Connect with us

Teknologji

Zbulohet ylli i vjetër prej mbi 13 miliardë vitesh

Published

on

Astronomët zbuluan një nga yjet më të vjetër të universit që gjendet 35 mijë vite dritë nga Rruga e Qumështit.

Sipas një artikulli të botuar në Njoftimet Mujore të Shoqërisë Astronomike Mbretërore britanike, teleskopi ”SkyMapper” zbuloi yllin e ri, i varfër nga metalet, i quajtur SMSS J160540.18-144323.1.

Ylli besohet të jetë shfaqur rreth 13,8 miliardë vjet më parë.

 

“Ky yll tepër anemik, i cili duket se është formuar disa qindra miliona vjet pas Bing Bang-ut, ka nivele hekuri 1,5 milionë herë më të ulët se të Diellit”, tha Thomas Nordlander, udhëheqësi i ekipit që bëri zbulimin.

Nordlander tha se përmbajtja e hekurit është e ulët sa “një pikë uji në pishinën olimpike”.

Shkencëtari argumenton se ylli u shfaq pas shpërthimit të një prej yjeve të para të universit tonë dhe këta yje të parë ishin të përbërë vetëm nga hidrogjeni, heliumi dhe litiumi.

Shkencëtarët besojnë se ylli anemik në skajin e Rrugës së Qumështit mund t’i ndihmojë ata të zbulojnë sekretet e universit tonë.

Insajderi

Continue Reading

Teknologji

Çmimi i kriptovalutës Shiba Inu arriti rekord

Published

on

By

Çmimi i kriptovalutës Shiba Inu arriti rekord

Monedha Shiba Inu u rrit në nivele rekord të ri, duke mbyllur një rritje prej mbi 60 milionë për qind gjatë vitit të kaluar.

Kriptomonedha parodi – e cila duket se është frymëzuar nga Dogecoin, një tjetër kriptomonedhë meme – është rritur pothuajse 68.5 për qind gjatë 24 orëve të fundit, sipas coinmarketcap. Ajo ka pakësuar disa nga fitimet e saj që nga momenti kur arriti maksimumin e saj të të gjitha kohërave herët në mëngjes, në kohën e SHBA-së, por mbetet monedha dixhitale e 11-të më e madhe për nga kapitalizimi i tregut.

Tokeni, e cila doli në shitje vitin e kaluar, është rritur afërsisht 183 për qind në shtatë ditët e fundit dhe tani ka një vlerë tregu prej rreth 30 miliardë dollarë, raporton cnn.

Ashtu si Dogecoin, monedha Shiba Inu përmban qenin Shiba Inu si figurë. Kjo rritje meteorike u bë shkaku i investimeve të disa milionerëve, të cilët kanë investuar.

Monedha ka fituar gjithashtu një pjesë të vogël të mbështetësve të famshëm deri te atletët profesionistë.

Në fillim të këtij viti, bashkë-themeluesi i Ethereum, Vitalik Buterin, bëri bujë duke dhuruar monedhë Shiba Inu me vlerë 1 miliard dollarë në një fond të ndihmës për coronavirus në Indi.

Rritja e saj dramatike këtë javë përkon me rritjen e mbështetjes për një peticion Change.org që i kërkon platformës tregtare Robinhood të listojë në faqe monedhën Shiba Inu. Peticioni ka mbledhur deri më tani 334.500 nënshkrime.

Robinhood nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga CNN Business. Kompania në vitin 2018 filloi të zgjerojë ofertat e saj të kriptove përtej Bitcoin dhe Ethereum për të përfshirë monedhat duke përfshirë Litecoin dhe Bitcoin Cash.

Këtë vit, rritja rekorde e Dogecoin ushtroi aq shumë presion mbi sistemet e tregtimit të kriptove të platformës, saqë u thye për një kohë të shkurtër. Ajo tha këtë javë se kriptovalutat përbënin gati 20 për qind të të ardhurave të saj të bazuara në transaksione në tremujorin e tretë, ose rreth 51 milionë dollarë. Kjo është një rritje prej 860 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Monedha Shiba Inu gjithashtu u rrit në fillim të kësaj jave, por humbi disa fitime të fundit pasi CEO i Tesla, Elon Musk – i cili është një adhurues i madh i dogecoin – postoi në Twitter se ai nuk zotëron asnjë monedhë Shiba Inu. Në një postim vijues në Twitter, ai shtoi se ka blerë “Bitcoin, Ethereum & Doge. Kjo është ajo”. Tweetet e Musk kanë lëvizur shpesh tregjet e kriptove.

Monedhat e tjera virtuale të njohura kanë parë gjithashtu rritje shpërthyese. Bitcoin, kriptomonedha më e vlefshme në botë, arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej gati 67 mijë dollarëve për monedhë javën e kaluar, duke kryesuar rekordin e mëparshëm të vendosur në prill.

Çmimi i Bitcoin janë rritur 50 për qind këtë muaj, nga pak më pak se 44 mijë dollarë në fund të shtatorit. Bitcoin aktualisht tregtohet me mbi 58 mijë dollarë.

Continue Reading

Teknologji

Goditje e re për Zuckerberg nga Haugen, zbulohen dokumente të reja

Published

on

Facebook po përballet me një krizë të paprecedentë, ndoshta më e madhja që nga fillimi i tij, pas një sërë zbulimesh nga dëshmitarë të interesit publik që hedhin dritë mbi vendet e shenjta të kompanisë.

Javët e fundit, aksionet e Facebook kanë rënë me rreth 5%, që barazohet me humbje prej miliarda dollarësh. Në të njëjtën kohë, ndërkohë që shumë po flasin edhe për sanksione kundër kompanisë, aksionerët kanë paraqitur një rezolutë për të zvogëluar supremacinë e themeluesit dhe CEO Mark Zuckerberg.

Lëvizja e aksionerëve vjen pas mijëra dokumenteve të ish-punonjëses Francis Haugen, e cila u ankua se kompania vë në radhë të parë fitimet dhe më pas sigurinë e përdoruesve. Marrës i dokumenteve është Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë, i cili pritet të ndërhyjë duke i shtuar “dhimbje koke” të reja administratës.

Të paktën 9 ankesa në Komisionin e Tregut të Kapitalit

Informatorët kanë paraqitur të paktën nëntë ankesa në Komisionin e Letrave me Vlerë, i cili mbikëqyr kompanitë publike si Facebook, duke pretenduar se kompania po mashtronte investitorët duke paraqitur një pamje më rozë, edhe pse e dinte të vërtetën. Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit ka autoritetin për të vendosur gjoba të tepërta për investitorët mashtrues dhe për të vendosur kufizime ndaj drejtuesve të korporatave.

Facebook i mohon akuzat

Megjithatë, Facebook mohon pretendimet e Haugen se Zuckerberg dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë u përpoqën ta diskreditonin atë, duke thënë se ajo nuk ishte eksperte për çështjet për të cilat foli në publik, duke shtuar se miliona dokumente mund të kundërshtojnë dokumentet e brendshme që ata morën nga kompania.

Megjithatë, ekspertët ligjorë thonë për New York Times se akuzat nuk duken të jenë aq të qarta sa në rastet e tjera që agjencia ka marrë.

Zyrtarisht, Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit nuk pranoi të përgjigjet nëse ka nisur një hetim. Edhe një lëvizje e tillë nuk përjashtohet të krijojë një problem për Facebook, duke çuar në depozitat e drejtuesve të lartë dhe duke e detyruar kompaninë të ndajë komunikimet private dhe dokumente të tjera biznesi.

Rregullatorët, nëse përpiqen të fillojnë një betejë ligjore, thirren të bindin gjykatat se drejtuesit e Facebook synonin të fshihnin ose të gënjejnë për problemet me të cilat përballet kompania. Ata gjithashtu do të duhet të provojnë se informacioni i zbuluar nga Haugen ose që doli nga një hetim mund të kishte ndryshuar vendimet e tregtimit apo edhe vendimet e aksionarëve nëse ato do të ishin zbuluar.

Akoma më e vështirë, vlerësojnë ekspertët, do të ishte të mbanin përgjegjësi personalisht drejtuesit e kompanisë. Rregullatorët janë thirrur të provojnë se Zuckerberg ose drejtues të tjerë e dinin në mënyrë eksplicite se Facebook po fshihte ose gënjen për informacione që mund të preknin investitorët. Ekspertët vlerësojnë se do të ketë një hetim, por me një përfundim të pasigurt.

Një zëdhënës i Andy Stone tha se Facebook po bënte zbulime të gjera për Komisionin e Letrave me Vlerë, duke përfshirë besnikërinë e përdoruesve, vlerësimin e llogarive të kopjuara ose të rreme dhe ruajtjen e sigurisë së platformës kundër njerëzve që donin ta përdornin atë për të dëmtuar të tjerët.

Avokatët e Haugen iu drejtuan Komisionit të Tregut të Kapitalit për mbrojtjen që u ofron dëshmitarëve në interes të publikut. Programi daton në vitin 2008, kur viti financiar global i shtyu njerëzit të bënin zbulime për tekstet e gabuara. Chaougken tha se veprimi i tij është për faktin se Facebook ka gënjyer rregullatorët dhe investitorët.

Një nga çështjet për të cilat Facebook është në kolaps është roli i tij në zgjedhjet presidenciale. Mark Zukenberg i tha Kongresit në mars se kompania kishte ndërmarrë hapa për të shkarkuar faqe që synojnë keqinformimin dhe gjuhën e urrejtjes. Në çdo rast, ai mohoi se kompania ka luajtur një rol në promovimin e grupeve ekstremiste dhe përhapjen e dezinformatave.

“Ne bëmë gjithçka që mundëm për të garantuar integritetin e zgjedhjeve. Tani disa thonë se rrjetet sociale po na polarizojnë. Por kjo nuk është e qartë nga pikëpamja e të dhënave apo kërkimeve”, tha ai.

Problem me dokumentet e brendshme

Pretendimet e Zuckerberg bien ndesh me ato të përfshira në dokumentet e brendshme. Sipas raportit, Facebook ndërmori masa për 3% -5% të rasteve të gjuhës së urrejtjes dhe për më pak se 1% të rasteve që promovuan ose nxitën dhunë. Në një eksperiment, studiuesit e kompanisë zbuluan se algoritmet i çonin njerëzit e interesuar për çështje konservatore drejt përmbajtjes që përmbante ide radikale ose polarizuese. Një zyrtar shkroi në një studim se “jo vetëm që nuk bëjmë asgjë për dezinformimin elektoral në komente, por e përforcojmë atë”.

Kompania gjithashtu fshehu informacione për dëmin e bërë nga adoleshentët në Instagram, argumenton Haugen, duke cituar hetimet e brendshme. Ish-punonjësja citon studime të brendshme që tregojnë se Facebook ishte i vetëdijshëm për abuzimin e fëmijëve dhe rolin e tij në nxitjen e dhunës dhe dezinformimit për shëndetin.

Zbulimet kanë ngritur shqetësime tek investitorët, duke përfshirë Julie Goodridge, një menaxhere portofoli në NorthStar Asset Management, e cila, së bashku me Zyrën e Auditorit të Shtetit të Nju Jorkut dhe përfaqësues të tjerë të fondeve të investimeve, ka propozuar një mbledhje të aksionarëve që janë aksioneri i shumicës.

Facebook pritet të luftojë të gjitha veprimet e komitetit të tregut të kapitalit. Ajo tashmë ka grumbulluar një ushtri avokatësh nga kompanitë kryesore shumëkombëshe në Uashington, DC, të specializuar në sigurinë, antitrust, mbrojtjen e konsumatorëve dhe të drejtat civile. Ai tashmë ka përvojë nga betejat e mëparshme gjyqësore.

Continue Reading

Teknologji

Kush janë dy emrat që fshihen pas rrjetit social të Trump?

Published

on

Donald Trump ka njoftuar planet për të nisur një platformë të mediave sociale të quajtur TRUTH Social që do të dalë në fillim të vitit të ardhshëm.

Ish-presidenti, i cili u bllokua nga Facebook dhe Twitter në fillim të këtij viti, thotë se qëllimi i tij është të rivalizojë kompanitë e teknologjisë që i kanë mohuar megafonin që ishte kryesorja për ngritjen e tij.

Ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë ka caktuar dy njerëz të besuar për të drejtuar kompaninë më të re të krijuar, por kush janë ata?

Patrick Francis Orlando, është shefi ekzekutiv i SPAC (kompani blerjesh me qëllim të veçantë) që ndihmoi ish-Presidentin Donald Trump të bënte publike kompaninë e tij të medias dhe teknologjisë dhe është gjithashtu shefi i financave të një firme misterioze me zyra në Wuhan.

49-vjeçari, drejton dy SPAC, të njohura edhe si kompani të kontrollit të bardhë, që synojnë t’i bëjnë kompanitë private të dalin publike përmes bashkimeve dhe blerjeve.

Njëra është Digital World Acquisition Corp (DWAC), ku Orlando është shefi ekzekutiv e cila tronditi Wall Street në fillim të kësaj jave kur njoftoi bashkimin e saj me Trump Media and Technology Group, duke rritur aksionet me afro 1000 për qind.

Ndërkohë, shefi i financave i DWAC është një anëtar i Kongresit të Brazilit dhe princ i vetëshpallur që dëshiron të rikthimin e monarkisë i njohur me emrin Luiz Philippe de Orleans e Braganca.

Përpara se të bëhej një monark jozyrtar në Amerikën Latine, Philippe mori masterin nga universiteti “Stanford” dhe punoi në një bankë investimesh në Nju Jork.

Philippe është shprehur se ashtu si presidenti Trump, beson në tregtinë e drejtë dhe të ekuilibruar dypalëshe, duke investuar në mbrojtje dhe duke mbajtur kufij të fortë”.

Continue Reading

Aktuale