Connect with us

Lajme

ASH: Kërkojmë përgjegjësi për politikat e pasuksesshme në shëndetësi

Published

on

Kryetari i Komisionit për shëndetësi të Aleancës për Shqiptarët, Bekir Tateshi kërkoi përgjegjësi nga Qeveria për, siç tha, politikat e pasuksesshme në shëndetësi dhe mos pastrimin e rastit me plagosjen e dy të rinjve në dasmë në Reçicë të Vogël të Tetovës.

“Në spitalin ‘Zhan Mitrev’ dhe Kardiokirurgjinë shtetërore për fëmijë ne si komision shëndetësor në muajin dhjetor të vitit të kaluar kemi thënë se bëhet fjalë për një projekt që nuk është mirë i përgatitur dhe është jotransparent dhe prandaj atëherë kemi thënë se do të vijë deri në mossukses”, deklaroi Tateshi në konferencën e sotme për shtyp në zyrën partiake të Aleancës së Shqiptarëve në Tetovë.

Ai thotë se edhe Qeveria paraprake ka pasur mossukses me hemodializën kronike, sepse për çdo terapi, pacientët dhe shteti kanë paguar ilaç 20 deri në 30 denarë më shumë sesa në sistemin paraprak.

“Çështjet tona janë se kush e lejoi këtë që kolegu ynë Çadikovski të emigrojë nga spitali shtetëror në spital privat, duke e ditur se në klinikën për kirurgji të fëmijëve janë investuar shuma milionëshe për aparaturë dhe për edukimin e ekipit. A do të thotë kjo se spitali ‘Zhan Mitrev’ nuk do të vazhdojë me operacione, pasi që ekipi i kolegut Çadikovski janë mjekët e vetëm të licencuar për operacione të tilla. E pyesim ministrin nëse do të hiqen projektet tjera në përbërje të partneritetit publik privat, siç është centralizimi i laboratorëve biokimikë, sterilizimi i sallave kirurgjike dhe ndihma e parë”, theksoi Tateshi,

Tateshi shtroi pyetje deri tek Ministria pse nuk ka realizim në projektet e paralajmëruara si një kazan i ri në gjinekologji në klinikat në Shkup, rritje të pagave për punonjësit shëndetësorë, pengim të emigrantëve në kuadër, mjekim tërësisht falas për të gjithë të siguruarit, heqje të pjesëmarrjes dhe specializim falas për dhjetë studentët më të mirë.

Ai i bëri thirrje ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe në duel me ekspertët nga komisioni për shëndetësi pranë Aleancës për Shqiptarët për të biseduar për problematikat e lartë përmendura.

Aleanca për Shqiptarët kërkon edhe përgjegjësi për rastin me plagosjen e dy të rinjve në një dasmë në Tetovë.

Kemi marrë informacione se gjatë intervenimit të parë tek pacienti i ri nuk është nxjerrë plumbi edhe pas analizave të bëra. Pyesim nëse plumbi ka mbetur për shkak të indikacionit mjekësor ose që të mbulohen disa fakte”, ka thënë Bekir.

Për këtë rast, nga partia paralajmëruan se do të kërkojnë inspektim në dokumentimin e klinikës për kirurgji torakovaskulare, klinikën për traumatologji, mjekësi ligjore, si dhe në Ministrinë e Shëndetësisë.

Continue Reading

Lajme

Shoferi humbet kontrollin e furgonit dhe del nga rruga, lëndohen pasagjerët

Published

on

Një furgon është përfshirë në një aksident të ndodhur në Rrugën e Arbrit.

Sipas njoftimit të policisë, drejtuesi i furgonit, 62-vjeçari me iniciale M.D. dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Për pasojë, janë dëmtuar 4 nga pasagjerët që ndodheshin në furgon, të cilët po marrin mjekim në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela kujton martirët e familjes Zymberi

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka kujtuar 10 anëtarë të familjes Zymberi nga fshati Sllupçan i Kumanovës në 21 vjetorin e vdekjes së tyre nga granatimet gjatë konfliktit të armatosur në Maqedoni në vitin 2001, përcjell in7

Sela përmes një postimi në faqen e tij zyrtare shkruan se 21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.

Postimi i plotë

“21 vite më parë, 10 anëtarë të familjes Zymberi ranë martirë të një krimi të rëndë shtetëror e që kurrë nuk gjeti drejtësi.
Fëmijë e gra të pafajshëm, me gjakun e tyre shkruan një kapitull të historisë së popullit shqiptar për liri dhe barazi.
Lavdi martirëve dhe dëshmorëve të kombit!”./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Qeveria ende nuk i ka thirrur në bisedime! Sindikatat në këmbë për pagat, nesër protestojnë

Published

on

Gjatë protestës së 1 Majit të organizuar nga Lidhja e Sindikatave, zv/kryeministri për çështje ekonomike Fatmir Bytyqi dhe ministrja për punë dhe politikë sociale Jovana Trençevska i pritën punëtorët para qeverisë, duke u premtuar se do të përmbushet kërkesa e tyre për rritjen e pagave për 2806 denarë në mënyrë lineare.

“Askush nuk duhet të harrojë se punëtori është në vend të parë. Ne si qeveri po themi se kapitali njerëzor është para se gjithash, ne nuk kemi pasuri të tjera, ju jeni pasuria jonë, prandaj do të bëjmë gjithçka për secilin punëtor pa dallim nëse është nga sektori privat apo publik, që i njëjti të paguhet në mënyrë të denjë”, deklaroi Fatmir Bytyqi, zv/kryeministër për Çështje Ekonomike.

Por edhe pse premtuan se me rebalancin e buxhetit do të parashihet kjo rritje, e njëjta doli se ka qenë mashtrim thonë nga Lidhja e sindikatave të Maqedonisë. Të revoltuar kërkojnë takim urgjent me përfaqësuesit e qeverisë. Nga Sindikatat e pavarur dhe Konfederata e Lidhjes së sindikatave kanë paralajmëruar për nesër protesta masive. Të pakënaqur janë edhe përfaqësuesit e Drejtorisë së librave amë të cilët vazhdojnë të jenë në grevë.

“Nuk mund të presim aq kohë më edhe greva po vazhdon, qytetarët janë të shqetësuar nuk mund të nxjerrin dokumente, duam që kjo punë të zgjidhet sa më shpejtë. Pengesa tani është te Ministria e Financave prandaj duam që aty të protestojmë para ministrisë, që qytetarët të mos presin për dokumente ngaqë tani po afrohet edhe periudha e verës”, pohoi Toni Miloshevski, Sindikata e D. së Librave Amë.

Në lidhje me kërkesat e sindikalistëve Ministri i Financave Fatmir Besimi në një kolumnë të tij thotë:

“Duhet të përcaktojmë një metodologji gjithëpërfshirëse me të cilën do të përshtaten pagat në të gjithë sektorin publik. Në këtë metodologji do të vlerësohet produktiviteti, si dhe ruajtja e standardit (rritja reale e pagave dhe inflacioni). Sipas metodologjisë së përcaktuar, do të destinohen edhe mjete”, shkroi Fatmir Besimi, ministër i Financave.

TV21 pyeti qeverinë se a do t’i pranojnë për bisedime përfaqësuesit e sindikatave dhe a do t’i përgjigjen kërkesave të tyre. Prej atje na thanë se negociatat vazhdojnë. Sapo të caktohet takimi me LSM, opinioni do të njoftohet. Ndryshe protesta nesër nis në orën 14h nga Parku i gruas, do të vazhdojë ka Kuvendi, pastaj te Ministria e Drejtësisë, për të përfunduar te Ministria e Financave.

Continue Reading

Aktuale