Connect with us

Teknologji

E keni menduar se edhe truri mund të komandohet përmes telefonit?

Published

on

Një ekip shkencëtarësh në Kore dhe Shtetet e Bashkuara kanë shpikur një pajisje që mund të kontrollojë qarqet nervore duke përdorur një implant të vogël të trurit, të kontrolluar nga një smartfon.

Studiuesit, të cilët botuan studimin në revistën ‘Nature Biomedical Engineering’, besojnë se pajisja mund të përshpejtojë përpjekjet për të zbuluar sëmundjet e trurit si Parkinson, Alzheimer’s, varësia, depresioni dhe dhimbja, transmeton lajmi.net.

Pajisja, duke përdorur bobina të zëvendësueshem dhe energji të Bluetooth, mund të synojë neurone specifike me interes duke përdorur medikament dhe dritë për periudha të zgjatura.

“Pajisja nervore pa tel mundëson neuromodilimin kronik kimik dhe optik, gjë që nuk është arritur më parë”, deklaroi autori kryesor Raza Qazi.

Kjo punë u mbështet nga grantet nga Fondacioni Kombëtar i Kërkimit të Koresë, Instituti Kombëtar i Shëndetit i SHBA-së, Instituti Kombëtar për Abuzimin e Drogës dhe Profesoriati i Mallinckrodt. 

Continue Reading

Teknologji

Gomat pa ajër për makinat, tani më pranë realitetit

Published

on

Pas shumë hipotezash s spekulimesh, gomat e makinave pa ajër të ngjeshur duket se po bëhen realitet. Industria thotë se prej vitit 2024 ato do të nisin të përdoren nga shoferët, dhe ndoshta do të jenë më të mira edhe për ambjentin.

Pas disa vitesh pritjeje e testimesh, gomat pa ajër premtojnë t’u japin shoferëve një eksperiencë drejtimi pa probleme. Por me masën e ekzagjeruar të marketingut të ditëve të sotme, a do të jetë kjo e vërtetë?

Industria e automobilëve është duke vrapuar me të katërta drejt teknologjive të reja në të gjitha fushat, që prej emetimeve të karbonit deri te drejtimi autonom i automjeteve.

Por tashmë duket se po arrijmë te gomat e paçpueshme.

Uptis është një prej prototipeve të gomave pa ajër, që rrethon një rrotë alumini dhe përbëhet prej plastike të përforcuar me fibra xhami, të njohura si GFRP. Gjurma e konsumit të gomës do të jetë e njëjtë me ato që jemi mësuar të shohim deri tani, por pjesët anësore do të jenë ndryshe, dhe të hapura.

Kjo pasi siç e thotë dhe emri i saj, nuk do të ketë ajër brenda, por përsëri gomë.

Pneumatikët pa ajër janë me provë shpimi pasi mund të kalojnë mbi gozhdë, xhama apo çdo gjë tjetër, prandaj nëse rezultojnë të suksesshme, ato do të mbeten gjatë.

Continue Reading

Teknologji

Facebook njofton 10.000 vende pune në BE për të ndërtuar “metaverse”

Published

on

By

FACEBOOK PLANIFIKON TË PUNËSOJË 10.000 PUNËTORË NË BE

Facebook thotë se planifikon të punësojë 10.000 punëtorë në Bashkimin Evropian gjatë pesë viteve të ardhshme për të punuar në një platformë të re kompjuterike.

Kompania tha në një postim në blog të dielën se ata punëtorë me aftësi të larta do të ndihmojnë në ndërtimin e “metaverse”, një nocion futuristik për lidhjen e njerëzve në internet që përfshin realitetin virtual.

Facebook thotë se do ta bëjë ndërveprimin online “shumë më afër përvojës së bashkëveprimit personal”.

“Metaverse ka potencialin për të ndihmuar në zhbllokimin e aksesit në mundësi të reja krijuese, sociale dhe ekonomike dhe evropianët do ta formojnë atë që në fillim,” tha gjiganti i teknologjisë në blogun e tij,njofton euronews.albania.

“Ky investim është një votë besimi në fuqinë e industrisë evropiane të teknologjisë dhe potencialin e talenteve evropiane të teknologjisë”, u theksua më tej në njoftim.

Çfarë është metaverse?

Termi përcakton një hapësirë kibernetike paralele me realitetin fizik, ku një bashkësi njerëzish mund të ndërveprojnë në formën e avatarëve.

Koncepti u krijua nga autori Neal Stephenson në romanin e trillimeve shkencore të vitit 1992 “Përplasja e borës”. I referohet shkrirjes së realitetit fizik, të shtuar dhe virtual në një hapësirë të përbashkët online.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk tejkalon Jeff Bezos, bëhet njeriu më i pasur në botë

Published

on

Pasuria neto e Elon Musk ka tejkaluar shifrën e 230 miliardë dollarëve duke e bërë atë njeriun më të pasur në planet. Aksionet në SpaxeX u rritën me 33 përqind dhe u shitën për më shumë se 100 miliardë dollarë.

CEO i Tesla-s tani ka tejkaluar themeluesin e Amazon-it, Jeff Bezos. Musk pa pasurinë e tij dhe kompanisë së tij SpaceX të lulëzonte pas një shitjeje të aksioneve në SpaceX më 8 tetor me vlerë 100 miliardë dollarë.

Që nga prilli, pasuria e tij është rritur me rreth 60 miliardë dollarë, dhe sipas Bloomberg, vetëm marrëveshja me SpaceX shtoi 11 miliardë dollarë në pasurinë neto të Musk. /abcnews.al/

Continue Reading

Aktuale