Connect with us

Bota

Policia austriake arreston shtatë punëtorë nga Maqedonia me ndihmën e dronit

Published

on

Policia financiare asutriake, policët për çështjen e të huajve dhe rojet kufitare, në një kantier ndërtimi në rrethinën Perg të Austrisë, kanë kontrolluar nëntë punëtorë të punësuar në mënyrë të paligjshme. Gjatë kontrollit ishte vënë në funksion edhe një dron, si dhe dy policë shqipfolës dhe serbo-kroatë.

Kantieri i ndërtimit në rrethinën e Pergut u kontrollua, pasi policia financiare kishte marrë një njoftim, shkruajnë mediat austriake, përcjell Shtegu.com. Kur zyrtarët arritën me veturat e tyre, disa persona u larguan menjëherë, kanë thënë nga policia. Por, ata janë kapur shumë shpejt, pasi me ndihmën e një droni, të arratisurit u lokalizuan shpejt.

Gjatë këtij aksioni janë arrestuar shtatë verimaqedonas dhe dy shtetas kosovarë. Njëri prej personave është paraburgosur, ndërsa tetë të tjerëve iu është shqiptuar një urdhërlargim nga territori austriak, informon Shtegu.com. Aksioni ishte efikas duke i falënderuar edhe faktit se në te ishin angazhuar edhe policët shqiptarë dhe serbo-kroatë.

Continue Reading

Bota

Rusia vazhdon përparimin, pushton qytetin e rradhës në Ukrainë

Published

on

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Svitlodarsk në distriktin Bakhmut të rajonit Donetsk të Ukrainës, sipas zyrtarëve ukrainas dhe Republikës Popullore të Donetskut – një zonë e kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore, e formuar nga separatistët pro-rusë.

Ushtria ruse hyri në qytet herët këtë mëngjes, tha kreu i administratës ushtarake të Ukrainës Svetlodar, Sergei Goshko, për një radio ukrainase.

“Ata janë duke e varur leckën e tyre në ndërtesën administrative”, tha Goshko, duke iu referuar flamurit rus.

Para fillimit të luftës, Svitlodarsk kishte një popullsi prej 11,000 njerëz./albeu.com

Continue Reading

Bota

Gjermania porosit 40 mijë vaksina si përgatitje për përhapjen e lisë së majmunëve

Published

on

Gjermania ka porositur 40.000 vaksina të kompanisë “Bavarian Nordic” për t’i vaksinuar kontaktet e mundshme të personave të infektuar me linë e majmunit, nëse sëmundja përhapet më shumë në këtë vend.

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Mauterbach, tha të martën se masat si izolimi për tri javë, të rekomanduara për personat e infektuar, tash për tash do të mjaftojnë për ta mbajtur nën kontroll përhapjen.

“Nëse infeksionet përhapen tutje, ne do të duam që të jemi të përgatitur për vaksinim të mundshëm unazor, që ende nuk është rekomanduar në këtë pikë, por që mund të bëhet i nevojshëm”, shtoi ai, duke iu referuar strategjisë për vaksinimin e atyre që kanë pasur kontakt me një person të infektuar.

Continue Reading

Bota

Raketa ruse godet infrastrukturën hekurudhore në Dnipropetrovsk

Published

on

By

Raketa ruse godet infrastrukturën hekurudhore në Dnipropetrovsk

Kreu i Administratës Rajonale Ushtarake të Dnipropetrovskut, Valentyn Reznichenko, ka treguar të hënën se raketat ruse kanë goditur infrastrukturën hekurudhore në këtë rajon duke shkaktuar dëme serioze, njofton CNN.

“Një ditë e vështirë me alarme të pafundme. Raketat goditën infrastrukturën hekurudhore në Pavlograd dhe Synelnykiv. Ka dëme serioze në hekurudhë. Është e paqartë se kur do të rikthehet qarkullimi”, tha Rezhnichenko.

Forcat ruse duket se po godasin infrastrukturën hekurudhore të Ukrainës për të penguar furnizimin e forcave ukrainase.

Continue Reading

Aktuale