Connect with us

Lajme

PTHP zbulon arsyen e arrestimit të ish drejtorit të Regjistrit Qendror, Popovski

Published

on

Prokuroria Themelore Publik Shkup mori Urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër pesë personave, nga ku një është keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimeve, ndërsa katër të tjerët dyshohen për ndihmë gjatë kryerjes së kësaj vepre penale.

“Në periudhën nga 16.12.2014 deri në vitin 29.05.2017, i dyshuari i parë si ushtrues detyre drejtor i Regjistrit Qendror, ka tejkaluar kufijtë e autorizimit të tij, dhe me gojë ka dhënë urdhër që një e punësuar të evidentohet se është në punë në mënyrë të rregullt në listat mujore që i ka përgatitur Reparti për resurse njerëzore, edhe pse ka qenë i vetëdijshëm gjithë kohës se punëtorja nuk do të jetë në punë, por do të angazhohet për aktivitete partiake për një parti politike”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Themelore Publike.

Nga PTHP shtojnë se kjo listë është dorëzuar në Repartin për punë financiare dhe punëtorja ka marrë pagë dhe kontribute të pagës, me çka, siç cekin nga PTHP, është dëmtuar buxheti i institucionit.

“Katër të punësuarit e tjerë, nga ku tre persona janë nga Reparti për resurse njerëzore në Regjistrin Qendror dhe një person përgjegjës për punën e Zyrës rajonale të regjistrit Shkup, dyshohen se me vetëdije kanë ndihmuar drejtorin në kryerjen e veprës penale”, thuhet në njoftimi e Prokurorisë.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale