Connect with us

Shëndeti

Sëmundjet mendore: Vitamina e trurit që zëvendëson ilaçet, pse psikiatrit e fshehin

Published

on

Vitamina B3 (niacin) është provuar shkencërisht se është e efektshme kundër psikozës, e megjithatë psikiatrit pak e përdorin, edhe pse efekti i saj dihet prej 50 vitesh

Nga Andrew W. Saul
Kryeredaktori i Mjekësisë Orthomoleculare

Vitamina B3, e njohur ndryshe si Niacin ose acid nikotinik, është një komponim organik i tretshëm në ujë, me formulë C6H5NO2.

Emri “Niacin” rrjedh nga acid nikotine + vitamin. Ajo është e njohur edhe si (acid nikotine) dhe ka 2 forma të tjera, niacinamide (nikotinamid) dhe inositol hexanicotinate, të cilat kanë efekte të ndryshme nga Niacin.

Vitamina B3 ëshë e nevojshme për trupin e njeriut.

Ajo ndihmon në konvertimin e ushqimit në glukozë, prodhon energji, prodhon makromolekula, duke përfshirë acidet yndyrore. Riparon ADN dhe largon stresin…

POR, në vijim, do t’ju flasim për rolin madhor të niacinës apo vitaminës B3, për trajtimin e sëmundjeve mendore e sidomos, skizofrenisë.

Sa më poshtë, vjen një referencë profesionale nga Andrew W. Saul kryeredaktori i revistës amerikane prestigjioze Mjekësia Orthomoleculare, të transmetuar në blogun e wordpress-it psikolog1, ku flitet rreth një libri të famshëm se si janë përmbysur sëmundjet mendore me vitaminën B3, të shkruar nga Dr. Abram Hoffer (shkrimi origjinal gjendet në sajtin amerikan: doctoryourself.com).

EKSPERIMENTE DIREKT ME PACIENTE
Vitamina B3 (niacin) është provuar shkencërisht se është e efektshme kundër psikozës, e megjithatë psikiatrit pak e përdorin gjerësisht, edhe efekti i saj dihet prej 50 vitesh.

Në vitin 1952, Abram Hoffer, Phd. në mjekësi, sapo kishte mbaruar praktikën mjekësore në psikiatri.

Ai provoi me eksperimentet e tij të kontrolluara me placebo, të llojit double-blind, se vitamina B3 mund të shërojë skizofreninë.

Çdokush do kishte menduar se psikiatrit do të kishin bërë të pamundurën për të përsëritur eksperimentin e tij dhe të kolegut, Humphrey Osmond.

Por, në psikiatrinë moderne, niacina dhe skizofrenia janë mënjanuar në një qoshe, larg shikimit.

Pacientët, të trajtuar deri në nënshtrim me qetësues apo me Prozak për në botën e çudirave, janë apatikë ose të pastrehë, çka e bën pothuaj të pamundur që të marrin vitamina. Skizofrenikët në institucione kanë ushqyerje disi më të mirë.

Vitaminat nuk përdoren, sepse, të gjithë “e dinë”, se vitaminat nuk i shërojnë sëmundjet “e vërteta”.

Por mjeku Hoffer kundërshton.

Për gjysëm shekulli ai ka kundërshtuar.

Kundërshtimi i tij kryesor ka qenë: sëmundja, përfshirë sëmundjen mendore, nuk shkaktohet nga mungesa e ilaçeve.

Por shumë lloj sëmundjesh, sidomos sëmundjet mendore, mund të shkaktohen nga mungesa e vitaminave.

Kjo ka kuptim, dhe eksperimentet e kanë mbështetur.

Libri i Hofferit “Vitamina B3 dhe skizofrenia” e provon këtë.

LIDHJA MENDJE-USHQIM, SHËRIMI ME NIACIN
Personalisht, duhet ta kisha vënë re lidhjen mes ushqyerjes dhe mendjes, gjatë netëve të gjata pa gjumë në universitet, gjatë të cilave haja me shumicë ëmbëlsira.

Nuk isha psikotik, por gjithsesi mendjen e kisha të çoroditur nga sheqeri, ushqimi fast-food dhe adrenalina të cilat më mbanin zgjuar deri në 3 të natës.

Humorin e kisha përtokë, mendjen të axhituar, nuk flija dot, nuk më zinte vendi dhe nuk buzëqeshja.

As më shkonte mendja kurrë se ushqyerja mund të ishte shkaku.

Sepse, me shumë kujdes na e kanë ngulitur në mendje se janë ilaçet që shërojnë dhe jo dieta.

Aq më tepër jo vitaminat sintetike!

Por e vërteta do të dalë!

Tre vjet më vonë, pashë për herë të parë se si niacina ndihmoi një person.

Ishte një rast klinik tipik, i diagnostikuar saktë, i pashërueshëm.

Ishte skizofrenik në një spital psikiatrik.

Por sigurisht niacinën nuk e piu në spital.

Atje nuk jepen vitamina.

Jo, prindërit e pacientit ishin kaq të dëshpëruar, sa ishin gati të provonin gjithshka, edhe nutricionin.

Ndoshta sepse djali i tyre ishte kaq i dhunshëm, saqë e dëbuan nga azili dhe e nisën tek prindërit.

Një ditë të bukur, nëna dhe babai i tij arritën ta bindin të pijë 3,000 mg niacin dhe 10,000 mg vitamin C.

Fillimisht një i pagjumë kronik, ai reagoi duke fjetur 18 orë rresht natën e parë dhe duke u sjellë plotësisht normal brenda disa ditëve.

E kisha njohur më parë, dhe e pashë pas marrjes së vitaminave.

Kisha folur me prindërit e tij rregullisht.

Ky përmirësim ishte i mahnitshëm.

Ca kohë më vonë, provova niacinën që të shikoja nëse më ndikonte në pagjumësinë time.

Zbulova se funksiononte, madje në dozë të vogël, e shumta 100 mg.

Po të pija më shumë më skuqeshin faqet.

Më vonë zbulova se po të haja fast food ose sheqer në sasi të konsiderueshme, mund të pija 500 mg a më shumë vitamin B3 pa pasur skuqje, pa pasur efekte anësore, me një mendje të qetësuar.

CFARË I BËN NIACINA TRUPIT DHE MENDJES
Në librin e vet “Vitamina B3 dhe Skizofrenia”, Dr. Hoffer e shpjegon kështu:

1) Në përgjithësi, sa më i sëmurë të jesh, aq më shumë niacin mund të pish pa pasur efekte anësore. Pra, nëse ke nevojë për niacinën, trupi do e përthithë mirë. Ku shkon? Një pjesë e mirë e saj përdoret për të prodhuar enzimën NAD.

2) Niacina vepron si anti-histaminik. Shumë persona me sjellje psikotike vuajnë nga alergjitë cerebrale. U duhet më shumë niacinë për të përballuar alergjitë. Ata duhet të ndërpresin së piri ushqimet ndaj të cilave kanë ndjeshmëri, kryesoret ndër to: fast-fudet dhe sheqerin.

3) Është një substancë që gjendet me shumicë tek skizofrenikët. Ky është adrenokromi. Adrenokromi është adrenalinë e oksiduar dhe ka efekt të ngjashëm me drogën LSD në trup. Adrenokromi mund të shpjegojë sjelljen e skizofrenikëve. Niacina ndihmon që trupi të prodhojë më pak adrenokrom.

Dr. Hoffer ka trajtuar me mijëra pacientë për rreth 50 vite. Eksperienca e tij ka qenë gjithmonë po ajo: vitamina B3 ndihmon të sëmurët me skizofreni.

SHËNIM: Ushqime shumë të pasura me vitaminë B3 janë mëlçitë, mishi, kurse me vitaminë C, janë limoni, kivi, portokallja, domatja, speci etj (shihni listën e ushqimeve bashkangjitur)

Libri i Hofferit: Vitamin B-3 and Schizophrenia: Discovery, Recovery, Controversy by Abram Hoffer, MD. Quarry Press, Kingston, Ontario Canada (1998) ISBN 1-55082-079-6

USHQIME TË PASURA ME NIACIN – VITAMIN B3
– Mëlçitë.

– Pulat.

– Gjeli i detit.

– Arrat.

– Bishtajoret.

– Misri.

– Gruri i plotë.

– Qumështi, djathi.

– Peshku-ton, salmon.

– Spinaqi, sallata jeshile, lakërishta.

– Fara luledielli.

– Bathët.

– Vezët.

– Domatet.

– Patatja e ëmbël.

– Karrota.

– Avokado.

– Kikirikët/gjalpi i kikirikëve.

– Kërpudhat shiitake.

– Salcë soje.

EFEKTET TRAJTUESE Të VITAMINëS B3
– Funksionin normal të sistemit nervor.

– Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

– Zvogëlon incidencën e astmës.

– Parandalon sëmundjen Alzheimer.

– Mirmbajtjen e lëkurës dhe mukozës.

– Funksionet normale psikologjike.

– Redukton lodhjen.

– Zvogëlon rrezikun e kancerit të gojës dhe fytit.

– Zvogëlon simptomat e Diabetit.

– Ul nivelin e kolesterolit të lartë.

– Parandalon atherosclerosis.

– Ruan mëlçinë nga dëmtimet.

– Ruan lëkurën, largon puçrrat e rinisë dhe lebrën.

– Mbron sistemin nervor.

Shkaku kryesor i mungesës së vitaminës B3 është kequshqyerja dhe alkoolizmi kronik.

MUNGESA E VITAMINËS B3 MUND TË SHKAKTOJË
– Lodhje.

– Të vjella.

– Plagë dhe skuqje të lëkurës.

– Depression, stress.

– Ulçëra të gojës.

– Diarre.

– Dermatit.

– Sëmundje psikike.

– Sëmundje të lëkurës.

– Vështirësi në tretje, amnezi.

– Sëmundjen Hartnup.

 

 

 

BURIMI: Super Shendeti

Continue Reading

Shëndeti

5 këshilla për rregullimin natyral të sheqerit në gjak

Published

on

By

5 këshilla për rregullimin natyral të sheqerit në gjak

Sheqeri i lartë i gjakut, i njohur gjithashtu si hiperglicemia, zakonisht lidhet me diabetin dhe para-diabetin (ku sheqeri në gjak është i lartë, por jo aq i lartë sa të etiketohet si diabeti) dhe nëse nuk trajtohet, mund të shfaqen probleme serioze shëndetësore.

Menaxhimi i sheqerit në gjak është çelësi për mirëqenien tuaj të përgjithshme dhe tani ka pesë mënyra për ta mbajtur natyrshëm nën kontroll.

“Nëse sheqeri në gjak është shumë i ulët, mund t’ju duhet të rrisni burimet e glukozës në dietën tuaj ose mund të ketë një arsye pse trupi juaj ka nevojë për më shumë energji. “Nëse sheqeri në gjak është shumë i lartë, mund t’ju duhet të reduktoni burimet e sheqerit në dietën tuaj, ose mund të ketë një problem, siç është rezistenca ndaj insulinës, që e pengon trupin tuaj të përdorë glukozën për energji,” thotë Shawn Marchese, një. mjek i licencuar, infermier në Qendrën Mesothelioma, i cili ka mbi 15 vjet përvojë të drejtpërdrejtë të kujdesit ndaj pacientit dhe prova të shumta klinike onkologjike nën brezin e tij.

Me ndihmën e këtyre 5 mënyrave mund të rregulloni sheqerin në gjak.

Ushtrime të rregullta
“Për shkak se trupi juaj përdor glukozën për energji, stërvitja e rregullt është një nga mënyrat më të mira për të mbajtur nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak”, thotë Marchese.

Aktivitete të tilla si ecja, ngritja e peshave, çiklizmi ose noti përdorin sheqerin në gjak për të gjeneruar energjinë e nevojshme për kontraktimet e muskujve. Këto aktivitete e bëjnë trupin tuaj më të ndjeshëm ndaj insulinës dhe ndihmojnë më tej me kontrollin e peshës, gjë që mund të mbajë në mënyrë të ngjashme sheqerin në gjak të qëndrueshëm.

Rritni marrjen e fibrave
“Fibrat ngadalësojnë shkallën e përthithjes së sheqerit dhe tretjen e karbohidrateve. Kjo zvogëlon rrezikun e një rritje të papritur të sheqerit në gjak pas një vakt. Rritja graduale e sheqerit në gjak i lejon trupit tuaj më shumë kohë për t’iu përgjigjur insulinës. Domethënë, vetëm forma e tretshme e fibrave ndikon pozitivisht në menaxhimin e sheqerit në gjak”, pohon eksperti.

Ju mund të rrisni marrjen e fibrave të tretshme dhe të përmirësoni menaxhimin e sheqerit në gjak duke ngrënë më shumë fruta, perime, bishtajore dhe drithëra. Rekomandimi ditor për fibra është rreth 14 gram për 1000 kalori.

Hani porcione më të vogla
“Vaktet e mëdha priren të shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak”, thotë Marchese.

Gjithashtu mund ta bëjë më të vështirë për trupin tuaj të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak pas një vakti. Pjesët më të vogla promovojnë gjithashtu një peshë të shëndetshme dhe reduktojnë rrezikun e diabetit të tipit 2. Mund të siguroheni që të hani më pak duke matur ose peshuar përbërësit kur gatuani në shtëpi, duke përdorur pjata më të vogla ose duke ngrënë më ngadalë. Provoni të shtoni ushqime të shëndetshme midis vakteve nëse jeni të uritur.

Shkurtoni karbohidratet
“Karbohidratet ndikojnë në sheqerin në gjak më shumë se shumica e ushqimeve të tjera dhe mund të ulin efektivitetin e insulinës. Ngrënia e shumë karbohidrateve e përmbyt gjakun tuaj me nivele të larta të glukozës dhe mund të kufizojë aftësinë e trupit tuaj për t’u rikuperuar në nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak. “Përmbajtja e ulët e karbohidrateve zvogëlon rrezikun e rritjes së sheqerit në gjak dhe rezistencës ndaj insulinës, duke reduktuar kështu rrezikun e diabetit të tipit 2”, thotë Marchese.

Shmangni bukën e përpunuar ose të rafinuar, niseshtenë dhe makaronat dhe jepni përparësi drithërave në dietën tuaj.

Shtoni ushqime probiotike në dietën tuaj
Probiotikët janë ushqime që nxisin rritjen e baktereve të shëndetshme në sistemin tretës. Këto ushqime përmirësojnë gjithashtu rregullimin e sheqerit në gjak dhe mund të ulin HbA1c, një tregues i rezistencës ndaj insulinës dhe prediabetit.

“Kërkoni mënyra për të shtuar ushqime të pasura me probiotikë në dietën tuaj përmes disa kosit, djathrave dhe lakër turshi”, përfundon Marchese.

Continue Reading

Shëndeti

Teknika e re ‘pioniere’ që mund të dallojë kancerin e syrit – i duhet ‘më pak se një sekondë’

Published

on

By

Pengesa më e madhe për përmirësimin e shkallës së mbijetesës së kancerit është vonesa në zbulimin.

Fatmirësisht, përparimet e teknologjisë po ndihmojnë për të ngushtuar hendekun midis zbulimit dhe diagnostikimit.

Studiuesit kanë zhvilluar një pajisje “pioniere” 3D e cila mund të ndihmojë në zbulimin e kancerit të syrit në një mënyrë të shpejtë, efikase dhe të lirë.

Pajisja me kosto të ulët, e cila mund të kapë imazhe 3D të syrit, mund të ndihmojë gjithashtu në zbulimin e glaukomës – një gjendje tjetër e syve që përfiton nga zbulimi i hershëm. Pajisja mund të kapë imazhe të retinës, pjesës së pasme të syrit dhe kornesë dhe mund të shtohet në një llambë të çarë e cila përdoret zakonisht nga optometristët për të kontrolluar shëndetin e syrit.

Makinat ekzistuese për imazhe 3D mund të kushtojnë deri në 118 mijë euro gjë që shpesh i bën ato shumë të shtrenjta për përdorim në shkallë të gjerë të popullsisë.

Një version i modifikuar i teknologjisë mund të bëjë të mundur që njerëzit të bëjnë “selfie” të retinës së tyre, që do të thotë se makina mund të përdoret në mjedise jo të mbikëqyrura si farmacitë. Pajisja është zhvilluar nga Doktor Mario Giardini, Doktor Ian Coghill dhe Kirsty Jordan, në Departamentin e Inxhinierisë Biomjekësore të Universitetit të Strathclyde.

Doktor Giardini tha: “Pacientët mund të fotografohen lehtësisht dhe me kosto të ulët, pa nevojën e pranisë së një specialisti. Pajisja jonë merr imazhe 3D në mënyrë të besueshme dhe është e rehatshme dhe e shpejtë, në më pak se një sekondë”.

“Teknologjia ka potencialin të revolucionarizojë ekzaminimin dhe ndjekjen brenda komunitetit të kushteve të tilla si glaukoma, siç mund ta përballonte çdo optometrist, kudo në botë. Kjo punë e bën diagnostikimin e syve më të aksesueshëm, duke reduktuar pabarazitë”.

Continue Reading

Shëndeti

Dy sëmundjet nga të cilat rrezikoheni nëse flini me dritë ndezur në dhomën e gjumit

Published

on

By

Nuk janë të paktë ata që janë mësuar të flenë me dritë në dhomën e tyre.Diçka që është e dëmshme për shëndetin tonë, sipas një studimi të ri shkencor nga Universiteti Northwestern.

Në mënyrë të veçantë, u vu re se çdo ekspozim ndaj dritës gjatë natës lidhej me një rrezik më të lartë të obezitetit, presionit të lartë të gjakut (hipertensionit) dhe diabetit tek të rriturit e moshuar.

“Pavarësisht nëse është telefoni juaj apo televizori i lënë ndezur gjatë kohës që flini, edhe ndotja nga drita e qytetit të madh, mund të rrisë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht për njerëzit e moshuar”, thotë bashkëautori i studimit dhe asistent profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feinberg dhe një mjek i Mjekësisë Veriperëndimore.

Continue Reading

Aktuale