Connect with us

Lajme

Kapet drogë në veturën e inspektorit? / MPB për in7: Po punojmë për zbardhjen e rastit

Published

on

Organet hetuese të Ministrisë për Punë të Brendshme të Maqedonisë së Veriut janë duke punuar për zbardhjen e plotë të rastit të kapjes së dy të rinjve me drogë brenda veturës së një inspektori, shkruan in7.

Nga kjo ministri as nuk demantojnë e as nuk e konfirmojnë lajmin se dy të arrestuarit për tregti me drogë në Tetovë, janë kapur brenda automjetit të zyrtarit policor, konkretisht inspektor në Sektorin për Punë të Brendshme në Tetovë.

In7 gjatë ditës së djeshme raportoi se në fshatin Zherovjan në rajonin e Tetovës janë arrestuar dy të rinj, të cilëve u është gjetur një sasi e substancës narkotike të tipit, kokainë.

Kokaina ishte gjetur në automjetin Pasat, ngjyrë gri metalike dhe me targa TE99**AF, pronar i së cilës del të jetë inspektori në fjalë nga rajoni i Tetovës.

Burime policore për  in7, treguan se vetura e inspektorit nuk është mbajtur as si provë dhe as për analiza të mëtejme, por i është dorëzuar pronarit, duke tentuar të fshihet ky fakt procedural. E gjithë kjo ka ndodhur si pasojë e presionit politik ndaj organeve hetuese, pasi inspektori në fjalë është në lidhje gjaku (vëlla nga babai) me një eksponent të partisë shqiptare në pushtet, BDI.

Për hir të korrektësisë dhe profesionalizmit, in7 nuk publikoi identitetin e inspektorit të përfshirë në këtë rast, pa marrë deklaratë zyrtarisht nga ana e organeve të MPB-së.

Në pytetjet që in7 i drejtoi në organeve të MPB-së, nga kjo e fundit as nuk e konfirmuan, por as nuk e demantuan faktin se autmojeti ku është gjetur droga ka qënë i zyrtarit të tyre.

“Sektori për Punë të Brendshme ka marrë masat përkatëse dhe aktivitete për zbardhjen e plotë të rastit dhe pas zbardhjes së tij, gjegjësisht pas parashtrimit të aktit përkatës në Prokurori, do t’iu informojmë për faktet e konstatuara” – përgjigjen për in7 nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Automjeti i tipit Pasat, ka qënë pronë e Inspektorit për Tregti të Palejuar dhe Kontrabandë në SPB – Tetovë, me inicialet F.H nga fshati Pirok i Tetovës.
Familjari i tij është B.H që në zgjedhjet e fundit presidenciale ka qënë shef i Shtabit Zgjedhor të BDI-së në Gostivar dhe ish-shef kabineti i Nevzat Bejtës./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale