrime të reja, ja çfarë shkruhet në pllakatën e ‘Lekës së Madh’ (FOTO)

Published

on

Ka filluar vendosja e pllakatave në përmendoret e projektit “Shkupi 2014”, sipas dispozitave që parashen Marrëveshja e Prespës e nënshkruar vitin e kaluar nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia, njofton in7.

“Për nder të Aleksandrit të madh, figurë historike, që i përket historisë dhe qytetërimit antik Helen dhe trashëgimisë kulturore dhe historike botërore. Këtu është paraqitur si Luftëtari në kalë”.

 

Një pllakatë e tillë është vendosur edhe në monumentin e Olimpisë, ku shkruhet:

“Për nder të Olimpisë, figurë historike që i përket historisë dhe qytetërimit antik Helenik dhe trashëgimisë kulturore dhe historike botërore”.

 

Emrat e përmendoreve do të ngelen të njëjtë, por tek të gjitha do të shkruhet se bëhet fjalë për figura historike nga historia antike Helene. Kështu përmendore ka në disa qytete të Maqedonisë së Veriut, ku përskaj përshkrimit në gjuhën maqedonase do të jenë edhe në gjuhën shqipe dhe atë angleze.

Para disa ditëve në Maqedoninë e Veriut u ndalua edhe përdorimi i Diellit të Verginës, simbol ky i përdorur edhe në flamurin e parë të Maqedonisë së Veriut, ku në shumë vende publike në kryeqytet nisi tërheqja e këtij simboli, që i takon historisë dhe kulturës Helene./in7.tv/

 

Continue Reading

Foto

Qytetarët protestojnë kundër shtrenjtimit të rrymës

Published

on

By

“Asnjë cent ma shumë”, është moto e protestës kundër shtrenjtimit të rrymës, e cila po mbahet në Prishtinë.

Në këtë protestë do të kërkohet të mos aprovohet bllok tarifa e propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) dhe që të nacionalizohet Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS).

Deri më 28 janar 2022, ZRRE-ja ka hapur diskutimi publik për tarifat e reja të rrymës.

Ndërsa, kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu për katër orë ka raportuar në Komisionin për Ekonomi e ku e ka arsyetuar propozimin për shtrenjtimin e rrymës nga 1 shkurti 2022 deri më 1 mars 2023, i cili tha se kanë qenë të obliguar për këtë.

“ZRRE duke u bazuar në legjislacionin në fuqi ka prezantuar raportin konsultues për caktimin e tarifave. Të gjithë e dimë që kriza energjetike e ka përfshirë të gjithë Evropën, ashtu që edhe Kosova nuk është imune ndaj krizës, ka qenë e nevojshme edhe shqyrtimi i tarifave sipas mandatit që e kemi”, ka thënë Fejzullahu.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që të rikthehen bllok-tarifat e energjisë duke propozuar që çmimi i energjisë për ata që konsumojnë mbi 600 kWh të dyfishohet. /Telegrafi/

Continue Reading

Foto

U akuzua për tradhti, Alvisa del me një reagim të gjatë – ja çfarë thotë për Bashkimin

Published

on

By

Pasi u përfol gjerë e gjatë tradhtia nga ana e Alvisës si arsye për ndarjen me Bashkimin, ka reaguar kjo e fundit.

Në Instagram, ajo ka mohuar një gjë të tillë, sipas saj koha do të vërtetojë çdo gjë.

Ndërsa thekson se e vlerëson Bashkimin dhe s’do ta hedh kurrë poshtë, ashtu siç ka deklaruar edhe Bashkimi për Alvisën.

Continue Reading

Foto

“Shfaqet” fytyra e perëndisë Neptun, fotoja që po bën xhiron e botës

Published

on

By

Bregdeti i Sussex-it Lindor është përfshirë nga një stuhi orët e fundit, duke ngritur dallgë të mëdha.

Por, ajo që ka tërhequr vëmendjen e mediave është fotografia e bërë nga Jeff Overs në Newhaven, ku një nga dallgët “shfaqet” fytyra e perandorisë së lasht romake, Neptun.

Fotoja e bërë nga BBC, ka tërhequr vëmendjen e shumë qytetarëve në botë, të cilët e kanë shpërndarë atë në rrjetet sociale./Opinion.al

Continue Reading

Aktuale