Connect with us

Kosovë

A do të eskalojë situata Kosovë-Maqedoni e Veriut, Bekteshi i kundërpërgjigjet Shalës

Published

on

Ministria e Ekonomisë e Maqedonisë së Veriut përmes një komunikate i është përgjigjur Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës pas një letre paralajmëruese se po shqyrtohen masa reciprociteti, në rast se nuk hiqen barrierat për disa produkte kosovare.

Në letrën e Ministrisë së Ekonomisë bëhet e ditur se Agjensia për Ushqim dhe Veterinari që në muajin qershor i ka informuar autoritetet e Kosovës se aktet e reja ligjore janë sjellë në përputhje me rregullativën Evropiane.

“Agjencia është Trup e licensuar në përputhje me standartet Evropiane dhe të njëjtat standarte i zbaton në mënyrë joselektive gjatë importit të mallrave në RMV. Rregullorja në fjalë është harmonizuar me Rregulloren e Komisionit Evropian të 12 marsit të vitit 2010. Në bazë të kësaj rregulloreje Republika e Kosovës nuk është e shënuar për importin e lejuar të akuakulturës dhe në përputhje me rrethanat kjo është shënuar edhe në legjislacionin tonë”, thuhet në komunikatën e Ministrisë së Ekonomisë.

Megjithatë, nga kjo ministri thonë se ata do t’i përgjigjen kërkesës së Kosovës për të gjetur një zgjidhje.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka kërkuar nga homologu i tij që të veproj, ndryshe do të merren masa reciprociteti.

“Sot i kam dërguar letër ministrit të Ekonomisë të Maqedonisë së Veriut, z.Kreshnik Bekteshi dhe i kam kërkuar që sa më shpejt të largohen barrierat të cilat i ka vendosur ky shtet ndaj produkteve kosovare. Ndryshe ne do të shqyrtojmë masa reciprociteti për të gjitha prodhimet e Maqedonisë së Veriut që eksportohen në Kosovë”, është shprehur ai.

Continue Reading

Kosovë

Policia jep detaje për aksionin në veri, gjeti laborator për kultivimin e kanabisit

Published

on

Policia e Kosovës pas hetimeve paraprake, sot ka parashtruar kërkesë për urdhër-kontroll në organet e drejtësisë për kontrollin e një objekti pronë e të dyshuarit G.J., në Leshak të Leposavicit, pasi në objekt dyshohej se kultivohej bima e kanabisit.

Sipas Policisë, pas marrjes së këtij urdhri, sot rreth orës 10:10, gjatë realizimit të kontrollit të objektit, në dy kate të tij, janë gjetur pajisje për kultivimin e kanabisit me vlerë qindra-mijëra euro.

“Laboratori ishte i pajisur mirë dhe ishte në gjendje të gatshme për të filluar mbjellja e bimëve të kanabisit, pra aty mungonin vetëm bimët, pasi gjithçka tjetër ishte e gatshme. Në konsultim me prokuroren ka filluar sekuestrimi i pajisjeve që janë gjetur në atë ndërtesë.

I dyshuari gjendet në arrati, kurse policia do të vazhdojë me hetimin dhe kompletimin e rastit”, thuhet në njoftimin e policisë.

Continue Reading

Kosovë

Avioni me shqiptarë bën ulje emergjente sapo niset

Published

on

Një avion që u nis sot me linjën Prishtinë-Shtutgart u kthye në pistë pas 30 minutave që u ngrit në ajër.

Mësohet se avioni kishte një defekt teknik dhe ka bërë uljen e menjëhershme.

Sipas dëshmive, disa pasagjerëve brenda në avion i kishte rënë në fikët./Abcnews.al/

Continue Reading

Kosovë

SHBA e ndihmon Kosovën me 236,7 milionë dollarë: Do të investohen në energji

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se Bordi i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) i SHBA-së, ka miratuar marrëveshjen Kompaktit prej 236,7 milionë dollarësh.

Kurti përmes një postimi në Twitter ka thënë se ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë, përcjell Kallxo.com.

“Ky është investimi më i madh energjetik në Kosovë deri më sot. Do të ndihmojë në vendosjen e themeleve për tranzicionin tonë të drejtë të energjisë. Falënderime të veçanta për të dy ekipet tona për punën e shkëlqyer”, tha ai.

Qeveria e Kosovës në bashkëfinancim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës synon të investojë në bateri për ruajtjen e energjisë që do të shfrytëzohet nga KOSTT-i, në rastet e rënies së njësive të termocentraleve për balancim të sistemit të energjisë.Programi Kompakt do të jetë në vlerë prej 234 milionë dollarëve dhe do të përfshijë dy projekte: rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet të lartë mbi 200 Mëh) dhe zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë.

Continue Reading

Aktuale