Connect with us

Lajme

Elmi Aziri nga ASH: Rasti “Zhvatja” ka goditur shpresën e qytetarëve për drejtësi

Published

on

Në lidhje me situatën e krijuar politike në vend, pas publikimit të video dhe audio materialeve nga ana e gazetarit Laris Gajser, në Gazetën italiane La Verita, ku qartësohet se të involvuar në zhvatje janë edhe disa zyrtarë shtetëror, si politikanë, prokurorë dhe gazetarë, ASH ka mbajtur një konferencë për shtyp ku ka shprehur qëndrimin e saj për rastin në fjalë.

Sipas kësaj partie ky rast ka goditur rëndë shpresat e qytetarëve për një sistem drejtësie të pavarur, shpresë e krijuar nga revolucioni laraman dhe që pritej të realizohej nga Prokuroria Speciale Publike e formuar enkas për të luftuar krimin dhe korrupcionin e lartë, shkruan in7.

“Sistemi i drejtësisë dhe politika qeveritare janë në lidhje të fortë me veprimet korruptive kriminale dhe joligjore. Rasti “Zhvatja” ka godit shpresën e qytetarëve për një sistem drejtësie të pavarur që do të rikthente besimin tek qytetarëve dhe që do të ishte konform vlerave euroatlantike”, ka thënë, Nënkryetari i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri.

Aziri më tej shton se këto veprime nxisin shumë dilema dhe enigma, se mos vallë edhe në raste të tjera të Prokurorisë Speciale, për arsye të ndryshme nuk janë procesuar deri tani siç ishte rasti “Pacienti”, “Maxhar Telekom”, “Titanik 2”, duke potencuar se tani lind pyetja dhe dyshimi se pse nuk janë procesuar këto raste.

Nga kjo parti kërkojnë angazhim dhe mbështetje më të madhe nga bashkësia ndërkombëtare si SHBA dhe BE, duke u kyçur në organizimin e një takimi të liderëve të partive kryesore, për hapjen e procesit të zgjidhjes së kësaj krize.

“Përshëndesim porositë e qarta të aleatëve tanë ndërkombëtar, që potencuan se fillimi i bisedimeve për anëtarësim në BE është ngusht i lidhur me zbardhjen e plotë të rastit të fundit “Reket” dhe rasteve tjera. Drejtësia është e kapur nga politika dhe kemi krizë të thellë politike. Ne si ASH bëjmë apel tek përfaqësuesit ndërkombëtarë si SHBA dhe BE që ta shtojnë aktivitetin e tyre, jo vetëm përmes deklaratave, por të jenë dinamik dhe propozojmë që me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare të organizohet tryeza e liderëve ku do të shtrohen çështjet kryesore politike, ku me prioritet do të jenë kodi zgjedhor, pastrimi i listave, ligji për Prokurorinë Speciale dhe Ligji për regjistrimin. Po ashtu do të jenë qeveria teknike dhe zgjedhjet e parakohshme”, ka thënë Aziri.

Nga selia e ASH në Shkup, edhe një herë kjo parti ka pirërsëritur qëndrimin e saj të qartë se është më se e nevojshme që të zgjedhet një prokuror special nga vendet e BE ose nga SHBA, pikërisht për shkak të faktit se në rastin e fundit u dëshmua se institucionet e drejtësisë nuk kanë kapacitet të përballen me krimin dhe korrupcionin e lartë, për këtë, sipas ASH, duhet vullnet dhe dëshirë që të trajtojnë në mënyrë të pavarur rastet që ndodhën dhe që kanë qenë të montuara./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Deri në ora 09:30, jehona e votuesve në Tetovë është 3,4 për qind

Published

on

Autoritetet e Komisioni Shtetërorë Zgjedhorë në Tetovë njoftojnë se deri në ora 9:30, jehona e votuesve në zgjedhjet lokale është 3,4 për qind.

“Deri në ora 9:30, sa kemi mundur të mbledhim informacione pasi Komisioni Komunal i Tetovës përfshin 117 vendvotime, dhe duhet të bimë në kontakt me kryetarët. Deri në ora 9:30 kemi dalje prej 3,4 për qind në nivel të komunës së Tetovës”, Nazim Dauti nga KSHZ Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Linjë e hapur tek Avokati i popullit për shkeljen e të drejtës së votës 0800-54321

Published

on

Qytetarët në rrethin e parë të Zgjedhjeve lokale sot mund të raportojnë çdo shkelje të të drejtës së votës në linjën telefonike falas 0800-54321, e cila do të funksionojë nga ora 07:00 deri në orën 19:00 në zyrën e Avokatit të popullit. Nga Avokati i popullit, gjithashtu informon se të hapur për qytetarët do të jenë të gjitha shtatë zyrat e Avokatit të Popullit në: Shkup, Manastir, Kërçovë, Kumanovë, Strumicë, Tetovë dhe Shtip, në mënyrë që t’i ndihmojnë ata në realizimin dhe mbrojtjen e të drejtave të tyre të votës.

Përveç linjës falas, qytetarët do të mund të telefonojnë në numrat e mëposhtëm të telefonit për mbrojtjen e të drejtave të tyre: Tetovë: 044 344- 082, Strumicë: 034 329- 996, Kërçovë: 045 228-586, Manastir: 047 242-310 , Shtip: 032 389-701 dhe Kumanovë: 031 431-488.

Nga Zyra e Avokatit të Popullit gjithashtu theksojnë se e drejta e votës është e garantuar në mënyrë kushtetuese si e barabartë, e përgjithshme dhe e drejtpërdrejtë dhe ushtrohet në zgjedhje të lira me votim të fshehtë dhe se askush nuk duhet të mbajë përgjegjësi për ushtrimin e kësaj të drejte, prandaj shkelja aksidentale e lirisë zgjedhja e zgjedhësve si dhe shkeljet e tjera të së drejtës për të votuar janë vepra penale të dënueshme dhe apelon tek të gjithë aktorët në procesin zgjedhor që të respektojnë protokollet shëndetësore të përcaktuara për mënyrën e votimit.

Continue Reading

Lajme

Gjermania i jep kredi milionëshe Turqisë për mbrojtjen e klimës

Published

on

Gjermania do ta mbështesë financiarisht Turqinë për teknologji më të favorshme ndaj mjedisit.

Këtë e deklaroi kancelarja Angela Merkel gjatë vizitës në Stamboll.

“Gjermania do të mbështesë në nivel bilateral”, tha Merkel pas takimit me presidentin turk Rexhep Tayip Erdogan.

Lidhur me këtë po zhvillohen ende bisedime. Sikurse njofton agjencia e lajmeve Reuters, Turqia pas ratifikimit të Marrëveshjes së Parisit për mbrojtjen e Klimës ka marrë një premtim kredie në vlerën mbi 3.1 miliardë euro.

Kjo shumë, sipas marrëveshjes, do të lëvrohet nga Banka Botërore, Franca dhe Gjermania.

Gjermania duhet të lëvrojë mbi 200 milionë euro, bëhet e ditur. Merkel e përshëndeti ratifikimin nga Turqia të Marrëveshjes së Parisit për mbrojtjen e Klimës. Tani të gjitha shtetet e G20 e kanë nënshkruar këtë marrëveshje.

Takimi mes Merkelit dhe Erdoganit u zhvillua në pjesën historike të qytetit Tarabya buzë ngushticës së Bosforit.

Tema të tjera të vizitës së lamtumirës të kancelares në Stamboll ishin edhe Afganistani dhe bisedimet që po zhvillohen me talibnët, situata aktuale në Libi e në Siri si dhe politika e BE-së për migracionin. Merkeli deklaroi, se në samitin e BE-së javën e ardhshme do të angazhohet, që Turqia të marrë ndihma të mëtejshme nga BE për kujdesin ndaj refugjatëve sirianë.

Turqia ndodhet në njërën prej itinerareve kryesore të transitit për refugjatët që synojnë të mbërrijnë në Evropë. Në marrëveshjen e vitit 2016 Ankaraja premtoi ndër të tjera se do të veprojë kundër bandave të kontrabandës me njerëz, që kalojnë refugjatët në Greqi. BE e ka mbështetur në kompensim Turqinë gjatë viteve të kaluara me shuma miliardëshe.

Merkeli tha, se është evidentuar, që për disa tema ne jemi të një mendimi.

“Ne e kuptojmë që në aspektin gjeostrategjik jemi shumë të varur nga njëri-tjetri”, deklaroi kancelarja duke iu referuar Afganistanit, migracionit ilegal, si edhe zhvillimeve në Afrikë. /Deutsche Welle/

Continue Reading

Aktuale