Connect with us

Lajme

Aktgjykimi për 27 prillin është 1056 faqe, avokatët ankohen për afatin

Published

on

Aktgjykimi për 27 prillin që ndodhi në Kuvend është i shkruar në 1056 faqe dhe tashmë shpërndahet te një pjesë e të akuzuarve, thonë disa nga avokatët, të cilët komentojnë se afati për përgatitjen e këtij aktvendimi është 60 ditë, por kjo është përgatitur për 90 ditë.

Afati për ankesë është 15 ditë, që sipas disa avokatë është shumë i shkurtër për t’u lexuar, për t’u analizuar dhe për t’u dërguar ankesë cilësore.

Dënime më të lartë me burg mori ish drejtorit i Byrosë për Siguri Publike, Mitko Çavkov, përkatësisht 18 vjet, ndërsa dënimi më i vogël, shtatë vite, mori anëtari i sigurimit parlamentar Abdulfeta Alimi.

Pas sjelljes së Ligjit për amnisti në Kuvend, 15 persona për këtë rast u amnistuan dhe për ato u ndal procedura. Në mesin e këtyre të amnistuar ishin deputetët që hapën dyert e Kuvendit, Sasho Vasilevski dhe Krsto Mukoski, si dhe tre udhëheqësit e protestës “Për Maqedoni të përbashkët”, Bogdan Ilievski, Boris Damovski dhe aktori Vlado Jovanovski.

Continue Reading

Lajme

Tërmet në Mavrovë

Published

on

Një tërmet ka ndodhur mëngjesin e sotëm në afërsi të Mavrovës.

Në orën 07:23 tërmeti tronditi pjesën perëndimore të vendit, pranë Mavrovës. Tërmeti ishte 2.2 të shkallës Rihter.

Epiqendra ishte 14 km në jugperëndim të Gostivarit.

Në rajon, ka pasur tërmete sot në Greqi./Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Kandidati serb shkon në qendrën e votimit me ‘stiker’ në gojë

Published

on

Qytetarët e Kosovës po e shfrytëzojnë të drejtën për të votuar në zgjedhjet lokale që po mbahen sot.

Deri më tani pjesëmarrja më e madhe e qytetarëve është shënuar në Mitrovicë të Veriut.

Lideri i Iniciativës “Srpski Opstanak”, Dushan Millunoviq është fotografuar në një nga qendrat e votimit atje, por paraqitja e tij ka tërhequr vëmendjen.

Ai është shfaqur me sticker të vendosur në gojë.

Millunoviq është kandidat për këshilltar komunal në komunën e Mitroviës Veriore.

Theksojmë se deri në ora 11, pjesëmarrja e qytetarëve në votime në gjithë Kosovën është 8.2%.

Continue Reading

Kosovë

Voton Vjosa Osmani: Shpresoj që zgjedhjet sot të kalojnë pa asnjë incident (Video)

Published

on

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ftuar te gjithë qytetarët e Kosovës që të dalin të votojnë për zgjedhjet lokale të cilat po mbahen në terë territorin e Republikës së Kosovës. Ajo ka thënë se ky proces është tejet i rëndësishëm për jetën e të gjithë qytetarëve.

Presidentja Osmani është deklaruar pasi ka votuar në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik.

“Sot qytetarët tanë pa dallim në çdo cep te vendit tonë, në çdo komunë votojnë për kualitetin e jetës së tyre, votojnë për komunat e tyre, votojnë për udhëheqësinë e cila do ta determinojë edhe mënyrën se si në katër vitet e tyre do të jetë jeta në komunat ku ata jetojnë. I ftoj që në numër sa më të madh të marrin pjesë në këtë proces zgjedhor, ta dëshmojnë sërish që qytetarët e Kosovës janë ata që në radhë të parë e mundësojnë e në radhë te dyte e mbrojnë çdo proces demokratik, çdo proces të lirë dhe të drejtë që ka të bëjë me jetën e tyre. Shpresoj që zgjedhjet sot të kalojnë pa asnjë incident”, ka thënë Osmani.

E para e shtetit të Kosovës ka bërë thirrje për respektim të masave antiCOVID.

Osmani ishte e shoqëruar nga bashkëshorti dhe dy vajzat e saj.

https://alsat.mk/wp-content/uploads/2021/10/Voton-Vjosa-Osmani.mp4?_=1

Continue Reading

Aktuale