Connect with us

Lajme

KUJDES/ ISHP: Uji në komunën e Tearcës është i ndotur, nuk mund të përdoret për pije

Published

on

Gjatë ditës së sotme Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar rezultatet e ujit të pijshëm në Komunën e Tearcës, transmeton in7.

Uji në fshatin Tearcë të Komunës së Tetovës edhe më tej është i ndotur dhe nuk mund të përdoret për pije. Kështu flasin rezultatet nga Qendra e Shëndetit Publik të Tetovës, nga ku njoftojnë se të gjitha rekomandimet e mëparshme mbeten në fuqi.

Ilia Iliovski nga kjo Qendër njofton për probleme në sistemin e klorifikimit të ujit dhe se ekziston edhe një ndotje e vogël bakteriale. Iliovski shpreson në zgjidhje të shpejtë të problemit.

“Bëhet fjalë për ndotje bakteriale, në atë pjesë nga ku furnizohen me ujë të pijshëm fshati Tearcë, Gllogjë dhe fshati Përshevcë. Në fshatin Gllogjë gjendja është edhe më alarmante. Jemi në komunikim me Komunën për tejkalimin e këtij problemi. Gjatë kësaj periudhe mbeten rekomandimet në fuqi, që uji të shfrytëzohet vetëm për çështje teknike dhe jo për pije… Bëhet fjalë për mënyrën e glorifikimit të ujit, ekziston edhe një ndotje e vogël fekale, por shpresojmë se në një afat më të shkurtër ky problem do të zgjidhet”, deklaroi Ilia Iliovski, Qendra e Shëndetit Publik, Tetovë.

Gjatë disa ditëve të kaluara, në rajonin e Komunës së Tearcës, mbi 500 persona nga tre fshtara të kësaj komune, Tearcë, Përshevcë dhe Gllogjë, kanë kërkuar ndihmë mjekësore me simptome të infektimit nga virusi rota.

Continue Reading

Lajme

Lideri i opozitës hungareze: Nëse bëhem kryeministër do ta ekstradoj Gruevskin

Published

on

Lideri i Lëvizjes qytetare “Hungaria e të gjithëve” (MMM) dhe kandidat i opozitës së bashkuar hungareze për kryeministër Peter Marki – Zaj deklaroi se nëse fiton në zgjedhjet parlamentare pranverën e ardhshme, planifikon t’i ekstradojë në shtetet e tyre ish kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Nikola Gruevski dhe biznesmenin jordanez Zaif Nafa, të cilët kanë azil në Hungari.

Marki-Zaj, në një postim në Twititer theksoi se bëhet fjalë për “emigrantë kriminalistik të banuar nga (partia) FIDES” e kryeministrit hungarez aktual Viktor Orban.

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski mori azil në Hungari në vitin 2019.

Ai para tre vjetëve u largua nga vendi pas gjykimi të shqiptuar për vuajtje të dënimit me burg.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Published

on

By

Ndërron jetë një 17-vjeçare nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën e Sëmundjeve Ngjitëse sot në mëngjes ndërroi jetë një paciente 17-vjeçare nga Sopotnica, Demir Hisar. Vajza e re kishte sëmundje kronike dhe nuk ishte e vaksinuar.

Problemet shëndetësore kanë filluar 9 ditë para se të hospitalizohet në Klinikën Infektive në Shkup. Dje në mënyrë dramatike i janë përkeqësuar parametrat vitale, që ka rezultuar me probleme me zemrën dhe mushkëritë./TV21

Continue Reading

Bota

Pamjet tronditëse në SHBA/ Tornadot me rrufe shkaktojnë kaos, ngrenë në ajër banesat (VIDEO)

Published

on

By

Pamjet tronditëse në SHBA/ Tornadot me rrufe shkaktojnë kaos, ngrenë në ajër banesat (VIDEO)

Videot dramatike tregojnë tornadon në Luiziana dhe Teksas, që ka shkaktuar një kaos të madh mes banorëve. Një përdorues i Twitter-it teksa lëvizte me makinën e tij në Autostradën 62 pranë Liqenit Charles, Luiziana, ndau klipin tronditës rreth orës 11:30 të mëngjesit.

Nga pamjet e filmuara duket një motor me 4 rrota që fluturonte në ajër nga kushtet ekstreme të motit. Gjithashtu në Liqenin Charles, të paktën një person u plagos kur erërat 64 mph shpërthyen dritaret e një shtëpie. Shtëpi e biznese kanë hasur dëme të mëdha.

Continue Reading

Aktuale