Connect with us

Spektakël dhe Yje

‘Boom’ lëvizjesh në mediat shqiptare, ja emrat e njohur që do lënë ose do ndryshojnë ekranet

Published

on

Një merkato e vërtetë televizive mund të quhet pa frikë kjo periudhë për ekranet dhe prezantuesit shqiptarë. Kur na ndan edhe 1 muaj nga nisja e sezonit të vjeshtës, shumë lëvizje janë mësuar dhe janë zyrtarizuar në media e deri më tani plot 8 prezantues janë larguar nga një ekran në tjetrin apo kanë zgjedhur të heqin dorë nga televizioni.

Kjo maratonë lëvizjesh ka nisur që në ditët e para të verës, fillimisht me zëra të pakonfirmuar e në kuadrin e thashethemeve në redaksitë e lajmeve. Dikush zë ‘vendin’ e dikujt, e një program ndërron ‘shtëpi’, deri në nisje të sezonit, me gjasë ditët do të jenë të mbushura me lajme të tilla.

Më poshtë po listojmë të rejat më të fundit lidhur me vendimet që kanë marrë emrat e njohur të ekranit lidhur me karrierën e tyre në televizion.

1- Ilda Bejleri- Sherri i kushton 11 vite Digitalb, e pret Top Channel

Një ndër lëvizjet e bijshme të këtij sezoni ka qenë padyshim ajo e gazetares sportive Ilda Bejleri. Pas 11 vitesh, duket se përplasja me Dritan Shakohoxhën, i ka kushtuar largimin nga Supersport Ildës, e cila ka gjetur menjëherë një shtëpi të re televizive. Në sezonin e ri është konfirmuar se Ilda do të shfaqet në Top Channel dhe dy programet që përfliten për të janë: “Procesi Sportiv” dhe “E Diell”.

2- Sokol Balla- Kaq e pati Vizion Plus, tani në News 24

Merkatoja e ka prekur edhe këtë vit gazetarin politik Sokol Balla. Pas ‘Real Story” në Vizion Plus, Balla mësohet se ka nënshkruan një kontratë me News 24 dhe sipas CNA.al, gazetari do të marrë në duar drejtimin e News 24 dhe të një emisioni politik aty.

3- Dajana Shabani: Lamtumirë karrierës, zgjedh dashurinë!

Prezantuesja e njohur e Ora News ka vendosur të heqë dorë nga ekrani. Pas 2 sezoneve në drejtimin e mëngjesit dhe emisionit “Ditë e Re”, Dajana ka vendosur të largohet jo vetëm nga ekrani i televizionit informativ por edhe nga Shqipëria. Thuhet se prezantuesja do të ndjekë zemrën dhe do të nisë një jetë të re pranë partnerit të saj, boksierit Kamer Maloku që jeton në Gjermani.

4- Kelvi Kadilli: Nga Top Channel në Ora News

Kelvi u mor me bujë në Top Channel, por duket se gjërat nuk shkruan sipas pritshmërive të prezantuesit. Pas bashkëprezantimit të emisionit “Pop Culture”, Kelvi u largua nga Top-i për të nisur një emision të ri në Ora News. Ai së bashku me Arjola Shehun kanë marrë në dorë mëngjeset e RTV Ora.

5- Brunilda Lahe- Pritje të ëmbël larg ekranit

Brunilda Lahe ka zgjedhur që pas 4 vitesh të shkëputet nga ekrani i Tring dhe të lërë emisionin e saj “My Living” për një moment të rëndësishëm të jetës së saj, siç është shtatzënia. Prezantuesja është në muajt e parë të pritjes së ëmbël dhe së shpejti do të sjellë në jetë një vajzë. Ka qenë pikërisht kjo arsyeja që e shtyu Brunildën të marrë kohë për veten dhe të largohet nga ekrani, deri në një moment të dytë.

6- Arber Çepani- Lë mëngjesin në RTSH, po tani…

Arbër Çepani ka mbyllur një eksperincë të rëndësishme e të suksesshme 3-vjeçare në ekranin e e RTSH-së, ku bashkëprezantonte emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri”. Pas këtij angazhimi, Çepani ka thënë se do ta shohin në projekte të reja pa specifikuar llojin, formatin apo televizionin ku do të shfaqet.

7- Arjola Shehu- Pas pushimit, nga dreka në mëngjes

Moderatoja ka konfirmuar tashmë vendin e saj në sezonin e ardhshëm. Pas mbylljes së emisionit “Për drekë me mua” në Tv Klan, Arjola pati një periudhë pauze nga televizioni dhe tashmë ka nënshkruar kontratën e saj me Ora News, ku do të bashkëprezantojë me Kelvi Kadillin emisionin e mëngjesit në këtë televizion.

8- Albana Osmani- Pakënaqësitë e lënë jashtë ekranit

Albana Osmani ka zgjehdur të largohet nga Top Channel pas disa sezonesh që mbeti e paangazhuar në emisionet e këtij televizioni. Pakënaqësitë dhe përplasjet me drejtuesit e shtyn prezantuesen shtatlartë të heqë dorë nga televizioni, duke mos sqaruar se çfarë ka ndërmend të bëjë me të ardhmen e saj televizive./BORDO

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Aktori i parë që do të xhirojë një film në hapësirë, Tom Cruise hyn në histori!

Published

on

By

Aktori i parë që do të xhirojë një film në hapësirë, Tom Cruise hyn në histori!

Aktori i njohur Tom Cruise do të bashkëpunojë me regjisorin Doug Lyman për një projekt të ri në hapësirë.

60-vjeçari filloi përgatitjen e projektit pak para pandemisë. Sipas mediave amerikane, ai dhe regjisori kontaktuan me ‘Universal Filmed Entertainment Group’ (UFEG) për të paraqitur idenë e tyre për një raketë që do ta dërgonte aktorin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Pjesa më e madhe e filmit do të xhirohet në Tokë dhe më pas personazhi duhet të ngjitet në hapësirë. Nëse kërkesa për filmin në hapësirë miratohet, Tom Cruise do të jetë aktori i parë në histori që xhiron një film në hapësirë.

Rikujtojmë se “Top Gun: Maverick” fitoi një sukses të jashtëzakonshëm. “Top Gun: Maverick”, vazhdim i filmit të vitit 1986, përsëri me Tom Cruise, pas shfaqjes së premierës në Kanë, mblodhi 124 milionë dollarë në fund të javës së Memorial Day, debutimi më i mirë i karrierës 40-vjeçare të aktorit. Filmi, me regji të Joseph Kosinski, bëri që të zbresë në vendin e dytë “Doctor Strange”, me Benedict Cumberbatch, i cili në fundjavën e katërt në kinema fitoi 16.4 milionë dollarë duke prekur një total prej 371 milionë dollarësh.

Në vendin e tretë debutimi i filmit të ri të animuar nga shekulli 20, “Bob’s Burgers The Film”, me 12.6 milionë dollarë. Ndërkaq, me më shumë se tre dekada i lidhur me Hollywoodin, Tom Cruise, është një nga aktorët me fitimet më të larta në botë. Falë pjesëmarrjes së tij në filma të tillë si “Top Gun”, “Jerry Maguire”, “Born on the Fourth of July”, “Interview with the Vampire”, “Mission Impossible” dhe “Thomas Cruise Mapother IV” është një nga aktorët më të njohur sot.

Megjithëse lindi në Syracuse, New York, familja e tij emigroi në Kanada dhe ndërsa studionte në shkollën publike “Robert Hopkins”, Tom u interesua për aktrim. Cruise është një nga aktorët më të paguar në industri me një vlerë neto të vlerësuar prej 600,000,000 dollarë.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Rina nuk e lë askënd indiferent me pozën nga shtrati

Published

on

By

Rina nuk e lë askënd indiferent me pozën nga shtrati

Rina Balaj ka qenë mjaft aktive në javët e fundit duke sjellë imazhe që nuk e lënë askënd indiferent.

Pozat me bikini nga pushimet kanë vënë në pah hiret e këngëtares duke marrë dhjetëra mijëra pëlqime nga fansat e saj të shumtë.

Ajo nuk ka rreshtuar së publikuar edhe të tjera fotografi këtë fundjavë për të ngacmuar sërish imagjinatën.

(Foto: Instagram/isyourgirlrina)

Gjatë të dielës, Rina ka pozuar nga shtrati e veshur me të brendshme me ngjyrë të kuqe.

“Karmin i kuq, petale trëndafili, zemërthyerje.. Unë isha Marilyn Monroe e tij”, është përshkrimi i kësaj fotografie.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Luana Vjollca blen shtëpi luksoze në Kosovë

Published

on

By

Luana Vjollca blen shtëpi luksoze në Kosovë

Këngëtarja dhe moderatorja e njohur, Luana Vjollca, është bërë me shtëpi në Kosovë.
Ajo është bërë pronare e një shtëpie në fshatin Makresh.

Lajmin e zbuloi vetë Luana, përmes një postimi në ‘Instagram’ ku u shpreh tejet e entuziazmuar për shtëpinë e re.

Luana shtëpinë e saj e zgjodhi në një zonë malore.

“U bëra me shtëpi në Kosovën time. Zgjodha ta kem në një zonë malore, me ajër të pastër, për të shijuar borën e malet e bukura të Kosovës sa herë që kam nevojë të shkëputem nga smogu i qytetit!”, shkroi ajo.

Continue Reading

Aktuale