Connect with us

Lajme

Asteroidi që mund të bëjë miliarder çdo banor të Tokës!

Published

on

16 Psyche’, një ndër asteroidet më të mëdhenj të sistemit diellor, me diametrin e tij thuajse 250 km, është i mbushur me flori, platin, hekur dhe nikel dhe ka një shifër prej gati 10.000 milionë milliardë dollarë!

Kjo do të thotë se, nëse e sillnim në Tokë, do shkatërronte çmimet e materieve bazë dhe do provokonte kolapsin e ekonomisë botërore (me vlerë 75.5 trilionë dollarë).

Ekspertët e njohin ‘16 Psyche’ prej kohësh, por potenciali i tij për të krijuar kaos në Tokë është diskutuar kohët e fundit nga një minator ekspert.

Scott Moore, që drejton ‘EuroSun Mining’, konfirmon se “Sasia tej mase e floririt në asteroid kërcënon të hedh industrinë e floririt në kaos, duke konsideruar se sasitë  që dalin në treg çdo vit zvogëlohen në krahasim me floririn që gjendet në hapësirë” deklaron për ‘Oil Price’.

NASA do nisë një mission për të eksploruar asteroidin në verë të 2022-shit. E titulluar “Discovery Mission”, do të arrijë në ‘16 Psyche’ rreth vitit 2026.

Të sjellësh një asteroid me këtë vlerë, do shkatërronte tërësisht ekonominë tonë globale, por fatmirësisht, agjensia hapësinore do impenjohet në mission për qëllime shkencore dhe nuk ka ndërmend  të kryejë asnjë aktivitet për ta marrë në Tokë.

NASA e konsideron ‘16 Psyche’, zbuluar në 1852 nga  Annibale De Gasparis, nga Observatori Astronomik i   Capodimonte në Napoli dhe riemëruar në nder të figurës mitologjike greke Psiche, i mbijetuar (sipas mitologjisë) nga rëniet e dhunshme të planetëve që ishin të zakonshëm kur sistemi diellor po formohej, përcjell Ora News.

Kjo do të thotë se mund të na tregojë shumë gjëra se si janë të formuar bërthamat e Tokës dhe ato të planeteve të tjera të sistemit tonë Diellor. Është e pamundur të ekzaminosh bërthamën e Tokës nga afër, por ‘16 Psyche’ mund të jetë bërthama e dalë nga një planet i vogël, që ka humbur shtresat e tij të jashtme

Continue Reading

Lajme

Të vetëm përballë Bdi-së? Ziadin Sela e zbulon nëse do të ketë një koalicion në zgjedhjet e ardhshme

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se është i gatshtëm të bisedojë me palët për zgjedhjet e ardhshme.

Sela tha se si fillim duhet të kuptojë nëse palët janë në të njëjtat interesa me Aleancën dhe më pas të punpjnë bashkarisht për ringritjen e këtij vendi.

“Jemi të gatshëm të diskutojmë”, u shpreh Sela./news33.tv

Continue Reading

Lajme

“Alternativa nuk ka mbajtur asnjë premtim” Sela: Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin

Published

on

Kryetari i ASH-së Ziadin Sela, mbrëmjen e sotme është shprehur se Alternativa sapo u bë me qeverinë nuk ka mbajtur asnjë premtim të dhënë për luftën lundër korrupsionit dhe për shtetin e së drejtës.

Sela tha se shpreson që ata të dalin dhe të pranojnë që nuk kanë realizuar asnjë nga premtimet e dhëna.

“Pranohet qe ska realizuar asgjë. Shpresoj që ky subjekti tjetër të dalin dhe të pranojnë që skanë realizuar asgjë. Kanë heshtur dhe pijnë kafe me Ahmetin. Kanë qenë malipulatorë.”, tha Sela./news33.tv/

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela bën denoncimin e fortë: Qeveria rrogën e arsimtarëve e ndan për ushtarët partiak,kanë mundësi që të rrisin pagat

Published

on

Kryetari I ASH-së, Ziadin Sela, i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, tha se nëpër objekte shkollore prodhohen sasi të mëdha të kriptovalutave ku kryesisht janë shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së.

“Çfarë masa ka marrë policia apo qeveria kur dihet që në masë të madhe prodhohen kriptovaluta në objekte shkollore. Bëhet fjalë për shkolla që drejtohen nga eksponentë të BDI-së”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale