Connect with us

Lajme

‘Pederast’/ Linçohet Zaev për deklaratën e tij

Published

on

Pas deklarimeve të kryeministrit, Zoran Zaev, para madiave se ai nuk do të lejojë disa kriminelë, një gazetar me ego dhe një pederast ta rrëzojë qeverinë po e trondit publikun, ka hasur në reagime të ndryshme në opinionin e vendit, si nga . OJQ-të që i mbrojnë të drejtat e homoseksualëve dhe nga gazetarë e persona të tjerë publik.

Kështu, Drejtoresha Ekzekutive e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska ka reaguar në rrjetin social Facebook, ajo e ka quajtur këtë veprim të kryeministrit si të neveitshëm dhe mosrespektim të diversitetit.
“E neveritshme për shumë arsye! Kaq nga pranimi i diversitetit dhe respekti për ta!”
“Jo, Zoran Zaev, komuniteti LGBTI nuk do ta falë!”.

Nga Rrjeti Kombëtar Kundër Homofobisë dhe Transfobisë, ku bëjnë pjesë diku 20 organizata, thonë se të jesh një pederast në Maqedoninë e Veriut do të thotë të jetosh me liri të kufizuar. Ata i bënë thirrje Kryeministrit të kërkojë falje, siç thuhet në njoftim, pas arsyeve edhe më ofenduese dhe të vazhdojë të promovojë të drejtat e komunitetit.

“Komuniteti LGBTI në ju dhe në partinë tuaj pa dhe ende sheh një aleat. Ne nuk mund të mohojmë që janë ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të drejtat e grupit LGBTI: miratimi i Ligjit për Parandalimin dhe Mbrojtjen nga Diskriminimi, Marrja përsipër e Financimit të Programit HIV, Ndryshimet në Kodin Penal në fushën e veprave për urrejtje, organizimi i Paradës së parë së krenarisë”, thuhet në reagimin e LGBT-së.

Në deklaratën e djeshme kryeministri Zaev tha:

“Sigurisht, nuk do të lejoj disa kriminelë, një gazetar me suetë/ ego dhe të më falë komuniteti LGBT, një pederast, ta rrëzojë këtë qeveri”.

Ai kërkoi më pas falje dhe shkroi në Tvitter:

“Komuniteti LGBT ka respektin tim të madh. Kështu që para se ta shqiptoja fjalën “pederast” kërkova falje. Unë e përdora atë fjalë për të dhënë një veti të karakterit, dhe jo për të shënuar përkatësi seksuale. Kërkoj falje për njerëzit e LGBT-së. Unë do të luftoj për të drejtat e tyre, si deri tani”.

Ndaj deklaratës së Zaevit reagoi edhe gazetari Branko Geroski i cili e filloi aferën “Reket “. Në FB profilin përveç se në maqedonisht, ka shkruar edhe në gjuhën angleze se ndjehet i kërcënuar dhe i pasigurt, por edhe i shokuar. Ai gjithashtu kërkoi një reagim nga bashkësia ndërkombëtare.
“Nuk prisja deklaratë të këtillë nga një kryeministër që angazhohet për demokraci, tolerancë ndaj dallimeve në shoqëri dhe sidomos për lirinë e shprehjes dhe mendimit”, deklaroi Branko Geroski, Gazetar.

Shoqata e Gazetarëve e dënoi deklaratën dhe i bëri thirrje Kryeministrit të kërkojë falje publikisht.

“Një fjalim i tillë agresiv ndaj gazetarëve nga kryetari i Qeverisë, sipas SHGM-së, mund të nxisë dhunë ndaj gazetarëve”, thonë nga SHGM-ja.

Por, në mbrojtje të Zaevit, doli sekretari gjeneral i LSDM-së, Ljupço Nikollovski. Deklarata nuk është skandaloze, shkroi ai në fb.

“Dhe kur një njeri është luftëtar dhe arrin ta udhëheqë vendin përpara, atëherë kriminelët dhe armiqtë do të bashkohen kundër përparimit …”, shkroi Ljupço Nikollovski.

Dhe as sot, nuk u ndalën përplasjet partiake midis VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së. Fokusi ishin “gazetarët”, kush çfarë raporti ka ndaj tyre.

“Gazetarët janë zëri i qytetarëve dhe nuk guxojnë tu nënshtrohen presioneve dhe kërcënimeve të kriminelit të falur. Censura është një turp për çdo vend”, thonë nga VMRO-DPMNE.
Nga LSDM-ja dolën me kundër reagim.

“Publiku, qytetarët dhe gazetarët e dinë shumë mirë se kush abuzon me ndërhyrjen e policisë në televizion privat, kush nxiste sulme fizike ndaj gazetarëve, kush fuste në burg gazetarë, kush nxiste dërgimin e kurorave në raste vdekjesh në adresat e shtëpive të gazetarëve” thuhet në deklaratën e LSDM-së.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale