Connect with us

Lajme

Banka Popullore: Rritje solide e ekonomisë në tremujorin e parë

Published

on

“Rritja e ekonomisë vendore në çerekun e parë të këtij vitit është solide, ndërsa të dhënat për periudhën prill dhe maj, dërgojnë në vazhdimin e ndryshimeve të favorshme në ekonomi dhe pritjet për rritje solide ekonomike këtë vit”.

Kjo thuhet në raportin e ri tremujor të Bankës Popullore (BP), në të cilin theksohet se aranzhimi monetar është adekuat me kushtet e vazhdueshme ekonomike dhe financiare.

Në muajt prill dhe maj, ndryshimet e përshtatshme në ekonomi janë të dukshme përmes rritjes së përshpejtuar të tregtisë dhe vazhdimin e rritjes së industrisë.

“Më të dhënat më të reja inflacioni është nën nivelin projektues. Inflacioni në qershor të këtij viti është 0,3 përqind, me çka shkalla mesatare vjetore në tremujorin e dytë të vitit 2019 është 1,2 përqind”.

“Te rezervat devizore në tremujorin e dytë ka rritje në krahasim me fundin e tremujorit të dytë, që vjen si pasojë e intervenimeve në tregun devizor nga ana e Bankës Popullore me blerjen e devizave”, thonë nga Banka Popullore.

Sipas Bankës Popullore analiza e treguesve për përshtatshmërinë tregon se ata edhe më tutje janë në zonën e sigurt.

Të dhënat për tregun e ndryshuar deri në qershor tregojnë se janë realizuar neto të ardhurat nga transferet private në nivel në pritjet për tremujorin e dytë.

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale