Connect with us

Lajme

Videot për ‘Zhvatjen’/VMRO-ja kërkon dorëheqje të Zaevit, LSDM: Mickoski ka takuar gazetarin italian

Published

on

Pushteti dhe opozita në Maqedoninë e Veriut vazhdojnë të përplasen mes veti edhe pas publikimit të videos së dytë nga gazeta italiane La Verita, transmeton in7.

Kështu në lidhe me këtë rast opozitarja, VMRO DPMNE-ja drejton akuza drejt pishtetit duke kërkuar edhe dorëheqjen e kryeministrit Zaev, dhe thonë që prokurorja Ruskoska ka humbur kredibilitetin prandaj rasti “Zhvatja” duhet të kalojë në duart e ndonjë prokurori tjetër.

“Ruskovska me neglizhencën e saj i ka mundësuar Janevës periudhë për fshehje dhe shkatërrim të dëshmive. Ruskovska patjetër të përgjigjet për lëshimet në hetim. Villma Ruskovska nuk ka kredibilitet ta udhëheq këtë rast. Duhet rasti “Zhvatja” të ndërmerret nga prokuror tjetër publik i cili është kredibil dhe të zgjerohet hetimi. Menjëherë të përcaktohet masë paraburgimi për Janevën dhe të hetohet sa lëndë të PSP-së janë shfrytëzuar për zhvatje. Zhvatje e përmasave të këtilla nuk mund të ndodh pa dijen e kreut të pushtetit Zoran Zaev”, ka thënë Igor Janushev, nga VMRO-DPMNE.

Në anën tjetër LSDM-ja ka akuzuar VMRO-DPMNE-në së është e përfshirë indirekt në dorëzimin e këtyre materialeve tek gazetari italian që publikon ‘bombat’.

“A është takuar Mickovski në Budapest me autorin e teksteve të cilat dalin në median italiane? A i ka dhënë diçka autorit të teksteve dhe çka është ajo? Magnatët e krijuar të regjimit, në koordinim me Nikolla Gruevskin, të ndihmuar nga ekzekutuesit e tij, bëjnë gjithçka për ta shkatërruar shtetin e drejtë, ta cenojnë euro-integrimin e vendit, të prezantohen si viktima dhe të shpëtojnë. Gjithkush që ka shpresuar se me skenarë, publikim të video materialeve do të komprometohen dëshmitë dhe do të shpëtojë nga faji para gjykatave gabohet”, ka thënë Snezhana Kaleska – Vançeva, nga LSDM-ja.

Konferencën për shtyp LSDM-ja e ka realizuar përpara selisë së VMRO-DPMNE-së, kurse nga selia VMRO-ja i është kundërpërgjigjur me muzike me zë të lartë nga filmi “Kumbari”./in7.tv/

 

 

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale