Connect with us

Kulturë

Bakllavaja, historia e ëmbëlsirës së Bajramit

Published

on

Historia e bakllavës është shumë-ngjyrëshe si historia e tokave të Mesdheut dhe Lindjes së Mesme.

Besohet gjerësisht, se asirianët në rreth shekullit të 8-të, ishin njerëzit e parë që vendosën disa shtresa të bukës së hollë, me arra të copëtuara në mes atyre shtresave, shtuan pak mjaltë dhe e futën atë në furrat e tyre primitive me djegien e drurit.

Ky version i hershëm i njohur i bakllavës u pjek vetëm në raste të veçanta. Në fakt, bakllava historikisht konsiderohej një ushqim për të pasurin deri në mesin e shekullit të 19-të. Në Turqi, deri më sot mund të dëgjojmë një shprehje të përbashkët që përdoret shpesh nga të varfrit, , duke thënë: “Nuk jam i pasur aq sa të ha bakllavë dhe byrek çdo ditë”.

Detarët grekë dhe tregtarët që udhëtonin në lindje në Mesopotami shpejt zbuluan kënaqësitë e bakllavës. Ajo mahniti shqisat e tyre të shijes, kësisoj ata sollën recetën në Athinë.Kontributi më i madh i grekëve në zhvillimin e kësaj ëmbëlsire është krijimi i një teknike të brumit që e bëri të mundur që të rrokulliset aq hollë si një gjethe, në krahasim me pëlhurën e pjekur dhe me bukë të brumit asirian. Në fakt, emri “Phyllo” u krijua nga grekët, që do të thotë “fletë” në gjuhën greke.Prej shekullit të 18-të, nuk kishte asgjë të mirë mjaftueshëm për të shtuar shijen dhe cilësinë e përsosur të saj.

Kishte, megjithatë, disa modifikime në formësimin dhe në paraqitjen e bakllave në një tabaka për pjekje (të quajtur Sini), tradicionalisht u shtrua dhe u pre në sheshe apo trekëndësha, iu dha një “prekje franceze” në fund të shekullit të 18-të. Atëherë kur Perandoria filloi të hapte veten ndaj ndikimeve kulturore (dhe kulinare) perëndimore, drejtuesi i përgjithshëm (Kahyabasi) i Kuzhinës Imperial nuk humbi mundësinë që të punësojë Guillaume, një ish kuzhinier i pastave të Marie Antoinette, i cili në mërgim në pallatin turk pasi mësoi se si të piqte bakllava-në, krijoi teknikën e “kupolës” të prerjes dhe të palosjes së bakllavës, të cilat më pas u quajtën “Baklava Francaise” (Frenk Baklavasi) sipas kombësisë së krijuesit të saj.Historia e bakllavës zbulon se ajo erdhi nga Lindja e Largët ,edhe kështu, vende të ndryshme ofrojnë variacione të shijshme.

Marrë nga Periskopi

 

Continue Reading

Kulturë

U ndërtuan për t’u dhënë faraonëve statusin e Zotit, zbulohet një nga 6 tempujt e diellit

Published

on

Arkeologët kanë bërë një nga zbulimet më të rëndësishme të 50 viteve të fundit në shkretëtirën egjiptiane pasi zbuluan një nga katër tempujt e humbur të diellit. Është një nga 6 tempujt e diellit që besohet se janë ndërtuar, nga të cilët vetëm dy janë gjetur ndonjëherë.

Ato u ndërtuan ndërsa faraonët e Dinastisë së Pestë ishin ende gjallë për t’u dhënë atyre statusin e zotit. Piramidat nga ana tjetër u ndërtuan si vende pushimi për të siguruar që faraonët të ringjallen si perëndi në jetën e përtejme. Mbetet një mister se për kë u ndërtua tempulli i diellit.

“Çdo faraon donte një piramidë për të arritur ringjalljen e tij, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për faraonët e dinastisë së pestë. Ata donin diçka më shumë. Faraoni ndërtoi [një tempull dielli] për ta kthyer veten në një perëndi. Zoti i diellit.” tha Massimiliano Nuzzolo.

Continue Reading

Kulturë

Historia e saj në filmin ‘Zgjoi’, Fahrije Hoti inkurajon gratë të rrëfejnë vuajtjet e tyre

Published

on

Fahrije Hoti ka thënë se pas filmit “Zgjoi” në të cilin tregohet historia e saj, ka thënë se pret që pas këtij filmi edhe gratë tjera të rrëfejnë historitë e tyre.

Ajo ka thënë se pas këtij filmi dhe pas këtij mesazhi, të gjitha gratë duhet të tregojnë vuajtjet e tyre për gjithë këto vjet.

“Unë kam pasur fatin që me të gjitha gratë që punojmë ta shikojmë filmin. Unë shpresoj që të gjitha gjeneratat e reja ta shikojnë filmin. Ka interesim nga gjeneratat e ndryshme që ta shohin këtë film. Unë mburrem që një film është bërë mbi tragjedinë time dhe të gjitha grave të Kosovës”, ka thënë ajo.

Hoti ka shprehur se në emisionin e parë në media ka qenë në KTV e në të cilin ka treguar historinë e saj.

“Është po e njëjta histori që përgjatë gjithë kësaj kohe unë vazhdoj që së paku dy herë në javë e tregoj”, ka thënë ajo.

Continue Reading

Kulturë

Sot 34 vite nga vdekja e Lasgush Poradecit

Published

on

By

Sot 34 vite nga vdekja e Lasgush Poradecit

Më 12 nëntor 1987, ndërroi jetë Lazër Sotir Gusho, i njohur zakonisht si Lasgush Poradeci, filologu, poeti, përkthyesi, shkrimtari dhe pionieri i letërsisë moderne shqiptare.

Ai vlerësohet si një nga shkrimtarët më me ndikim shqiptar të shekullit XX, veprat e të cilit lidhen drejtpërdrejt me Romantizmin dhe Realizmin.

Continue Reading

Aktuale